Kapesní průvodce Spojenými státy

23. listopadu 2010, 03:13 - Tomáš Stingl
23. listopadu 2010, 03:13

Tavící kotel, ve kterém se mísí nejrůznější národnosti, víry i kulturní zvyklosti. Tak bývají označovány Spojené státy americké. Podmínky pro obchod i cestování jsou v každém z padesáti unijních států trochu odlišné. Některé zvyklosti lze ale zobecnit na Spojené státy jako celek. Co je tedy dobré vědět?

Spojené státy americké jsou bezesporu stále ještě nejsilnější světovou ekonomikou, když zajišťují asi čtvrtinu celosvětové produkce. Se svými víc než 300 miliony obyvatel jsou také třetí nejlidnatější zemí planety. A plocha devět a půl milionu kilometrů čtverečních USA zajišťuje třetí příčku i v žebříčku největších států.

Při pohledu zvenčí bývají Spojené státy vnímány trochu chybně jako homogenní společnost. Ve skutečnosti ale i samotní Američané označují svou zemi jako jakýsi tavící kotel, ve kterém se mísí nejrůznější národnosti, náboženství, myšlenky i vzorce chování.

Americká společnost je pestrá jako samotná krajina této rozlehlé země. Rozdíly logicky vyplývají už jen z geografických vzdáleností jednotlivých unijních států. Těch je padesát a liší se jak klimatem, tak i historickým vývojem, nerostnými zdroji a etnickým složením.

Například lidnatá severovýchodní oblast, takzvaná Nová Anglie, která byla kolonizována evropskými imigranty jako první, si zakládá na vysoce kvalifikované pracovní síle. Region poblíž Velkých jezer a hranice s Kanadou těží z bohaté průmyslové tradice. Jižní státy jako je Kalifornie disponují zase obrovským zemědělským potenciálem. Texas, Louisiana či Aljaška mají velké zásoby ropy. Arizona, Montana, Utah či Nové Mexiko mají zase významné zdroje rud, uranu či zlata.

Etnicky dominují obyvatelé bílé rasy, kteří jsou obvykle potomky evropských imigrantů. Ti představují tři čtvrtiny obyvatel. Další zhruba desetina populace je černé barvy pleti, přibližně deset procent jsou Hispánci, nejčastěji přistěhovalci z Mexika, Portorika či Kuby.

Polovina obyvatel jsou protestanté, katolíci představují další čtvrtinu americké populace. Mezi menší náboženské směry zastoupené v USA patří mormoni, židé, muslimové či buddhisté.

Jestliže jednotlivé regiony jsou velmi odlišné, existují naopak přinejmenším čtyři silné pojící prvky. Jednak je to angličtina jako jasně dominující jazyk. Významná je ještě španělština a to zejména v jižních státech jako je Kalifornie, Texas nebo Florida, kde je žije významné procento Hispánců.

Dalším pojícím prvkem je společná měna dolar, která svým významem zejména v druhé půli dvacátého století přesáhla hranice USA a fungovala – do jisté míry stále funguje – také jako standardní mezinárodní platidlo.

V neposlední řadě je ale důležitý i patriotismus onoho amerického kosmopolitního společenství. I přes veškerou pestrost a fakt, že vlastně všichni Američané jsou přistěhovalci (původní obyvatelé – Indiáni, Eskymáci či tichomořští obyvatelé netvoří dohromady už ani tři procenta populace), jsou Američané hrdí na svou zemi i historii a cítí k ní obvykle velkou loajalitu.

Jednotlivé unijní státy mají výraznou nezávislost při stanovování vnitřních zákonů a pravidel. Centrální vláda ve Washingtonu má ale přesto velkou autoritu. Třímá otěže federálních zákonů, společné bezpečnostní a zahraniční politiky, a tak seshora dále stmeluje jinak rozmanitý státní útvar.

Měna

Klasické zelené dolarové bankovky jsou v oběhu v nominální hodnotách od jednoho do sta dolarů. Dolar se dále dělí na 100 centů, přičemž nejmenší je jednocentová mince. Zajímavostí je, že americký dolar funguje jako běžné platidlo také v mnoha latinskoamerických nebo oceánských státech. Například v Panamě, Salvadoru, Ekvádoru, na Palau či Marshallových ostrovech.

Správní členění

Hlavní část území Spojených států leží v Severních Americe, když na jihu sousedí s Mexikem a na severozápadě zemi odděluje od Kanady pohraniční pás vedoucí po 49. rovnoběžce. Do této hlavní části USA spadá 48 unijních států. Dále patří do unie i Aljaška na samém nejsevernějším konci amerického kontinentu. Padesátým státem jsou Havajské ostrovy v Tichomoří. V tomto regionu je také několik ostrovů označovaných jako „závislá území“, například Guam či Americká Samoa. Obdobný statut mají v Karibiku Portoriko a Panenské ostrovy.

Státní svátky (v roce 2010)

1. ledna New Year´s Day

18. ledna Martin Luther King, Jr.´s Day

15. února Presidents´ Day

31. května Memorial Day

4. července Independence Day

6. září Labor Day

11. října Columbus Day

11. listopadu Veteran´s Day

25. listopadu Thanksgiving Day

25. prosince Christmas Day

Státní svátky jsou kromě 1. 1., 4. 7. , 25. 12. (a 11.11.) pohyblivé (pokud připadá státní svátek na konec pracovního týdne, sobotu nebo neděli je automaticky přesunut na následující pondělí). V době státních svátků jsou pravidelně uzavřeny státní instituce, u ostatních je udělování volna různé. Kromě výše uvedených státních svátků je poměrně rozšířeno dodržování svátků židovských nebo místních, kdy mohou být zavřeny některé úřady nebo firmy.

Pracovní doba

Úřady mají obvykle otevřeno od 9 do17 hodin. Prodejní doba běžných obchodů bývá od pondělí do pátku od 9 do 21 hodin. Některé supermarkety a „convenience stores“ jsou ovšem otevřeny 24 hodin denně.

Víza

Cestující, kteří chtějí vstoupit na území Spojených států za účelem obchodní cesty nebo turistiky na méně než 90 dní, se mohou pokusit cestovat bez víz v rámci bezvízového programu. Pro takovou cestu je potřeba mít pas s elektronickým čipem a také získat elektronické povolení. Podrobné informace o této možnosti najdete na stránkách http://czech.prague.usembassy.gov/elektronicka_registrace_esta.html.

Cestovat je možné také na jedno z 18 typů nepřistěhovaleckých víz. Podrobný popis jednotlivých kategorií víz a způsob jejich získání najdete na adrese http://czech.prague.usembassy.gov/non-immigrant_visas.html.

Takzvanou zelenou kartu (Green Card), tedy povolení k trvalému pobytu spojené s právem pracovat, je možné získat zpravidla jen s podporou amerického zaměstnavatele – sponzora.

Velvyslanectví USA v ČR

Tržiště 15

124 48 Praha 1 – Malá Strana

Tel: +420 257 530 663

Fax: +420 257 530 920

http:www.usembassy.cz Velvyslanectví ČR v USA Embassy of the Czech Republic 3900 Spring of Freedom St., NW Washington, DC 20008, USA Tel: +1 202 274 9100 Fax: +1 202 966 8540 www.mzv.cz/washington Kancelář CzechTrade v Chicagu The Merchandise Mart, Suite 938 200 World Trade Center Chicago, IL 60654 Tel: +1 312 644 1790 Mobil: +1 312 282 5437 Fax: +1 312 527 5544 chicago@czechtrade.cz www.czechtradeoffices.com Vedoucí: Zuzana Pittnerová Článek vznikl s využitím informací portálu www.businessinfo.cz//

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít