Kapesní průvodce Spojenými arabskými emiráty

23. prosince 2011, 08:09 - Pavel Trčala
23. prosince 2011, 08:09

V SAE budete jednat s Indy, Angličany či Australany, ale ze všeho nejméně se samotnými Araby. Když už na jednání osobně přijdou, počítejte se smlouváním o ceně. Proto ji zpočátku lehce nadsaďte. Pozdní příchod partnerů nekomentujte, bylo by to považována za vaši slabost.

Foto: Profimedia

Spojené arabské emiráty tvoří sedm emirátů, z nichž největší jsou Abu Dhabi, Dubaj a Šardžá. Mnohem menší jsou Adžmán, Ra‘s al-Chajma, Fudžarja a Umm al-Kuvajn, jejichž celková populace je pod milión obyvatel.

Ze všech členů SAE znáte pravděpodobně nejvíce Dubaj. Důvod je jednoduchý. Téměř 95 procent veškerých zásob ropy v teritoriu se nachází na území emirátu Abu Dhabi. Emirát Dubaj se proto rozhodl, že si vybuduje hospodářství mimo těžařský průmysl a jeho spektakulární stavby zviditelnily město po celém světě. V dnešní době se však Abu Dhabi stává vedle administrativního centra také novým byznys centrem.

Je důležité si uvědomit, ze z téměř pěti milionů obyvatel tvoří místní pouze asi jednu pětinu. Největšími skupinami přistěhovalců jsou Indové (1,75 milionu), Pákistánci (1,25 milionu), Bangladéšané (500 tisíc) a asi milion ostatních Asiatů. Evropané a Afričané představují další půlmilion obyvatel. Devadesát šest procent obyvatel je muslimského vyznání.

Jazyky

Ve Spojených arabských emirátech je úředním jazykem arabština, ale užívání angličtiny je běžné v obchodních záležitostech a používá se také pro komunikaci mezi rozdílnými etniky. Vzhledem k vysokému počtu expatriotů jsou rozšířené také jazyky Hindu, Malayam, Farsi a Urdu.

Pracovní týden

Od roku 2006 je víkend v pátek a v sobotu. Některé firmy však dávají volno pouze ve čtvrtek odpoledne a v pátek. Pokud plánujete spolu s cestou do SAE i návštěvu jiných arabských zemí, mějte na paměti, že tam je víkend většinou ve čtvrtek a v pátek.

Ramadán

Pokud chcete jet například do Dubaje na dovolenou, klidně přijeďte během Ramadánu. Pokud však chcete uzavřít byznys, vyberte si radši jiné období. V této postní době dochází k obchodní hybernaci a firemní aktivity jsou spíše udržovací. Úřady, obchody i restaurace mají otevřeno jen část dne. Od cizinců se očekává, že se zdrží konzumace jídla a pití na veřejnosti. Výjimku tvoří velké hotely a turistické komplexy.

Politický systém

Volby v SAE neexistují a není zde povolena ani činnost politických stran. Můžete si říci, že kde nejsou daně, tam nejsou ani volby. Země je vedena sedmi vládnoucími rodinami a politická situace je stabilní.

Blokování internetu

Spojené arabské emiráty jsou bezesporu progresivním lídrem v oblasti Perského zálivu, ale stále se jedná o velmi přísně vedenou zemi. Některé samozřejmosti, na které jste zvyklí v Evropě, v SAE samozřejmostí nejsou. Například internet. Mnoho stránek je blokováno. Hlavním argumentem je například morální závadnost stránek s neoděnými postavami. Avšak proč blokovat Skype? Jistě znáte tento bezplatný internetový komunikační nástroj a jistě ho používáte na svých služebních cestách přinejmenším pro komunikaci s rodinou. Nejeden podnikatel byl překvapen, když mu v SAE Skype nefungoval. Oficiálně Skype zakázán není, ale veškerý internetový přenos dat přes Skype je blokován. Nikdo přesně neví, zda je to proto, aby mohly být hovory do a ze SAE monitorovány, nebo proto, aby hlavní poskytovatel telefonních, televizních a internetových služeb, Etisalat, nepřicházel o zisk.

Dělba práce

Arabských obyvatel je sice v SAE málo, zato však vlastní většinu země. Jinak to ani nejde. Každá zahraniční firma, která chce podnikat v tomto teritoriu, musí vstoupit do nějaké formy spoluvlastnictví s místními obyvateli. V reálu to vypadá asi takto: Arabové vlastní společnosti; na jejich řízení si v top managementu najímají vesměs Angličany, Australany, případně bílé Jihoafričany nebo neanglické Evropany, již méně Američany. Střední management firem, ale také například obchod mají většinou na starosti Indové. Manuální práce, například ve stavebnictví, jsou vykonávány Bangladéšany, Pákistánci, Filipínci. Arabové pracují většinou ve státních institucích.

Při vašich jednáních se může stát, že se s místními arabskými obyvateli setkáte jen velmi zřídka. Ve většině případů žijí v pevnostech obehnaných zdmi a čas tráví pouze ve své komunitě. Na veřejnosti je uvidíte pouze za tmavými skly luxusních vozů nebo při tradičních akcích, například při dostihových závodech. Zato je však rozhodně poznáte. Muži nosí bílé hábity až ke kotníkům. Ženy se pak oblékají do černých hábitů a obličej a vlasy jim zakrývá černý šátek. Zajímavostí je, že pod těmito hábity ženy často nosí drahé značkové oděvy. Tuto módu však uvidíte pouze tehdy, až konvertujete na islám a pojmete místní ženu za jednu ze svých manželek.

Zvyklosti při jednání

Pokud budete jednat se zástupci firem, pravděpodobně to bude s jejich anglosaskými, případně indickými manažery. Vaše jednání tedy budou stoprocentně v angličtině. Připravte se, že dorazí celá skupina a jednání budou vleklá. Musíte být velmi vnímaví, protože i když o váš produkt či službu nebudou mít zájem, stejně vám to neřeknou. Místní tradice diktuje zdvořilost a nedirektní jednání, takže přímé odmítnutí je zde neobvyklé. Pravdu se dozvíte až při dalších jednáních a obchodních obědech. Na setkání choďte včas, ale neočekávejte dochvilnost od svých partnerů. Pokud dáte najevo jakoukoli nervozitu z jejich nedochvilnosti, bude to známka vaší vyjednávací slabosti.

Smlouvání o ceně

Při jednáních se připravte na smlouvání o ceně, o obecných podmínkách obchodu i o servisních povinnostech. Smlouvání patří ke stylu arabského světa a nemusí to být proto, že váš partner potřebuje lepší cenu. Často s vámi bude smlouvat kvůli tomu, že je pro něj otázkou principu, aby váš produkt či službu získal za lepší cenu, než jste ji chtěli prodat. Samozřejmě že západní podnikatelé tuto hru znají a své úvodní nabídky záměrně nadhodnocují. V tomto je však potřeba obezřetnost, aby pak cenu vyšší než obvyklou vaši partneři nebrali jako vyjádření neúcty.

Víza

Pro cesty do SAE si musíte zařídit víza předem, protože Česká republika není na seznamu států, jejichž občané mohou získat vízum po příletu na letišti. Tourist Visa můžete dostat jedině prostřednictvím registrované cestovní kanceláře, hotelu nebo letecké společnosti. Platnost turistického víza je třicet dnů. Poplatek činí 110 dirhamů. Cestovní kanceláře si za vyřízení naúčtuje průměrně tisíc dirhamů. Mission Visa pro dočasnou práci v SAE jsou platná 90 dnů a stojí 600 dirhamů. Přihlášku podává sponzorující firma přímo na Ministerstvu práce SAE.

Resident Visa jsou pro dlouhodobý pracovní poměr a jsou vydávána pouze pro určitou konkrétní firmu. Pracovník tedy nemá možnost svobodné změnit zaměstnání a při ukončení pracovního poměru, pokud nenajde jinou firmu, která ho bude sponzorovat, nemůže nadále setrvat v SAE. Příjezd proběhne na Employment Visa a po absolvování předepsaných lékařských prohlídek, které obsahují testy na tuberkulozu a AIDS, je vydáno rezidenční vízum. Na tomto vízu je v pasu pracovníka uveden zaměstnavatel a pracovní pozice.

Český pracovník v SAE může požádat o Visit Visa pro svou nejbližší rodinu, tedy pro manželku, děti, rodiče. Pokud chcete v SAE investovat nejméně 70 tisíc dirhamů, můžete získat takzvané Investor Visa, které platí tři roky.

Ambasáda ČR v SAE

Embassy of the Czech Republic

Citibank Bldg.

Abu Dhabi, U.A.E.

Telefon: +971 2 6782800

Fax: +971 2 6795716

e-mail: abudhabi@embassy.mzv.cz

Obchodní úsek: oeu@eim.ae

Web: www.mzv.cz/abudhabi

Kancelář CzechTrade v Dubaji

Dubai World Trade Centre, 7th Floor, Sheikh Zayed Road

P.O. Box 9204, Dubai, U.A.E.

Telefon: +971 4 3097018

Fax: +971 4 3313493

e-mail: dubai@czechtrade.cz

Vedoucí kanceláře: Jiří Zavadil

Autor působí jako mezinárodni konzultant společnosti Trcala Consulting.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít