Kapesní průvodce Kazachstánem

15. prosince 2010, 04:19 - Stingl Tomáš, www.businessinfo.cz
15. prosince 2010, 04:19

Křižovatka a do jisté míry i dominantní stát Střední Asie. To je Kazachstán. Čekejte pestrou národnostní směs Kazachů, Rusů, Ukrajinců, Němců i Korejců. Jako společnou dorozumívací řeč tady ale využijte raději ruštinu než angličtinu.

Foto: Flickr - Martin Solli

Kazachstán je se svými víc než 2,7 miliony kilometrů čtverečních hned po Rusku druhou největší zemí postsovětského regionu. Nejen díky tomu, ale také vzhledem ke svému velkému nerostnému bohatství hraje mezi státy Střední Asie dominantní roli.

Země obepíná na západě Kaspické moře, na východě dosahuje až k Číně. Převážně pouštní a polopouštní krajina byla v druhé polovině 20. století rozsáhle kultivována. Zemědělství je tak vedle těžby nerostů dalším pilířem hospodářství. Megalomanské projekty zavlažování a industrializace v sovětské éře však s sebou přinesly ekologické problémy, a produktivita zemědělství je relativně nízká. Vedle pěstování obilí je stále důležité tradiční pastevectví ovcí a skotu.

Kazachstán je obydlen velmi řídce. Zhruba 16 milionů obyvatel navíc tvoří neobyčejně pestrou etnickou směsici. Samotní Kazaši představují jen necelou polovinu populace. Vedle nich žije v zemi 4,5 milionu Rusů a půl milionu Ukrajinců. Obě tyto národnosti postupně osidlovaly zejména severní část země, když sem ruští a ukrajinští rolníci přicházeli už od 18. století. Rusifikace Kazachstánu vrcholila za Sovětského svazu, po jeho rozpadu naopak dostaly průchod nacionalistické tendence Kazachů. V zemi jsou ale i další významné menšiny. Nejen Tataři a Uzbeci, ale početné jsou dokonce i komunity Němců, Poláků či Korejců.

Národnostní směsici kopíruje i náboženský profil společnosti. Zatímco Kazaši vyznávají většinou islám, menšiny si s sebou z Evropy přinesly různé varianty křesťanské víry. V zemi žije také komunita judaismus praktikujících Židů.

Největším a také někdejším hlavním městem je s 1,3 miliony obyvatel na jihu země ležící Almaty, dříve nazývané Alma-Ata. Od roku 1997 je ale metropolí severněji situovaná Astana, která prožívá bouřlivý stavební rozvoj.

Měna

Kazašským platidlem je tenge, které bylo zavedeno v roce 1993. Mezinárodní kód je KZT. Jedno tenge se dále dělí na 100 tyinů. Od roku 2002 platí v zemi zákon, který zakazuje přijímat při platbách v běžném styku jinou měnu než tenge. V současnosti je jedno tenge v přepočtu asi 12 haléřů.

Jazyk

Kazaštinou mluví přes 12 milionů lidí, a to nejen v samotném Kazachstánu, ale také například v Číně či Mongolsku. Jako obchodní jazyk ovšem spolehlivě funguje ruština, tím spíš, že v zemi žije ona zmíněná početná menšina Rusů. Angličtinu lze teoreticky také využít – zejména při obchodním styku s mladší generací – ale při komunikaci v ruštině lze očekávat daleko vstřícnější přístup kazachstánských partnerů.

Státní svátky a významné dny

1. a 2. leden Nový rok

7. leden Pravoslavné Vánoce

8. březen Mezinárodní den žen

22. březen Nauryz mejramy (Svátek jara/nového roku)

1. květen Svátek jednoty lidu Kazachstánu

9. květen Den vítězství

30. srpen Den Ústavy

25. říjen Den republiky

16. prosinec Den nezávislosti

Rozhodnutím kazachstánského parlamentu byl jako svátek vyhlášen také začátek muslimského svátku „Kurbanajt“. Ovšem vzhledem k tomu, že jeho datum určuje lunární kalendář, je tento svátek pohyblivý.

Často jsou k některým významným svátkům rozhodnutím prezidenta nebo vlády přidávány další volné dny, případně jsou prováděny různé přesuny.

Důležitá telefonní čísla

112 mimořádné události

101 hasičská služba

102 policie

103 rychlá lékařská pomoc

104 havárie – plyn

109 informace o telefonních číslech v Almaty

151 záchranáři (pouze z pevné linky)

188 placená informační služba pro telefonní čísla

Vízum

O vízum je možné požádat na Velvyslanectví Republiky Kazachstán v Praze. Od loňska se vydávají následující typy víz bez pozvání: Jednak víza podnikatelská a víza za účelem soukromé cesty.Turistická víza se vydávají jako jednorázová nebo na dva vstupy s maximální dobou pobytu na každé období do 60 dnů.

Tranzitní víza se vydávají na základě víza cílového státu (popřípadě pozvání) a platné letenky, respektive jízdenky na vlak. Tato víza mohou být vydávána jako jednorázová na období do 30 dnů s právem tranzitního pobytu pěti dnů.

Obecné náležitosti při podání žádosti o udělení víza jsou: vízový dotazník, pozvání (pokud se nejedná o výše uvedené typy víz bez pozvání), pas, jedna fotografie, doporučené je zdravotní pojištění. U pobytu delšího než tři měsíce je nutné mít potvrzení o testu na HIV. Vízum do Kazachstánu je relativně drahé, cena se pohybuje podle typu víza od 60 do 200 dolarů.

Příhraniční styk s Kyrgyzstánem

Česká republika je uvedena na seznamu zemí, jejichž občané mohou na základě dohody mezi Kazachstánem a Kyrgyzskou republikou cestovat s platným turistickým vízem jednoho státu do příhraničních oblastí státu druhého. Opatření se týká Issykkulské, Talasské a Čujské oblasti Kyrgyzské republiky s platným kazachstánským turistickým vízem a Almatinské a Žambylské oblasti Kazachstánu s platným kyrgyzským vízem.

Velvyslanectví Kazachstánu v ČR

Romaina Rollanda 12

Praha 6, 160 00

Tel.: 233 375 642

Fax: 233 371 019

www.kazembassy.cz

Velvyslanectví ČR v Kazachstánu

Business Center Arman, Sary Arka 6

010000 Astana

tel.: +7 7172 660 472

fax: +7 7172 660 142

e-mail: astana@embyssy.mzv.cz

Adresa pro poštovní styk:

Embassy of the Czech Republic in Kazakhstan

Business Centre Arman, Sary Arka 6

010000 Astana

Kazakhstan

Velvyslanectví má akreditaci také pro zastupování ČR v Kyrgyzstánu.

Kancelář CzechTrade v Almaty

Tole bi 83

050012 Almaty

Kazakhstan

tel.: +7 727 244 93 03

fax: +7 727 244 93 04

mobil: +7 701 266 97 39

e-mail: almaty@czechtrade.cz

vedoucí kanceláře: Antonín Marčík

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít