Kapesní průvodce Kanadou

07. května 2010, 20:00 - Tomáš Stingl s využitím informací agentury CzechTrade a ministerstva průmyslu a obchodu
07. května 2010, 20:00

Při cestě velkou severoamerickou zemí musíte dát pozor na velké časové posuny mezi provinciemi i na jedovatý břečťan v národních parcích. Přinášíme pár praktických doporučení, s čím je třeba počítat.

Obyvatelé Ottawy rádi bruslí napříč městem po zamrzlém říčním kanálu. Tamější zimní festival letos v únoru byl největší veřejnou bruslařskou party na světě.

Foto: Shutterstock

Kanada je s téměř deseti miliony kilometrů čtverečních druhým největším státem světa. Má ale jen 33 milionů obyvatel. Z nich 90 procent žije v pásu širokém zhruba 250 kilometrů od hranic se Spojenými státy. Kanada je konstituční monarchií a hlavou země oficiálně zůstává britská královna. Fakticky ale výkonnou moc drží premiér. Více než tři čtvrtiny obyvatelstva jsou křesťanské víry. Část populace soustředěná především v provincii Quebec je frankofonní, zbytek obyvatelstva hovoří anglicky.

Uzemní členění

Země se dělí na deset provincií: Alberta, Britská Kolumbie, Manitoba, Nový Brunšvik, Newfoundland, Labrador, Nové Skotsko, Ontario, Ostrov prince Edwarda, Quebec a Saskatchewan. Dále jsou zde tři teritoria: Severozápadní teritorium, Nunavut a Yukon. Jednotlivé provincie mají vysokou nezávislost na centrální správě. Stanovují si vlastní předpisy a také například výši lokálních daní.

Měna

Měnou je kanadský dolar (CAD), který je v současnosti asi 18 českých korun. Kanadský dolar tvoří sto centů.

Časový posun Kanada pokrývá celkem šest časových pásem. Vancouver na západě země je tak například o tři hodiny pozadu za Torontem nebo Montrealem, o čtyři hodiny za takzvanými Atlantickými provinciemi (například Halifax) a o úctyhodné 4,5 hodiny pozadu za časem v provincii New­foundland. Časový posun mezi Českem a dvěma hlavními provinciemi Ontario a Quebec je naprostou většinu roku šest hodin. Je tedy velmi vhodné mít tuto okolnost na paměti při snaze kontaktovat partnerské subjekty v různých částech Kanady telefonicky. Pracovní doba |DANĚ JSOU V KAŽDÉ PROVINCII JINÉ|
|Daně jsou v Kanadě rozděleny na federální, provinční a municipální. Kompletní aktuální přehled sazeb na federální i provinční úrovni lze nalézt na internetové stránce kanadské daňové správy (Canada Revenue Agency): http://www.cra-arc.gc.ca/ tx/llrts/menu-eng.html. Na většinu zboží a služeb prodávaných v Kanadě ukládá federální vláda pětiprocentní federální daň (GST - Goods and Ser­vices Tax). Tato daň se nevztahuje na potraviny prodávané v potravinářských prodejnách, lékařské služby, většinu finančních a vzdělávacích služeb. Dani GST podléhají veškeré dovozy a je placena dovozcem v okamžiku, kdy zboží překročí kanadské hranice. Spolu s federální daní ze zboží a služeb se na některé zboží vztahuje i federální spotřební daň (Federal Excise Tax). Jedná se především o tabák a tabákové výrobky, hodinky a bižuterii, benzin, naftu a alkoholické nápoje. Provinční daně jsou dalším daňovým zatížením, které se aplikuje na zboží při maloobchodním prodeji. Tyto daně (PST - Provincial Sales Taxes) jsou různé podle jednotlivých provincií a pohybují se v rozmezí nula až deset procent. Na základě dohody federální vlády a vlád tří atlantických provincií (Nové Skotsko, Nový Brunšvik a Newfoundland) je v těchto provinciích od 1. dubna 1997 zavedena takzvaná HST (Harmonized Sales Tax), jejíž výše v současné době dosahuje 13 procent. HST vznikla sloučením federální GST a provinční PST a je zahrnuta přímo do cen. |
Převažující doba v privátním sektoru je od 8.00 či 9.00 do 16.00 či 17.00 hodin. Přestávka na oběd je od 12 do 13 hodin. V Torontu je běžná pružná pracovní doba od 8 do 18 hodin.Obchody většinou otevírají v 10.00 hodin a jsou otevřeny bez polední přestávky až do 22.00. Většina maloobchodů je otevřena sedm dní v týdnu. Některé obchody jsou otevřeny 24 hodin denně.
Zdravotnictví Mezi Českou republikou a Kanadou neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče a proto by důležitou součástí cest do Kanady mělo být včas uzavřené zdravotní pojištění na celou dobu pobytu. Náklady na lékařské ošetření v Kanadě jsou v porovnání s Českem velmi vysoké. Úroveň péče však v některých aspektech – jako například dlouhé čekací lhůty v nemocnicích, nemožnost poskytnutí potřebné péče bez uzavření zdravotního pojištění – neodpovídá evropskému standardu. Svátky s pracovním volnem

V Kanadě se slaví řada svátků celokanadských, ovšem některé provincie a teritoria deklarují pro své obyvatele další zákonné svátky. Všeobecnými svátky jsou Nový rok, Velikonoce, Victoria Day (pondělí před 24. květnem). Dále 1. července Canada Day a ve většině provincií první pondělí v srpnu Civic Holiday. Další svátky jsou Labour Day (první pondělí v září), Den díkůvzdání (druhé pondělí v říjnu), Remembrance Day (11. listopadu), Vánoce (25. prosince) a vyjma Quebecu 26. prosince Boxing Day.

Vedle těchto svátků slaví ještě provincie Quebec St. Jean - Baptiste Day (24.června) a teritorium Yukon Discovery Day (22. srpna). Během uvedených svátků je většina obchodů a vládních institucí zavřena. Volno pro svátky, které vyjdou na sobotu či neděli, je obvykle uplatňováno následující pondělí. Při plánování případných cest či osobních jednání je vhodné vést v patrnosti, že hodně Kanaďanů si před „dlouhým víkendem” bere volno i v pátek, případně v úterý.

Rizika při pobytu

K místním zvláštnostem náleží dlouhotrvající zima, obvykle od října do května s teplotami klesajícími běžně pod minus 20 stupňů Celsia, ve vnitrozemí až minus 30. V parcích a lesích se vyskytuje jedovatý plazivý břečťan, místa jeho výskytu jsou většinou označena tabulkami „poison ivy”. Při pobytu v lese hrozí napadení medvědy. Vzhledem k nadměrnému výskytu hmyzu v zalesněných oblastech Kanady i v blízkosti vodních zdrojů se doporučuje vybavit se dostatkem účinných repelentních přípravků.

Vízová povinnost

Loni obnovila Kanada vízovou povinnost pro občany České republiky. V prosinci bylo znovuotevřeno vízové oddělení Velvyslanectví Kanady v Praze, kde mohou občané podávat žádosti o turistické vízum pro krátkodobý pobyt v Kanadě. Víza k pracovním a studijním pobytům a také víza k dlouhodobému pobytu nadále vyřizuje Velvyslanectví Kanady ve Vídni.

Úřední hodiny vízového oddělení v Praze jsou od pondělí do pátku od 8.30 do 11.30 hodin, pro vyzvedávání víza od 14.30 do 15.30 hodin. Doba zpracování žádosti o vízum je přibližně 10 pracovních dnů. V případě nebezpečí z prodlení je možné podat žádost o vízum na Velvyslanectví Kanady ve Vídni osobně. Vízum může být uděleno během jednoho pracovního dne, pokud bude žádost podána v pracovní dny od 8.30 do 11.30 hodin. Žádost je ovšem možné podat též na každém zastupitelském úřadě Kanady, který má funkční vízové oddělení. V Evropě lze tedy žádost podat například též v Paříži, Londýně a Římě.

O zrušení vízové povinnosti nyní diplomaté obou zemí intenzivně jednají, na Kanadu vyvinula v tomto směru tlak i Evropská komise.

Kontakt na Velvyslanectví Kanady

Velvyslanectví Kanady v Praze: Muchova 240/6, 160 00 Praha 6. Webová stránka: www.canada.cz. Telefonní číslo: 00420 272 101 800. Fax: 00420 272 101 890. E-mail: canada@canada.cz.

Velvyslanectví Kanady ve Vídni: The Canadian Embassy, Immigration section, Laurenzerberg 2, 1010 Vienna, Rakousko. Webová stránka: www.kanada.at. Telefonní číslo: 0043 (1) 531-38-300000. Fax: 0043 (1) 531-38-3321. E-mail: vienn@international.gc.ca.

Kontakt na Velvyslanectví České republiky

Embassy of the Czech Republic, 251 Cooper Street, Ottawa. Telefonní číslo: 001613/ 562387511. Fax 001613/5623878. E-mail: ottawa@embassy.mzv.cz. Web: www.mzv.cz/ ottawa. Velvyslancem je Karel Žebrakovský. Úřední hodiny pro veřejnost jsou od pondělí do pátku od 9.00 do 12.00.

Důležitá telefonní čísla

Policie, záchranná služba, požáry : 911

Informace o telefonních číslech v provincii, v níž se volající nachází: 411

Informace o telefonních číslech v jiné provincii, než ve které se volající nachází: 1(kód volané provincie) 555 1212.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít