Kapesní průvodce Irákem

30. března 2010, 13:31 - Tomáš Stingl s využitím portálu BusinessInfo.cz
30. března 2010, 13:31

Pro případnou obchodní cestu do Iráku vám přinášíme přehled vstupního režimu, praktických informací pro návštěvu země i základních reálií, které se vám mohou během pobytu hodit.

Autor: Shutterstock

Asijský stát Irák leží v povodí řek Eufrat a Tigris, velká část jeho plochy je ale pouštního charakteru. Ze zhruba 31 milionů obyvatel vyznává téměř 95 procent islám. Důležité je ale dělení na majoritní šíitskou část obyvatel (asi dvě třetiny) a zbylou sunnitskou část. Mezi těmito skupinami panuje dlouhodobé napětí.

Z pohledu národnostního je vedle dominantních Arabů (72 procent populace) důležitá kurdská menšina soustředěná především na severu země. Ta představuje 18 procent obyvatel. Další významné menšiny jsou Turci a Arméni.

Největší města jsou vedle sedmimilionové metropole Bagdádu také Basra, Mosul, Sulajmáníja a Erbil. Všechna tato města se blíží dvoumilionové populaci.

Doprava

Lokální přepravu zajišťuje na severu snadno dostupná a celkem spolehlivá taxislužba, ve zbylých částech země jezdí autobusy. Mezi Bagdádem a Mosulem jezdí vlaky. Na větší vzdálenosti lze doporučit letecké spojení. Vnitrostátní letecká přeprava existuje mezi Bagdádem a městy Erbil, Sulajmáníja, Basra a Nadžáf.

Nákup pohonných hmot je záležitostí hodinových front, kvalita nafty a benzinu je velmi nízká. Přeprava ve městech je kontrolována stanovišti mezinárodních koaličních sil, irácké policie a na mnoha místech i polovojenskými milicemi.

Ubytování

Ve větších městech lze bez problému najít kvalitní hotely západního standardu.

Měna

Peněžní jednotkou je irácký dinár. V současnosti je 1000 dinárů v přepočtu zhruba 16 korun.

Časový posun

Oproti středoevropskému času je Irák o dvě hodiny napřed. Tedy například pokud je v Praze deset hodin dopoledne, v Bagdádu je pravé poledne.

Pracovní doba

Irácký pracovní týden začíná v neděli a končí ve čtvrtek, v pátek a v sobotu jsou úřady a většina obchodů uzavřeny. Obvyklá pracovní doba je od 8 do 15 hodin. Obchody bývají otevřeny od devíti a zavírají kolem 18. hodiny. Výjimku tvoří obchody s potravinami a textilem a některé soukromé služby, které mají otevřeno celý týden.

Počasí

VÍZUM A REŽIM VSTUPU
Pro vstup občana České republiky na území Iráku je vyžadován platný pas (cestovní, služební nebo diplomatický) s dobou platnosti nejméně tři měsíce od posledního dne žádaného pobytu. Vstupní vízum vydává Velvyslanectví Iráku v Praze. Adresa je Mongolská 607/3, 160 00 Praha 6, telefon 224 326 976. Provozní hodiny úřadu jsou od 9 do 15 hodin v pondělí až pátek. Imigrační důstojníci na mezinárodním letišti Bagdád (jiný vstup prakticky není možný, s výjimkou iráckého Kurdistánu) dělají po příletu důslednou a pečlivou kontrolu dokladů, chtějí znát důvod cesty, místo pobytu. Hovoří většinou pouze arabsky, znalost angličtiny je velmi nízká. Doporučuje se nedovážet předměty a zboží, které by mohly být považovány za neslučující se s náboženstvím, zejména alkohol. Podle zkušeností lze vstupní vízum získat na mezinárodním letišti Erbil a Sulajmáníja, a to na dobu šesti dnů. Následně je třeba je prodloužit na nejbližší policejní stanici v Erbilu, Sulajmáníji nebo Dohuku. Do Iráku létají pravidelné letecké linky například z Vídně. Letět lze nejen do metropole Bagdádu, přímé linky zajišťují také spojení do města Erbil na severu země. Po příletu se spojte s ambasádou Při pobytu delším než 10 dnů je povinnost přihlásit se na iráckém ministerstvu vnitra. Doporučuje se ihned po příletu kontaktovat Velvyslanectví České republiky na adrese: Bagdád, Al-Mansour, Dijlaschool 601/11/07. Využít lze též služeb kanceláře obchodně-ekonomického úseku ambasády v Erbilu. Adresa: Ain-Kawa 415/09/10, Erbil. E-mailový kontakt: Commerce_Erbil@mzv.cz ; ghazigeology@yahoo.com. Pomůže registrace u investiční rady Ministerstvo zahraničních věcí Iráku doručilo loni diplomatickým misím v Bagdádu nótu, v níž informuje o povinné registraci zahraničních podnikatelů a investorů před cestami do Iráku u Národní investiční rady (National Authority for Investment). To by mělo usnadnit vydávání iráckých víz. Registrace před cestou do Iráku vypadá následovně. Společnosti, podnikatelé a investoři zašlou radě žádost o irácké vízum (pro uvedené podnikatelské a investiční účely) a kopii cestovního dokladu s dostatečným předstihem před plánovanou návštěvou (není časově specifikováno). Součástí mají být údaje o společnosti, která chce v Iráku investovat, včetně informací o dřívějších podobných projektech. Uvedené informace musejí být zaslány na adresu (uvádíme v anglickém překladu): National Authority for Investment /Office of Relations and Promotion/ Information Department, e-mail: P.r.nic@investpromo.gov.iq. Podrobnější informace na www.investpromo.gov.iq.

V letních měsících (květen až září) panují v Irácké republice extrémní klimatické podmínky, kdy teplota ve stínu přesahuje až 50 stupňů Celsia. Z důvodu nedostatku vodních srážek jsou časté tropické písečné bouře (zvané chamsin), které někdy trvají dokonce i dva až tři dny.

Jídlo a stolování

V Iráku se setkáte s tradiční arabskou kuchyní, která zásadně vylučuje vepřové maso a alkohol. Sestává z širokého výběru přísad (zelenina, luštěninové, jogurtové a zeleninové kaše) a příloh (zejména rýže a chlebové placky). Tradičním hlavním jídlem je omáčka s různými kusy pečeného skopového masa s uvařenou rýží, obvyklý také je i kebab (pečené kousky skopového, hovězího, ale i kuřecího masa) nebo kubba (podle oblastí buď placka s rýží a masem, nebo plněný oválný piroh). Hojně se konzumují rovněž ryby (zvláštní, ale velmi oblíbený a známý simač masgúf, ryba na rožni).

Doporučuje se konzumovat zásadně balenou vodu, vzhledem k vysokým teplotám po většinu roku je nutno přijímat zhruba čtyři litry tekutin denně.

Ramadán

Muslimské svátky jsou ve vztahu k našemu kalendáři většinou pohyblivé (lunární kalendář, podle něhož se islámské svátky určují, je o jedenáct dnů kratší). Hlavním svátkem je postní měsíc ramadán, který trvá čtyři týdny. Během tohoto měsíce se muslimská část národa od východu do západu slunce postí a zříká se i dalších světských radovánek. Aktivita obyvatelstva se v té době přesouvá spíše do nočních hodin, což se pochopitelně projevuje na výkonnosti během dne.

Pracovní doba je o ramadánu kratší. Prvním jídlem po západu slunce je takzvaný iftar, kdy se všichni scházejí u rodinného stolu, s pohoštěním je pamatováno i na nejchudší obyvatelstvo. Na konec ramadánu navazují třídenní svátky a po přibližně dvou měsících pětidenní svátky, kdy se práce v Iráku zastaví. Ramadán letos vychází na druhou půli srpna a začátek září.

O svátcích jsou školy, úřady a převážná většina obchodů zavřeny. Vcelku neočekávaně se stává, že irácká vláda vyhlašuje nějaký den za svátek (podle politického vývoje).

Lékařská péče

Zdravotnická péče je pro irácké občany zajišťována v zastaralých zařízeních. Funkčních je 240 nemocnic a 1200 zdravotnických klinik s téměř 29 tisíci lůžek. V případě nutnosti ošetření v provinciích Dohúk, Erbil, Sulajmáníja je nejvhodnější vyhledat lékařské ošetření v některém z těchto krajských měst.

V ostatní části Iráku se doporučuje využívat zdravotnická zařízení pouze v objektech střežených britskou nebo americkou armádou, poněvadž hrozí riziko únosu i ze zdravotnického zařízení. Ta jsou na mezinárodním letišti v Bagdádu a Basře a také v Mezinárodní zóně v Bagdádu. Při cestování je třeba počítat s tím, že místní obyvatelé většinou neumějí poskytovat první pomoc.

Důležitá telefonní čísla

Policie: 07901 737727(z iráckého mobilu), +964 7901 737727 (z českého mobilu)

Nouzové volání: 130 (z pevné linky), 01130 (z iráckého mobilu), +964 1130 (z českého mobilu)

Ohlašovna požárů: 105 (z pevné linky), 01105 (z iráckého mobilu), +964 1105 (z českého mobilu)

Lékařská pohotovostní služba (v Bagdádu): 5429120 (pevná linka), Nemocnice Yarmouk 5376641 (pevná linka), Červený půlměsíc.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít