Kandidát z centrály

01. února 2008, 13:43 - István Lékó
01. února 2008, 13:43

Prezident do bankovní rady možná jmenuje Vladimíra Kolmana

I kdyby byl 8. února prezidentem České republiky zvolen Jan Švejnar, nového člena Bankovní rady České národní banky (ČNB) stihne ještě jmenovat Václav Klaus. Viceguvernér centrální banky Luděk Niedermayer, jehož jmenoval ještě bývalý prezident Václav Havel, opouští bankovní radu po dvanácti letech koncem února. O tom, kdo jej nahradí, se v minulých týdnech objevily v tisku různé spekulace. Prezidentovi úředníci přesto tvrdí, že „celá záležitost je zatím absolutně v luftu“. Nicméně podle informací týdeníku EURO je nejvážnějším kandidátem bankéř Vladimír Kolman, současný ředitel sekce lidských zdrojů v ČNB.

Weigl: Jsou to fámy.

Vraťme se ještě k lidem, o nichž se spekuluje. Nejvíce se hovoří o kancléři prezidenta republiky Jiřím Weiglovi (53), který se může chlubit nezanedbatelnou zkušeností z oblasti bankovnictví. V devadesátých letech působil jako zástupce státu v dozorčí radě Investiční a Poštovní banky (IPB). Poté se v roce 1998 coby poradce japonské investiční společnosti Nomura angažoval při jejím vstupu do IPB. V letech 1998 až 2000 pracoval jako vrchní ředitel pro strategii a marketing v IPB. V polovině roku 2000 byla na banku uvalena nucená správa. Kdyby byl Weigl jmenován do Bankovní rady ČNB, opozice by za tento krok Klause pravděpodobně kritizovala, neboť dědictví IPB stále není vypořádáno a český stát stále vede s ČSOB, která banku převzala, vážné miliardové spory. Weiglovo jmenování do bankovní rady ale připadá v úvahu snad jen v případě, kdyby Václav Klaus svůj souboj s Janem Švejnarem náhodou prohrál. „Jsou to nesmyslné spekulace,“ sdělil týdeníku EURO minulý týden Weigl.

Šimáček: Nevím o tom.

Dalším kandidátem, o němž se vede řeč, je současný náměstek ministra financí Milan Šimáček. O něm se už psalo před poslední „jmenovačkou“ v prosinci 2006, kdy prezident Klaus do bankovní rady vybral mladé ekonomy Vladimíra Tomšíka a Mojmíra Hampla. Šimáčka si ale v listopadu 2006 vybral za náměstka tehdejší ministr financí Vlastimil Tlustý. Šimáček je odborníkem na kapitálové trhy, působil v Komisi pro cenné papíry, v první polovině devadesátých let pracoval i na ministerstvu privatizace a dříve v České národní bance. „O jmenování do bankovní rady se mnou nikdo nehovořil,“ reagoval Šimáček na dotaz týdeníku EURO. Je ale pravda, že v současné době existují politické tlaky na jeho odvolání z postu náměstka ministra financí. V jisté politicko-byznysové konstelaci by mohlo dojít k tomu, že Šimáček z ministerstva financí přece jen namíří do bankovní rady.
Mezi představiteli českých finančních kruhů se však hovoří i o dalších adeptech. Už loni ke konci roku se objevilo jméno bývalého ministra financí Jiřího Rusnoka a hlavního ekonoma Komerční banky Kamila Janáčka. Týdeník EURO minulý týden rovněž zaznamenal jméno mladého ekonoma Tomáše Holuba, ředitele sekce měnové a statistiky ČNB.

Bankéř z centrály.

Nejvážnějším kandidátem, alespoň dle zdrojů týdeníku EURO, je šestapadesátiletý Vladimír Kolman. Veřejnost ho téměř nezná, zato v bankovních kruzích má slušné renomé. Začínal ve Státní bance Českoslovnské, ale po listopadu 1989, kdy z většiny pracovišť této centrální instituce vznikly pobočky Komerční banky, Kolman také přestoupil. Měl na starost zejména zahraniční vztahy a transakce, v polovině v devadesátých let se stal dokonce náměstkem Komerční banky. Později však dostal nabídku z Interbanky, kam odešel s velkou části svého manažerského týmu a kde do konce roku 1999 zastával funkci předsedy představenstva a generálního ředitele. Když Interbanku převzal rakouský BAWAG, Kolman se vrátil do ČNB, kde v současnosti řídí sekci lidských zdrojů. Nedávno získal titul Ph.D., jeho manželka pracuje v Bankovní asociaci jako právnička.
S Kolmanem se týdeníku EURO nepodařilo hovořit. Kdyby jej prezident Klaus do bankovní rady přece jen jmenoval, byl by to z jeho strany pozitivní krok, neboť Kolman je zkušený bankéř a navíc pracuje na vysokém postu v ČNB. Při předchozích jmenováních byl totiž prezident republiky kritizován za to, že za nové členy bankovní rady vybral lidi mimo centrální banky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných…
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec první BMW
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít