Kandidát z centrály

01. února 2008, 13:43 - István Lékó
01. února 2008, 13:43

Prezident do bankovní rady možná jmenuje Vladimíra Kolmana

I kdyby byl 8. února prezidentem České republiky zvolen Jan Švejnar, nového člena Bankovní rady České národní banky (ČNB) stihne ještě jmenovat Václav Klaus. Viceguvernér centrální banky Luděk Niedermayer, jehož jmenoval ještě bývalý prezident Václav Havel, opouští bankovní radu po dvanácti letech koncem února. O tom, kdo jej nahradí, se v minulých týdnech objevily v tisku různé spekulace. Prezidentovi úředníci přesto tvrdí, že „celá záležitost je zatím absolutně v luftu“. Nicméně podle informací týdeníku EURO je nejvážnějším kandidátem bankéř Vladimír Kolman, současný ředitel sekce lidských zdrojů v ČNB.

Weigl: Jsou to fámy.

Vraťme se ještě k lidem, o nichž se spekuluje. Nejvíce se hovoří o kancléři prezidenta republiky Jiřím Weiglovi (53), který se může chlubit nezanedbatelnou zkušeností z oblasti bankovnictví. V devadesátých letech působil jako zástupce státu v dozorčí radě Investiční a Poštovní banky (IPB). Poté se v roce 1998 coby poradce japonské investiční společnosti Nomura angažoval při jejím vstupu do IPB. V letech 1998 až 2000 pracoval jako vrchní ředitel pro strategii a marketing v IPB. V polovině roku 2000 byla na banku uvalena nucená správa. Kdyby byl Weigl jmenován do Bankovní rady ČNB, opozice by za tento krok Klause pravděpodobně kritizovala, neboť dědictví IPB stále není vypořádáno a český stát stále vede s ČSOB, která banku převzala, vážné miliardové spory. Weiglovo jmenování do bankovní rady ale připadá v úvahu snad jen v případě, kdyby Václav Klaus svůj souboj s Janem Švejnarem náhodou prohrál. „Jsou to nesmyslné spekulace,“ sdělil týdeníku EURO minulý týden Weigl.

Šimáček: Nevím o tom.

Dalším kandidátem, o němž se vede řeč, je současný náměstek ministra financí Milan Šimáček. O něm se už psalo před poslední „jmenovačkou“ v prosinci 2006, kdy prezident Klaus do bankovní rady vybral mladé ekonomy Vladimíra Tomšíka a Mojmíra Hampla. Šimáčka si ale v listopadu 2006 vybral za náměstka tehdejší ministr financí Vlastimil Tlustý. Šimáček je odborníkem na kapitálové trhy, působil v Komisi pro cenné papíry, v první polovině devadesátých let pracoval i na ministerstvu privatizace a dříve v České národní bance. „O jmenování do bankovní rady se mnou nikdo nehovořil,“ reagoval Šimáček na dotaz týdeníku EURO. Je ale pravda, že v současné době existují politické tlaky na jeho odvolání z postu náměstka ministra financí. V jisté politicko-byznysové konstelaci by mohlo dojít k tomu, že Šimáček z ministerstva financí přece jen namíří do bankovní rady.
Mezi představiteli českých finančních kruhů se však hovoří i o dalších adeptech. Už loni ke konci roku se objevilo jméno bývalého ministra financí Jiřího Rusnoka a hlavního ekonoma Komerční banky Kamila Janáčka. Týdeník EURO minulý týden rovněž zaznamenal jméno mladého ekonoma Tomáše Holuba, ředitele sekce měnové a statistiky ČNB.

Bankéř z centrály.

Nejvážnějším kandidátem, alespoň dle zdrojů týdeníku EURO, je šestapadesátiletý Vladimír Kolman. Veřejnost ho téměř nezná, zato v bankovních kruzích má slušné renomé. Začínal ve Státní bance Českoslovnské, ale po listopadu 1989, kdy z většiny pracovišť této centrální instituce vznikly pobočky Komerční banky, Kolman také přestoupil. Měl na starost zejména zahraniční vztahy a transakce, v polovině v devadesátých let se stal dokonce náměstkem Komerční banky. Později však dostal nabídku z Interbanky, kam odešel s velkou části svého manažerského týmu a kde do konce roku 1999 zastával funkci předsedy představenstva a generálního ředitele. Když Interbanku převzal rakouský BAWAG, Kolman se vrátil do ČNB, kde v současnosti řídí sekci lidských zdrojů. Nedávno získal titul Ph.D., jeho manželka pracuje v Bankovní asociaci jako právnička.
S Kolmanem se týdeníku EURO nepodařilo hovořit. Kdyby jej prezident Klaus do bankovní rady přece jen jmenoval, byl by to z jeho strany pozitivní krok, neboť Kolman je zkušený bankéř a navíc pracuje na vysokém postu v ČNB. Při předchozích jmenováních byl totiž prezident republiky kritizován za to, že za nové členy bankovní rady vybral lidi mimo centrální banky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily…
Kvíz na pátek: Poznáte součástky auta jen podle obrázku?
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou. Vypadá hodně dobře
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Technologie
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít