Kanceláře v zelených kabátech

11. listopadu 2010, 03:05 - Anna Janečková
11. listopadu 2010, 03:05

Spekulativní výstavba ekologicky šetrných budov. Taková je současná strategie developerů, kteří staví kanceláře. A podle odborníků se jim to vyplatí.

Foto: City Green Court

Firmám poptávajícím kancelářské prostory stále více záleží na šetrnosti k životnímu prostředí a především úspoře nákladů za energie. Developeři jsou si toho vědomi a své projekty navrhují tak, aby získaly mezinárodní certifikáty pro ekologicky šetrné budovy. „Vidíme velký a rostoucí zájem o zelené, moderní a flexibilní kancelářské prostory, které nabízejí stimulující pracovní prostředí,“ konstatuje Britta Cesar, výkonná ředitelka společnosti Skanska Property v Česku. Koncem roku firma plánuje zahájit výstavbu kancelářské budovy City Green Court v Praze na Pankráci. Stejně jako u jiných kancelářských projektů, které Skanska připravuje, je i tento navržen tak, aby splňoval požadavky na certifikaci podle mezinárodního systému LEED. Skanska už má na kontě vůbec první projekt s certifikací LEED v Česku, a sice budovu ústředí ČSOB v Praze Radlicích.

Zvláštní fasády i regulace světla

Na ekologické cítění budoucích nájemníků sází i Hochtief Development. Touto firmou plánovaný projekt Office Islands by měl v šesti budovách přinést téměř 70 tisíc metrů čtverečních kancelářských a obchodních ploch v pražských Letňanech. „Již od zahájení příprav na projektu Office Islands jsme věnovali maximální pozornost jeho budoucí nízké energetické náročnosti. Velký důraz jsme kladli na použití přírodních stavebních materiálů a využití moderních technologií vedoucích k minimalizaci spotřeby energie při provozu budov,“ vysvětluje jednatel společnosti Peter Noack. I společnost Hochtief Development v současnosti pracuje na tom, aby pro projekt získala certifikaci LEED.

Komplex bude mít nadstandardní zateplení fasády a izolace rozvodů chladu a tepla. Projekt počítá i s využitím tepelných čerpadel a chladicích trámů. Všechny budovy budou vybaveny exteriérovým stíněním s automatizovaným řízením podle oslunění jednotlivých fasád a také regulací umělého osvětlení v závislosti na intenzitě denního světla.

Bez předem jistých nájemců

Kromě mezinárodně uznávaných certifikátů – LEED, ale i například BREEAM nebo Green Building Certificate – spojuje aktuálně připravované projekty ještě jedna věc: spekulativní development, tedy výstavba bez předem jistých nájemců. „Developeři chystaných kancelářských budov představují na trhu nový fenomén. Ještě před pár měsíci by bylo zahájení realizace bez předpronájmů na úrovni minimálně 40 procent takřka nemyslitelné,“ konstatuje Bert Hesselink, vedoucí oddělení Office & Industrial Agency v pražské kanceláři mezinárodní poradenské společnosti DTZ.

Předpokládáme, že v době dokončení stavby dojde k očekávanému oživení realitního trhu. Z tohoto důvodu, a také díky mimořádné atraktivitě lokality, jsme si mohli dovolit zahájit výstavbu na spekulativní bázi,“ konstatuje Tomáš Velemínský, jednatel společnosti Immorent, která v současné době staví v Praze 5 projekt s názvem Lyra Office Building.

Ve stejném duchu hovoří také Martin Prokeš, zástupce skupiny Karimpol, stavící Rohan Business Centre v pražském Karlíně. „Věříme v pozitivní vývoj na pražském trhu kancelářských realit,“ odpovídá na otázku, proč se firma rozhodla pro spekulativní výstavbu.

Zelené budovy půjdou na dračku

V případě ekologicky šetrných budov se podle odborníků z DTZ developerům risk vyplatí. Mezi nájemci totiž poptávka po zelených budovách stále stoupá. Podle Hesselinka to lze kromě očekávání nižších provozních nákladů vysvětlit trendem sílící odpovědnosti mezinárodních společností vůči zaměstnancům i životnímu prostředí.

Aktuální úroveň neobsazenosti dosahuje v Praze 13,8 procenta, což odpovídá 375 tisícům metrů čtverečních administrativních ploch s možností okamžitého nastěhování. V příštím roce by podle DTZ mohl objem dokončených či rozestavěných kancelářských staveb dosáhnout 100 tisíc metrů čtverečních. „Právě zelené kanceláře budou mít na trhu konkurenční výhodu a větší šanci vyhovět poptávce nájemců. Zvlášť pokud se naplní ekonomické predikce a firmy budou už v příštím roce rozšiřovat své pobočky a hledat prostornější kanceláře,“ předpokládá Hesselink. Může tak podle něj nastat zajímavá situace na trhu, kdy více neobsazených ploch bude ve starších či konvenčních kancelářských budovách.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít