Kanceláře v Česku jsou lákavou investicí

02. ledna 2012, 06:27 - Renata Lichtenegerová
02. ledna 2012, 06:27

V rámci Evropy nabízí Česko jeden z nejstabilnějších trhů s kancelářskými plochami. I tak jsou ale majitelé budov nuceni přicházet na nové způsoby, kterými by přilákali více nájemců.

Foto: Properity.cz

Do rekordní výšky pozvolna šplhá mrakodrap AZ Tower v Brně. Investoři se mezitím snaží rozestavěnou budovu, jejíž dokončení je naplánováno na duben 2013, naplnit. Průběh vyjednávání s potenciálními zájemci demonstruje aktuální trendy na trhu kancelářských prostor. Už se podařilo prodat 70 procent bytů, ale u kanceláří je zájem menší, popisuje aktuální situaci František Vaculík, předseda představenstva společnosti PSJ. Investoři proto kancelářské plochy nabízejí jak do prodeje, tak do pronájmu. „O pronájem většího počtu metrů čtverečních mají zájem především zahraniční společnosti působící na našem trhu, o zakoupení prostor se zajímají především české společnosti,“ konstatuje Jiří Maršálek, šéf dalšího z investorů brněnského mrakodrapu, developerské společnosti Properity.

Mix prodeje a pronájmů je podle realitních odborníků pouze jedním z nástrojů, jak mohou developeři velkých kancelářských projektů zvýšit šance na jejich obsazení. Dopad hospodářské recese je v tomto segmentu stále velmi citelný. Firmy, které už sídlí nebo se chystají stěhovat do moderních kanceláří, proto mají v letošním roce šanci, že si vyjednají výhodnou smlouvu. „Majitelé kancelářských prostor budou zlepšovat služby. Hlavním heslem zůstane udržet klienta, zlepšit mu podmínky. Porostou bonusy pro nájemce a flexibilita nájemních smluv se bude zvyšovat,“ předpovídá místopředseda představenstva společnosti RealSpektrum Group Jiří Fajkus.

Kolik stojí kancelář

I přes poněkud náročnější proces zaplňování budov investoři tuzemskému trhu věří. Například z pohledu nájemného za nejlepší kancelářské prostory je dlouhodobě velice stabilní. „Za posledních 10 čtvrtletí nedošlo v úrovni tohoto nájemného k žádnému výraznému posunu,“ říká Eduard Forejt, vedoucí oddělení pronájmů kanceláří společnosti Jones Lang LaSalle v Česku.

Ve srovnání s ostatními zeměmi střední Evropy si tuzemský trh vede podle odborníků dobře a nabízí investorům určitou jistotu. Tradičně nejdražší tuzemskou kancelářskou lokalitou je centrum Prahy. V posledním loňském čtvrtletí se zde maximální měsíční nájemné v kancelářích nejvyšší třídy A pohybovalo mezi 20 a 21 eury za metr čtvereční. Vyplývá to z údajů sdružení realitních poradenských firem Prague Research Forum (PRF). Ve vnitřním městě v oblasti Pankráce platily firmy za tyto kanceláře kolem 15 až 16 eur, v okolí Anděla a v Karlíně až 17,5 eura za metr čtvereční na měsíc. Na předměstí se nejvyšší nájemné pohybovalo mezi 13 a 14,5 eura za metr čtvereční.

Nejsilnější trh ze zemí našeho regionu je v Polsku, které zažívá boom ve výstavbě administrativních budov, “ přibližuje Omar Sattar, výkonný ředitel poradenské společnosti Colliers International pro Českou republiku. Zatímco v Česku je momentálně ve výstavbě přibližně 191 tisíc metrů čtverečních kancelářských budov, v Polsku je to 431 tisíc metrů čtverečních. Průměrný měsíční nájem tam činí 22,5 eura za metr čtvereční.

Celý region střední a východní Evropy vykázal podle Sattara v loňském roce dobré výsledky. „Nicméně není čas na odpočinek, v průběhu letošního roku čekají region ekonomické výzvy v důsledku současné krize v eurozóně,“ upozorňuje Sattar.

Nejvíc si pronajal Metrostav

V Česku bylo podle údajů PRF na konci loňského roku zhruba 336 tisíc metrů čtverečních volných kancelářských prostor. To představuje 12 procent z celkové kancelářské kapacity. V posledním čtvrtletí si firmy v Praze pronajaly 85 tisíc metrů čtverečních moderních kanceláří, což je meziroční nárůst o 19 procent. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se pronájmy zvýšily o 65 procent. Nejvýznamnější transakcí poslední čtvrtiny loňského roku byl pronájem skoro 11 tisíc metrů čtverečních společností Metrostav v projektu Palmovka Park II v Praze 8.

Čísla o pronájmech zahrnují také obnovené smlouvy dosavadních nájemců, takzvané renegociace. V posledním čtvrtletí se tento typ transakcí podílel na celkových pronájmech zhruba z 28 procent. O největší renegociaci se postarala společnost Cetelem s téměř pěti tisíci metry čtverečními v projektu Anděl City v Praze 5.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít