Kanceláře ovládá stále více elektroniky

09. února 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
09. února 2004, 00:00

Technické laboratoře si žádají i řádné zabezpečení PŘELOM 20. A 21. STOLETÍ SE ODEHRÁL VE ZNAMENÍ NÁSTUPU MODERNÍCH INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ, NOVÝCH MÉDIÍ A ROZŠÍŘENÍ ELEKTRONIKY DO PRAKTICKY KAŽDÉ OBLASTI LIDSKÉ ČINNOSTI.

Technické laboratoře si žádají i řádné zabezpečení

PŘELOM 20. A 21. STOLETÍ SE ODEHRÁL VE ZNAMENÍ NÁSTUPU MODERNÍCH INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ, NOVÝCH MÉDIÍ A ROZŠÍŘENÍ ELEKTRONIKY DO PRAKTICKY KAŽDÉ OBLASTI LIDSKÉ ČINNOSTI. MNOHÉ KANCELÁŘE DNES PŘIPOMÍNAJÍ TECHNICKÉ LABORATOŘE A DOBA, KDY JIM VÉVODIL KLASICKÝ PSACÍ STROJ, JEDNODUCHÝ TELEFON A ROZHLAS PO DRÁTĚ JE DÁVNO PRYČ.

Jen málokdo si dnes dovede představit kanceláře, kterým by nevévodil počítač doplněný tiskárnou, multifunkčním telefonem (případně faxem), kopírkou či radiomagnetofonem. Ani televizor v kanceláři vedoucích pracovníků dnes není žádnou zvláštností. Je to také do jisté míry dáno tím, že lidé tráví v kancelářích stále více času a chtějí si zajistit takové pracovní prostředí, které odpovídá dnešnímu životnímu stylu. Ale elektronika do kanceláří proniká i jinými způsoby. Ničím neobvyklým dnes například není magnetická karta ke vstupním dveřím místo klasických klíčů, řada kanceláří disponuje elektronicky řízenou klimatizací.

ZAČÍNÁ TO U DVEŘÍ S elektronikou v kancelářích se jejich uživatel či návštěvník setkává hned u vchodu. Dveřím totiž chybí klika, a to i zevnitř. Každý, kdo v kanceláři pracuje, má svou magnetickou kartu či elektronický čip, který ho do objektu i z objektu pustí. Návštěvníkovi objektu nezbývá nic jiného než využít služeb recepce. Čipy nejen chrání vstup do objektu lépe než klíč, ale mohou také registrovat příchod či odchod zaměstnance z objektu. Elektronický systém zabezpečení dveří doplňuje kamera sledující dění kolem nich. Ta je obvykle součástí bezpečnostního systému, který má zabránit, aby do objektu vnikli nezvaní hosté. Dnes už cena těchto systémů klesla natolik, že rozhodně není vymožeností jen těch nejbohatších firem. Ústředna nebo-li komunikátor se dvěmi čidly se dnes dá pořídit kolem deseti tisíc korun. Vzhledem k hodnotě vybavení dnešních kanceláří to rozhodně není žádný luxus. Kamerové systémy stejně jako elektronické zabezpečovací systémy mohou varovat majitele na mobil, případně vloupání na pult centralizované ochrany. Mohou také spustit zvukový alarm či natočit pachatele na video tak, že o tom ani netuší. Stane se tak nechtěnou filmovou hvězdou.

ZÁKLADEM JE POČÍTAČ

Králem moderní doby a naprosto nezbytným vybavením většiny kanceláří je dnes počítač. Tak, jak se rozvíjejí moderní informační technologie, zvyšují se i požadavky na počítač. Doba, kdy stačil jednoduchý počítač s programem T602, je rovněž dávno pryč. Dnešní počítač musí obsahovat minimálně několik programů, samozřejmostí je i připojení na internet a využívání výhod celosvětové sítě. Stejně jako se zmenšuje řada dalších elektronických přístrojů (mobilní telefony jsou toho jednoznačným příkladem), zmenšují se i počítače. Už není výjimkou, že některé firmy dávají přednost notebookům, které plně nahradí klasické počítače. Cena nejlevnějších plochých monitorů se už také blíží cenám klasických monitorů, které zaberou výrazně více místa. Navíc současným trendem je sestavovat pracovní stolky do takových sestav, aby co nejvíce pracovníků mohlo být v jedné kanceláři. Počítač doplňují další přístroje, jako je tiskárna či scanner. Jak už bylo řečeno, součástí kanceláří manažerů bývají televize či dokonce různé televizní sestavy s videorekordérem či DVD přehrávačem. Jejich úloha není jen poskytovat uživateli oddech či umožnit mu sledovat oblíbený pořad, ač ještě musí zůstat v práci, ale používají se také například pro prezentaci či školení. Stejný účel má i promítačka.

KAM S TÍM?

Rozšiřující se nabídka elektronických přístrojů, kterými dnes mohou disponovat kanceláře, dává logicky otázku kam s tím. U počítače je to jasné - musí být na pracovním stole, a to buď běžném, nebo speciálním počítačovém. Tyto speciální stoly většinou počítají i s umístěním tiskárny nebo scanneru. Horší je to s televizí. Ta se dá umístit jako součást kancelářské stěny nebo se kvůli ní pořídí speciální stolek většinou výškově nastavitelný, často otočný, který bývá vyrobený ze širokého spektra materiálů. Takový stolek je možné pořídit si i jako kombinaci pro videorekordér, přehrávač DVD či zesilovač. Televizní stolky pak mohou ještě doplnit police a další úložné prostory například pro videokazety. Jelikož dnes je již běžné používat pro firemní prezentace či podobné účely CD místo klasických disket, časem se stává problémem, kam s velkým počtem těchto nosičů. N a trhu již existuje řada pořadačů pro CD disky, ve kterých se dají řadit například podle abecedy či podle oborového zaměření. Přehled lze vytvořit také uvnitř úložného nábytku vložením vhodných držáků. Základem vhodného stojanu však nemůže být pouze jeho vizuální efekt, ale i snadná manipulace s obsahem. CD disky nemohou vypadávat při každém náhodném zavadění o stojan, na druhou stranu by však vyndání disku nemělo být otázkou půlhodinové námahy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít