Kancelář je také nástroj pro lepší výkon

16. února 2004, 00:00 - ZDENĚK KUBÍN
16. února 2004, 00:00

SVŮJ BYT SI SNAD KAŽDÝ SNAŽÍ VYBAVIT TAK, ABY SE V NĚM CÍTIL PŘÍJEMNĚ. U KANCELÁŘÍ TOMU TAK MNOHDY NEBÝVÁ. PŘITOM V NÍ PRACOVNÍCI TRÁVÍ PODSTATNOU ČÁST AKTIVNÍHO ŽIVOTA.

Je dobré přihlížet nejen k estetickému vjemu, ale nezbytné je dodržovat některé zdravotní a hygienické zásady Položíte-li někomu otázku, zda je pro vykopání příkopu efektivnější kopáč s lopatou a krumpáčem, nebo mechanizace menší rypadlo, bude se na vás asi dívat jako na blázna. Přece mechanizace, s níž se pracovník tolik nenadře jako s krumpáčem. A je to i rychlejší, udělá se více práce! Položíteli obdobnou otázku, ale krumpáč a lopatu zaměníte za běžnou, jakoukoliv kancelář a malou mechanizaci za moderní, správně osvětlenou kancelář s praktickým nábytkem a kancelářskou technikou, pak se nad touto otázkou zase tak nepozastaví. Srovnání kanceláře s lopatou a krumpáčem není zase tak od věci, jak by se mohlo někomu zdát. Je totiž prokázáno, že i kancelář její vybavení, osvětlení, uspořádání nábytku atd. - má značný vliv na výkon lidí, kteří v ní pracují. KRITÉRIA „VÝKONNÉ“ KANCELÁŘE Je nesporné, že příjemné prostředí a dodržování zdravotních a hygienických zásad přispívá svým dílem k výkonnosti zaměstnanců. Platí to jak o samotné kanceláři, tak případně o dalších firemních prostorách, jako jsou jednací místnosti, vzorkovna, showroomy, recepce. Dodržování estetických i zdravotních kritérií pomáhá udělat z těchto místností prostory, v nichž se dobře pracuje či jedná. Lze je rozdělit do několika skupin. V první řadě je to nábytek. Vhodný nábytek je ergonomický a musí umožňovat maximální skladebnost, propojitelnost a flexibilitu. Druhou skupinu požadavků představuje umístění speciálních zařízení počítačů, kopírky, faxu, ale patří sem také podložka myši, klávesnice, monitor počítače, telefon. Některá zařízení je vhodné umístit na dosah sedícího pracovníka, jiná naopak dále, třeba na chodbu (příkladem může být kopírka). Třetí skupina kritérií je z oblasti estetiky a designu. Především je to celkové estetické řešení kanceláře. Není to tedy jen design nábytku, ale i další použité materiály, podlahové krytiny, barva stěn. Zapomínat by se nemělo ani na výtvarnou výzdobu stěny přece nemusí zdobit jen nástěnky s pracovními harmonogramy, plány a tabulkami či grafy o plnění plánu. Důležitou skupinu kritérií, která je často opomíjena, představují zdravotní, bezpečnostní a hygienické zásady: světlo, teplo a ticho. Je třeba si uvědomit, že existují normy, které určují, jaké osvětlení má na pracovištích být, zda je lepší „teplejší“, nebo studenější světlo atd. Právě to jsou faktory, které ovlivňují výkonnost pracovníků zda jsou dříve unaveni, zda je nerozbolí hlava z nadměrného hluku nebo i ze špatného světla, zda je kvůli nevhodným židlím bolí záda. SOUČÁST FIREMNÍ KULTURY**

Ke všem uvedeným kritériím může firma přihlížet a snažit seje dodržovat. Přesto efekt nemusí být zrovna nejlepší. Kancelář dotvářejí lidé, kteří v ní pracují. A pak je namístě otázka, do jaké míry jim dát volnou ruku při „výzdobě“. Povolit uzdu jejich vkusu a představivosti, nebo vydat striktní zákazy? Vhodné není asi ani jedno. V praxi jsem poznal podnikatelku, která pracovníkům zakázala cokoliv vyvěsit na stěně (včetně nástěnného kalendáře). Dům v centru města totiž nebyl levný a nenechá si ho přece kdekým ničit zatloukáním hřebíků do zdi. Na druhé straně jsem poznal jednu firmu z Hlinská. Majitel určil zásady, jaký styl by měl být dodržován, a zaměstnancům nechal poměrnou volnost v rozhodování, zda a jaký obraz si v rámci vymezených pravidel ve své kanceláři vyvěsí. Nutno podotknout, že pro návštěvníka z venku působily tyto kanceláře příjemným dojmem a spoluvytvářely i dobrý dojem o kultuře dané firmy. Firemní kultura a kancelář (a další firemní místnosti včetně chodeb) k sobě neodmyslitelně patří. Jinak se jedná o obchodu ve firmě, jejíž jednací místnost nebo kanceláře působí příjemným dojmem, než tam, kde na návštěvníka vše padá, kde se cítí stísněný apod. Ne vždy za takový dojem může firma, někdy ho mají na svědomí zaměstnanci. Vedení by tedy mělo dbát také na to, aby dobrý vzhled kanceláří a dalších firemních prostor a příjemné prostředí v nich bylo záležitostí všech pracovníků.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít