Kanadská víza: Ring volný. Dejme se do boje

24. července 2009, 00:00 - Jiří Němeček
24. července 2009, 00:00

Kanadou v minulém týdnu zavedená víza vzbudila mnoho emočních vyjádření. Až by se chtělo říct, že těch pár tisíc turistů a obchodníků létajících ročně přes oceán za to ani nestojí. A už vůbec ne několik stovek Romů, hledajících údajný azyl pod ochranou javorového listu. Koneckonců – jiné státy s českými emigranty problém nehlásí, takže problém je spíš na straně benevolentního kanadského přístupu k imigrantům.

Autor: Profit

Skutečně? Každý stát má svoje problémy a měl by je také umět řešit. Naši poslanci se třeba při schůzích alespoň neperou, což nelze říct o jiných unijních státech Evropy. Takže na tom nejsme snad tak špatně. Kanadská víza jsou jenom takovým lakmusovým papírkem, jak se my, Češi, dokážeme se svými potížemi poprat.

Mlha do hodiny H

V pomyslném ringu jako první dostala zásah česká diplomacie. O zavedení víz prý věděla, ale až do hodiny „H“ mlžila. České turisty, cestovky i obchodníky mířící do Severní Ameriky tak nechala na holičkách až do poslední chvíle. I kanadská strana si ale musí přiznat jednu malou podpásovku. Vyhlášení víz s platností do 48 hodin v době největší turistické sezony není obranou proti romským imigrantům. Na střední škole by to dostalo automatické označení: „Je to pruda“. V řeči diplomatů jde ovšem o pouhý uvážený specifický krok.

Připoutaní Romové Dalším soupeřem v zápase o víza je domácí politika vůči Romům. I když k nim má většina společnosti odtažitý vztah, řešení nepřichází. A to je další věc, kterou lidé v cizině nechápou. Komunisté sebrali Romům v roce 1948 maringotky a přinutili je připoutat se k adrese trvalého bydliště. Před dvaceti lety se sice Československo osvobodilo od komunistických ideálů, Romům ale sametová revoluce ani vznik Česka řešení nepřinesly. Klaus: Máte, co jste chtěli**

Největší, i když nejspíš očekávanou porážkou, je pro nás spojenecký souboj Bruselu proti Kanadě. Unie se tváří rozpačitě a rozhodnutí posílá do budoucna s tím, že na podzim možná už tahle aféra nikoho moc zajímat nebude. To prezident a kritik Unie Václav Klaus mlčí významněji – jednou větou vzkázal Čechům: Máte, co jste chtěli. Teď za vás rozhoduje Brusel.

Je to pravda. Ale za Rakouska-Uherska za nás rozhodovali ve Vídni, ve čtyřicátých letech v Berlíně a potom na dlouho v Moskvě. Dnes je to možná Brusel, ale snad máme dost zkušeností, odvahy a síly, abychom ukázali i vlastní názor. Snad jej máme. I my můžeme nasadit rukavice a vstoupit do ringu. Kanadská víza kvůli útěku Romů z Česka ale dávají prostor k pochybám, jestli bojujeme za správnou stranu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít