Kampaň pro EU nabírá obrátky

27. ledna 2003, 00:00 - Petr Bým, bym@profit.cz
27. ledna 2003, 00:00

Špidlův kabinet se rozhodl pro pozitivní motivaci občanů ANO v "evropské" podobě, tedy v zlaté a modré barvě, s unijními hvězdičkami - ty vytvářejí písmeno O. Tak vypadá logo kampaně pro EU, které v minulém týdnu schválila vláda. Úkolem kampaně je přesvědčit občany ČR, aby v chystaném referendu hlasovali pro náš vstup do EU.

Špidlův kabinet se rozhodl pro pozitivní motivaci občanů

ANO v „evropské“ podobě, tedy v zlaté a modré barvě, s unijními hvězdičkami - ty vytvářejí písmeno O. Tak vypadá logo kampaně pro EU, které v minulém týdnu schválila vláda. Úkolem kampaně je přesvědčit občany ČR, aby v chystaném referendu hlasovali pro náš vstup do EU.

Špidlův kabinet se nakonec rozhodl pro kampaň v pozitivním duchu. Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda tento postup komentoval slovy: „Neexistuje ani politická strana, ani pozice ve vládě, která by říkala NE Evropské unii. Česká republika se nemůže tvářit vůči referendu o vstupu do EU neutrálně.“ Podle Jany Adamcové, ředitelky odboru komunikační strategie MZV, přijde nejviditelnější část kampaně (billboardy, TV a radiospoty, inzerce v tisku, distribuce propagačních materiálů přímo do poštovních schránek) na řadu až zhruba šest neděl před samotným hlasováním, nicméně četné aktivity už probíhají. Mj. k nim patří internetový server, jehož obsah mapuje všechny aspekty činnosti EU a problematiky jejích vztahů k členským státům. Zároveň už delší čas funguje telefonní info-linka, probíhají rovněž akce v regionech (na kampani se má podílet 17 Regionálních evropských informačních středisek), připravují se propagační materiály atd. Na celou kampaň je ze státních prostředků vyčleněno 200 mil. Kč. Z toho je přibližně pětina určena na prezentaci České republiky v EU, 80 % na financování všech ostatních nákladů, od provozních výdajů organizátorů až po nákup reklamního prostoru v médiích, což podle předběžných odhadů bude představovat největší položku (zhruba 80 mil. Kč). Kampaň je od svého počátku provázena kritikou zejména z řad profesionálů. Podle ředitelky Adamcové jde o kritiku neopodstatněnou: „To je prostě konkurenční boj - jde samozřejmě o velice prestižní zakázku. Někdy ale může být v pozadí kritických ohlasů i slabá informovanost. Týká se to i rozpočtu - žádná agentura nezíská 200 milionů, tato částka je rozdělena do řady zakázek. Hodně diskuzí vyvolala také osoba Ctirada Kaftana, který byl v minulosti spojen s agenturou TBWA (ta se stala dodavatelem grafického manuálu kampaně). Společnost Evropská integrace, kde v současnosti působí a s kterou spolupracujeme, ale nemá na výběr dodavatelů žádný vliv. Vypracovala pro nás základní marketingovou strategii a nyní se zabývá sháněním sponzorů pro regionální akce.“

Referendum o vstupu České republiky do EU se má konat 15. a 16. června tohoto roku, zúčastnit se ho může každý občan ČR, který v době konání referenda dovrší 18 let věku. Hlasovat se bude pouze na území ČR. Návrhy na umožnění hlasování i mimo území republiky vláda zamítla s poukazem na předpokládanou slabou účast a naopak vysoké náklady.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít