Kambodžské chrámy věčnosti

05. března 2011, 03:37 - Tomáš Hájek
05. března 2011, 03:37

Byla ještě tma, když můj průvodce zatroubil se svojí motorkou před guest housem v Siem Reap. Byly teprve čtyři hodiny ráno a já přesto vstal. Měl jsem k tomu dost dobrý důvod. Rozhodl jsem se navštívit jeden z největších skvostů jihovýchodní Asie. Moje cesta totiž vedla do slavné historie Khmérské říše – do světově proslulého chrámového komplexu Angkor.

Foto: Profimedia

Byla sice ještě tma, ale k více než stovce chrámů mířily desítky dalších nadšenců. Všichni chtěli spatřit východ slunce nad nejznámějším chrámem Angkor Wat. Bylo chladno a ve vzduchu byla cítit vlhkost. Všude klid a ticho. Všude kromě místa před Angkor Watem, kde ruch předčil moje očekávání. Přesto byl východ slunce krásný zážitek. V místech, jako je tohle, není možné být sám. Ovšem vzhledem k obrovské rozloze celého areálu, který se rozkládá na desítkách kilometrů čtverečních, si můžete najít místa, kde se alespoň v mysli na chvilku ocitnete sami. A to je pak zážitek nad jiné. Tohle místo totiž oplývá obrovským potenciálem. Jde o směsici energie, neznáma, neuvěřitelna a tajemna. Stačí zavřít oči a představit si, jak to tady asi vypadalo v době mezi 9. a 15. stoletím, kdy chrám prožíval největší rozmach.

Tip co nevynechat

Asi šest kilometrů od města Siem Reap se nachází zábavní park a muzeum Cambodia Cultural Village. Naleznete zde 11 vesnic, ve kterých můžete zhlédnout práci řezbářů, kameníků a nejrůznější představení tanečních stylů z Kambodže. Za návštěvu stojí i muzeum voskových figurín. Milovníci golfu si pak mohou zajet do Phokeethra Country Clubu. Přibližně 30 kilometrů odtud je k vidění chrám Ta Prohm nebo Angkor – komplex pozůstatků Khmérské říše. Pro cesty do Kambodže potřebují občané ČR vízum. Nejjednodušším způsobem je získání takzvaného e-Víza po internetu.

Angkor je pro velmi chudou Kambodžu nejen historickým symbolem, připomínkou statečnosti a síly khmérského národa, ale rovněž příslibem lepší budoucnosti. Památka přitáhne ročně miliony turistů z celého světa, kteří využívají nejrůznějších služeb, a tak dávají místním lidem práci. Proto se k největšímu archeologickému areálu světa upíná celý kambodžský lid a patřičně si jej hýčká.

Majestátní mauzoleum

Návštěvu je vhodné začít u hinduistického obra Angkor Wat. Bývalé mauzoleum krále Suryavarmana II. bylo postaveno ve 12. století a je ohromující. Rozměry se zde počítají na desítky až stovky metrů, a vy tak zůstanete stát v němém úžasu. Majestátnost a velkolepost v rozměrech však vyvažují precizní detaily na všech částech stavby. K samotnému chrámu přijdete po 300 metrů dlouhém náspu od západní brány. Jen tady by se daly strávit hodiny a pořád byste objevovali nové a nové věci. Ke každému kousku chrámu existuje nějaký příběh, domněnka či vědecké vysvětlení.

Kambodža

Oficiální název je Kambodžské království. Země leží v jihovýchodní Asii, u pobřeží Thajského zálivu. Větší část území tvoří nížiny, nejvyšší pohoří Kardamom se tyčí do

výšky 1 813 metrů nad mořem v západní části země. Více než 90 procent obyvatelstva tvoří Khmérové, žijí tu ale také Vietnamci a Číňané. Od června do listopadu je tu období dešťů, nejteplejší měsíc je duben, nejchladnější pak prosinec. Většina obyvatel zde vyznává buddhismus. Hlavním zdrojem obživy je zemědělství a rybolov. Úředním jazykem je khmérština.

  • *Jak se sem dostanete Z Prahy se na kambodžské letiště v hlavním městě Phnom Penh dostanete se dvěma mezipřistáními přibližně za 27 hodin. Zpáteční letenka vás se všemi poplatky vyjde asi na 19 tisíc korun. Cestovní kanceláře, které se orientují na Asii, pak zájezdy do Kambodže většinou nabízejí ve spojení s návštěvnou Thajska nebo Jižního Laosu. Zájezdy začínají na 40 tisících korunách. Kde se můžete ubytovat Už za necelých 500 korun na osobu za noc se dá sehnat nocleh v hlavním městě nedaleko centra, a to ve tříhvězdičkovém hotelu. Čtyř a vícehvězdičkové hotely na pobřeží pak nabízejí ubytování na osobu a noc přibližně za 1 500 korun. Různorodou škálu hotelů a penzionů, které vás v Kambodži ubytují, najdete třeba na www.hotelscombined.cz. K přesunu dál jsem využil motorku. Přes nádherně vyzdobenou jižní bránu jsem se dostal až do Angkor Thomu – posledního, ale nejvelkolepějšího sídla z angkorského období. Hned za branou čekal nádherný Bayon, chrám s 54 věžemi, vyzdobený desítkami lidských obličejů, které z každé věže shlížejí do všech čtyř stran. Komu obličeje patří, je otázkou. I když to dnes po staletích působení deště či horka nevypadá a každý obličej působí jinak, měly všechny prý původně představovat jen jednu jedinou osobu, a to krále Džavarmana VII. Ale kdo ví? Každopádně tato stavba patří k nejnavštěvovanějším. Uvnitř Angkor Thomu je ale také řada dalších krásných památek, například neuvěřitelná terasa slonů zdobená kamennými sloními hlavami po celé délce. Náhodný objev**

Desítky angkorských chrámů jsou rozesety po džungli. Staré město se rozvíjelo zhruba 600 let. Od roku 802 rostlo, vzkvétalo, mohutnělo. A tak se starověká civilizace záhy stala největším nepřítelem sousednímu Siamu. Když siamská vojska v 15. století vtrhla do největšího města světa – Angoku – naposledy, zůstalo po nich zcela opuštěné. Angkor upadl v zapomnění a z pralesa se začal znovu drát na světlo světa až v 19. století, kdy botanik Henri Mouhot a jeho expedice začali s archeologickými objevy a náročnou opravou zničených památek.

Jen jeden chrám dosud mohou návštěvníci vidět tak, jak jej našel sám Mouhot. Ta Phrom si stále alespoň částečně zachoval podivuhodné kouzlo. Příroda, džungle a zdejší mohutné stromy se postupně začaly zmocňovat ohromujícího lidského výtvoru. Obří kořeny postupně obepínají úzké kamenné chodby, jako had se zmocňují celého chrámu a je jisté, že zůstanou-li bez zásahu člověka, nakonec jej celý pohltí.

Angkor je dokonalým důkazem toho, jak všechno lidské snažení, byť se zdálo být na věky, nakonec přece pomine. A tak přesto, že jsem měl v plánu navštívit Angkor ještě v následujících dnech a dokonale prozkoumat co nevíce chrámů, rozhodl jsem se už za tmy v Siem Reap u vychlazeného Angkor beer, že je to nad mé síly. V dalších dnech jsem pokračoval v cestě. Alespoň v myšlenkách se však ke starověké angkorské civilizaci často vracím.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv.…
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít