Kam s elektroodpadem?

21. října 2009, 02:00 - Petra Sýkorová
21. října 2009, 02:00

Jak se může firma zbavit starých počítačů, které již nepotřebuje?

Filip Kursa, Ostrava

V každé, byť i malé firmě, se časem začne hromadit vyřazený hardware, který zabírá zbytečně místo a často i překáží. Pro jeho vyřazení z účetní evidence je třeba doložit, jak bylo s elektrozařízeními naloženo, tedy dokumentovat, že byla předána k dalšímu využití nebo k ekologické recyklaci. Podle české legislativy musí být veškerý elektroodpad odevzdán kompetentním společnostem, a to na místech k tomu určených. Je-li to jinak, organizace se dopouští porušování platných předpisů, a vystavuje se tak hrozbě sankcí.

Zákon o odpadech (č. 185/ /2001 Sb.) stanoví, že pokud fyzická nebo právnická osoba neplní při nakládání s určitými druhy odpadu, mezi něž patří i elektrozařízení, povinnosti jím určené, může dostat pokutu až do výše 50 milionů korun. Typickým porušením povinností při nakládání s elektrozařízeními by bylo jejich uložení na skládku či do popelnice.

Jak se tedy nepotřebných elektrozařízení zbavit? Pokud společnost vyřazuje maximálně deset kusů spotřebičů a současně se jedná o elektrozařízení, které svým charakterem připomíná elektroodpad pocházející z domácností (například televize či počítače), pak je může bezplatně odevzdat například ve sběrném dvoře. Seznam sběrných dvorů najdete na adrese www.sberne-dvory.cz. Co když se však jedná o firmu, která naráz vymění veškeré IT vybavení, nebo se potřebuje zbavit elektrozařízení profesionální řady (například kopírek či průmyslových kamer)? Právě v tomto případě je nasnadě požádat o pomoc kolektivní systém, který je připraven podnikatelskému subjektu pomoci. Kolektivní systémy jsou neziskové organizace, které organizují sběr a recyklaci elektrozařízení.

O počítače, ale i o veškerou další IT a spotřebitelskou techniku se stará kolektivní systém Asekol, který je ze zákona jediným oprávněným systémem pro sběr historických elektrozařízení v České republice – historická jsou elektrozařízení, která byla vyrobena do 13. srpna 2005. (Asekol však samozřejmě sbírá i nová elektrozařízení.) Možností postupu při likvidaci je vícero. Firma může bezplatně odložit elektroodpad na místě odděleného sběru, které určuje Asekol, a to na základě elektronické objednávky. V případě, že má žadatel alespoň deset televizí či monitorů nebo 250 kilogramů jiných druhů elektrozařízení z kategorie IT (eventuálně spotřebitelských elektrozařízení, lékařských přístrojů, hraček a zařízení pro volný čas a sport či výdejních automatů), může požádat o přímý odvoz. Po realizaci odvozu elektroodpadu obdrží firma na sběrném dvoře na požádání potvrzení o ekologické likvidaci tohoto zařízení.

Jan Vrba, jednatel kolektivního systému ASEKOL

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít