Kam postoupí bádání?

13. srpna 2010, 14:03 - Martin Rychlík
13. srpna 2010, 14:03

Věda a výzkum

Česká věda by měla v příštím roce dostat 25,3 miliardy korun. Předpokládá to návrh státního rozpočtu. Jde o jedinou oblast, která byla ponechána v nezměněné výši. „Závazný výdajový limit na vědu a výzkum je zcela stejný jako v roce letošním, což považuji za velmi důležité,“ říká ministr financí Miroslav Kalousek. I tak se rozhodl škrtnout asi 1,2 miliardy korun, neboť důvodová zpráva vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhovala navýšení rozpočtu na 26,6 miliardy pro rok příští i dva následující. Kde ale onu miliardu vzít? Zatímco ministerstvo financí ji hodlalo ubrat Akademii věd ČR (AV), RVVI navrhuje brát v poměrném díle z výzkumných prostředků průmyslu, školství a také AV. Rozhodnutí, kdo a jak „ostrouhá“, padne nejspíše do konce srpna.

Nám ne, vezměte průmyslu Když Hospodářské noviny napsaly, že AV přijde o více než miliardu, její předseda tomu odmítal věřit a označil to za likvidaci. Situace je již jasnější. „Hovořil jsem s ministrem financí, který mne ujistil, že nemá žádný zájem na snižování prostředků akademie. Jak jím, tak i premiérem jsem byl ujištěn, že kapitola na výzkum neklesne pod úroveň roku 2010. To považuji v současné době za jistý úspěch, a pakliže budou prostředky ve stejné výši, nevidím důvod, proč by měla být krácena AV,“ řekl týdeníku EURO Jiří Drahoš, šéf instituce s pětimiliardovým rozpočtem.
Rezervy vidí v rámci rozpočtové kapitoly ministerstva průmyslu na vývoj. „Tam rozpočet velmi narůstá. V součtu s Technologickou agenturou ČR, která dostane asi 800 milionů na aplikovaný výzkum, mají ve srovnání s ostatními institucemi rapidní nárůst,“ tvrdí Drahoš, dle něhož Akademie věd už dost šetří. Oproti loňsku hospodaří s prostředky nižšími o 12,5 procenta; každé další procento by prý už citelně bolelo. Základní výzkum může počítat i s penězi z Grantové agentury ČR. „Očekávám plánovaný rozpočet 2,58 miliardy. Napjatě čekáme, jak bude snížení o 1,2 miliardy rozděleno,“ sdělil její předseda Petr Matějů.

Dva vědátorské audity Dle informací týdeníku EURO budou do konce srpna známy předběžné výsledky auditu české vědy, který pro ministerstvo školství (MŠMT) obstarala společnost Technopolis Limited. Zakázka stála 38 milionů korun. Zpráva by měla být i podkladem pro přeměnu „kafemlejnku“ čili zjednodušujícího systému hodnocení výzkumných výsledků. „Premiér Nečas konstatoval, že se hodnocení musí změnit. I vláda schválila současnou metodiku jen na jeden rok,“ tvrdí Drahoš.
Odborná komise RVVI by měla navrhnout nový „mustr“. „Změna v metodice určitě nastane. Je otázkou, jak systém, který je již beztak založen na výsledcích z Web of Science, doplnit o kvalitativní hledisko,“ řekla týdeníku EURO exministryně Miroslava Kopicová, jež je místopředsedkyní vládní rady. Předsedou RVVI bývá premiér, jenž ovšem ještě nebyl do této funkce uveden. Dalším „auditem“ je pak interní přezkum kvality pracovišť v akademii. Ten by měl rozdělit ústavy do pěti kategorií od A do E. „Už byly vybrány komise se zahraničními oponenty; hodnocení proběhne během podzimu. Výsledky, jež budeme znát na jaře 2011 před naším sněmem, budou podkladem Akademické radě pro diferencované financování a úvahy, co zachovat, a co nikoliv,“ říká Drahoš o možném zrušení některého z 54 ústavů.

Megalaser a diferenciace VŠ Velkým tématem jsou i evropské miliardy do center excelence. Ke schválení Evropskou komisí odešly z ČR jako první superlaser ELI a energetický projekt SUSEN. Peníze z Bruselu by měly plynout na podzim. „Nejsem si vědom, že by tam došlo k nějakému zdržení,“ řekl týdeníku EURO Kryštof Hajn, 1. náměstek ministra školství, jenž má na starosti i vysoké školy, vědu a výzkum. Prioritou je pro něj reforma terciárního vzdělávání. „Reforma musí podpořit diverzifikaci vysokých škol a fakult na praktické, vzdělávací a výzkumné a umožnit další posun k financování na základě výkonů, nikoli jen množství osob přijatých ke studiu,“ říká Hajn. A uzavírá: „Je třeba dopracovat věcné záměry i paragrafovaná znění příslušných norem. Konkrétně jde o dva zákony: o terciárním vzdělávání a o finanční pomoci studentům. Mohl by to být pěkný dárek k Vánocům v příštím roce.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít