Kam postoupí bádání?

13. srpna 2010, 14:03 - Martin Rychlík
13. srpna 2010, 14:03

Věda a výzkum

Česká věda by měla v příštím roce dostat 25,3 miliardy korun. Předpokládá to návrh státního rozpočtu. Jde o jedinou oblast, která byla ponechána v nezměněné výši. „Závazný výdajový limit na vědu a výzkum je zcela stejný jako v roce letošním, což považuji za velmi důležité,“ říká ministr financí Miroslav Kalousek. I tak se rozhodl škrtnout asi 1,2 miliardy korun, neboť důvodová zpráva vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhovala navýšení rozpočtu na 26,6 miliardy pro rok příští i dva následující. Kde ale onu miliardu vzít? Zatímco ministerstvo financí ji hodlalo ubrat Akademii věd ČR (AV), RVVI navrhuje brát v poměrném díle z výzkumných prostředků průmyslu, školství a také AV. Rozhodnutí, kdo a jak „ostrouhá“, padne nejspíše do konce srpna.

Nám ne, vezměte průmyslu Když Hospodářské noviny napsaly, že AV přijde o více než miliardu, její předseda tomu odmítal věřit a označil to za likvidaci. Situace je již jasnější. „Hovořil jsem s ministrem financí, který mne ujistil, že nemá žádný zájem na snižování prostředků akademie. Jak jím, tak i premiérem jsem byl ujištěn, že kapitola na výzkum neklesne pod úroveň roku 2010. To považuji v současné době za jistý úspěch, a pakliže budou prostředky ve stejné výši, nevidím důvod, proč by měla být krácena AV,“ řekl týdeníku EURO Jiří Drahoš, šéf instituce s pětimiliardovým rozpočtem.
Rezervy vidí v rámci rozpočtové kapitoly ministerstva průmyslu na vývoj. „Tam rozpočet velmi narůstá. V součtu s Technologickou agenturou ČR, která dostane asi 800 milionů na aplikovaný výzkum, mají ve srovnání s ostatními institucemi rapidní nárůst,“ tvrdí Drahoš, dle něhož Akademie věd už dost šetří. Oproti loňsku hospodaří s prostředky nižšími o 12,5 procenta; každé další procento by prý už citelně bolelo. Základní výzkum může počítat i s penězi z Grantové agentury ČR. „Očekávám plánovaný rozpočet 2,58 miliardy. Napjatě čekáme, jak bude snížení o 1,2 miliardy rozděleno,“ sdělil její předseda Petr Matějů.

Dva vědátorské audity Dle informací týdeníku EURO budou do konce srpna známy předběžné výsledky auditu české vědy, který pro ministerstvo školství (MŠMT) obstarala společnost Technopolis Limited. Zakázka stála 38 milionů korun. Zpráva by měla být i podkladem pro přeměnu „kafemlejnku“ čili zjednodušujícího systému hodnocení výzkumných výsledků. „Premiér Nečas konstatoval, že se hodnocení musí změnit. I vláda schválila současnou metodiku jen na jeden rok,“ tvrdí Drahoš.
Odborná komise RVVI by měla navrhnout nový „mustr“. „Změna v metodice určitě nastane. Je otázkou, jak systém, který je již beztak založen na výsledcích z Web of Science, doplnit o kvalitativní hledisko,“ řekla týdeníku EURO exministryně Miroslava Kopicová, jež je místopředsedkyní vládní rady. Předsedou RVVI bývá premiér, jenž ovšem ještě nebyl do této funkce uveden. Dalším „auditem“ je pak interní přezkum kvality pracovišť v akademii. Ten by měl rozdělit ústavy do pěti kategorií od A do E. „Už byly vybrány komise se zahraničními oponenty; hodnocení proběhne během podzimu. Výsledky, jež budeme znát na jaře 2011 před naším sněmem, budou podkladem Akademické radě pro diferencované financování a úvahy, co zachovat, a co nikoliv,“ říká Drahoš o možném zrušení některého z 54 ústavů.

Megalaser a diferenciace VŠ Velkým tématem jsou i evropské miliardy do center excelence. Ke schválení Evropskou komisí odešly z ČR jako první superlaser ELI a energetický projekt SUSEN. Peníze z Bruselu by měly plynout na podzim. „Nejsem si vědom, že by tam došlo k nějakému zdržení,“ řekl týdeníku EURO Kryštof Hajn, 1. náměstek ministra školství, jenž má na starosti i vysoké školy, vědu a výzkum. Prioritou je pro něj reforma terciárního vzdělávání. „Reforma musí podpořit diverzifikaci vysokých škol a fakult na praktické, vzdělávací a výzkumné a umožnit další posun k financování na základě výkonů, nikoli jen množství osob přijatých ke studiu,“ říká Hajn. A uzavírá: „Je třeba dopracovat věcné záměry i paragrafovaná znění příslušných norem. Konkrétně jde o dva zákony: o terciárním vzdělávání a o finanční pomoci studentům. Mohl by to být pěkný dárek k Vánocům v příštím roce.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít