Kam na výlet? Za zábavnou fyzikou za 13 eur

04. května 2011, 06:52 - Petr Bohuš
04. května 2011, 06:52

V hornorakouském Welsu otevřeli nové vědecké centrum. Jmenuje se Welios. Třípodlažní dům atypických tvarů, bílá třpytivá a otevřená kostka, je jediným muzeem v Rakousku, které se v takové míře a stylu věnuje obnovitelným energiím.

 Foto: Welios

 Poznávejte vědu a její praktické aplikace na vlastní kůži a všemi smysly. Tak by mohlo znít moto rakouského vědeckého centra Welios zhruba třicet kilometrů od hornorakouského Lince. 

U 150 exponátu snadno zjistíte, zda nejkratší cesta je zároveň cestou nejrychlejší, jak funguje vodní elektrárna nebo jak se dá postavit elektrárna větrná na nestabilním podkladu v moři. Zájemci se mohou vydat na cestu k zemskému jádru, prozkoumat, gejzíry a tekoucí magma. Nebo zjistit, jak se elektřina dostane do zásuvky či jak při tanci nebo lenošení vyrábět energii a co s ní má společného hudba. 

Vědecké centrum Welios, které se rozprostírá na ploše tří tisíc metrů čtverečních, je zaměřeno na zkoumání solární, geotermální, vodní a větrné energie a biomasy. Jeho výstavba trvala 13 měsíců a stála 22 miliónů eur. Myšlenka postavit moderní vědecké centrum energií se zrodila už před více než 20 lety. Autoři projektu během let sbírali podněty a zkušenosti z podobných projektů po celém světě, aby nakonec spojili prvky výuky se zábavou do rozsáhlé volnočasové atrakce pro děti i dospělé, při níž se návštěvníci nenudí, ale zapojují všechny své smysly. 

 

V roce 2000 byly zahájeny přípravy projektu, o osm let později vyhlášena architektonická soutěž pro celou Evropu. Sešlo se 950 architektonických návrhů. Vítězem se nakonec stala architektonická kancelář „archinauten I dworschak + mühlbacher architekten zt-gmbH“ ze sousedního Lince. Vloni 8. března byl položen základní kámen, letos 16. dubna do budovy Welios přišli první návštěvníci. 

Radní Welsu společně s dalšími partnery, spolupracovníky a autory projektu se snažili najít cestu, jak lidem přiblížit vědu energií a získávat pozornost o technické obory, o které ani v České republice v posledních letech studenti nejeví dříve obvyklý zájem. školy tak musejí hledat nové cesty, jak u uchazečů o studium na vysokých školách opět získávat pozornost. 

Obyvatele městečka Welsu, jenž leží blízko Lince, u hranic s Českou republikou dnes zřejmě čeká nový život. Autoři a organizátoři projektu Welios očekávají nejen zvýšený zájem o vědu a motivaci návštěvníků k citlivějšímu využívání energií v běžném životě. Především radní a místní podnikatelé si slibují, že nové centrum vědy přinese i zvýšený zájem o turistický ruch. V oblasti, kudy lidé většinou jen projíždějí při cestě do Mozartova Salzburgu, Grazu nebo německého Passau a Mnichova. 

V centru Welios ve Welsu je otevřeno od pondělka do pátku od 9 do 18 hodin, v sobotu a v neděli od 10 do 19 hodin. Za vstupné zaplatí dospělý 13 eur, děti do 6 let mají vstup zdarma, vstup pro dva dospělé a dvě děti je 29,50 Eur. 

Logo Weliosu symbolizuje zelená ruka s pěti prsty, které představují pět druhů obnovitelných zdrojů energie. A také pět lidských smyslů, na něž je v „hravém“ muzeu soustředěna pozornost. Návštěvníky na každém kroku provází motto „Weißt du eigentlich,…(víte, že…). A také všude nacházejí odpověď nebo zábavu.

Autor je šéfredaktor serveru Solokapr.cz

 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít