Kam na výlet? Za zábavnou fyzikou za 13 eur

04. května 2011, 06:52 - Petr Bohuš
04. května 2011, 06:52

V hornorakouském Welsu otevřeli nové vědecké centrum. Jmenuje se Welios. Třípodlažní dům atypických tvarů, bílá třpytivá a otevřená kostka, je jediným muzeem v Rakousku, které se v takové míře a stylu věnuje obnovitelným energiím.

 Foto: Welios

 Poznávejte vědu a její praktické aplikace na vlastní kůži a všemi smysly. Tak by mohlo znít moto rakouského vědeckého centra Welios zhruba třicet kilometrů od hornorakouského Lince. 

U 150 exponátu snadno zjistíte, zda nejkratší cesta je zároveň cestou nejrychlejší, jak funguje vodní elektrárna nebo jak se dá postavit elektrárna větrná na nestabilním podkladu v moři. Zájemci se mohou vydat na cestu k zemskému jádru, prozkoumat, gejzíry a tekoucí magma. Nebo zjistit, jak se elektřina dostane do zásuvky či jak při tanci nebo lenošení vyrábět energii a co s ní má společného hudba. 

Vědecké centrum Welios, které se rozprostírá na ploše tří tisíc metrů čtverečních, je zaměřeno na zkoumání solární, geotermální, vodní a větrné energie a biomasy. Jeho výstavba trvala 13 měsíců a stála 22 miliónů eur. Myšlenka postavit moderní vědecké centrum energií se zrodila už před více než 20 lety. Autoři projektu během let sbírali podněty a zkušenosti z podobných projektů po celém světě, aby nakonec spojili prvky výuky se zábavou do rozsáhlé volnočasové atrakce pro děti i dospělé, při níž se návštěvníci nenudí, ale zapojují všechny své smysly. 

 

V roce 2000 byly zahájeny přípravy projektu, o osm let později vyhlášena architektonická soutěž pro celou Evropu. Sešlo se 950 architektonických návrhů. Vítězem se nakonec stala architektonická kancelář „archinauten I dworschak + mühlbacher architekten zt-gmbH“ ze sousedního Lince. Vloni 8. března byl položen základní kámen, letos 16. dubna do budovy Welios přišli první návštěvníci. 

Radní Welsu společně s dalšími partnery, spolupracovníky a autory projektu se snažili najít cestu, jak lidem přiblížit vědu energií a získávat pozornost o technické obory, o které ani v České republice v posledních letech studenti nejeví dříve obvyklý zájem. školy tak musejí hledat nové cesty, jak u uchazečů o studium na vysokých školách opět získávat pozornost. 

Obyvatele městečka Welsu, jenž leží blízko Lince, u hranic s Českou republikou dnes zřejmě čeká nový život. Autoři a organizátoři projektu Welios očekávají nejen zvýšený zájem o vědu a motivaci návštěvníků k citlivějšímu využívání energií v běžném životě. Především radní a místní podnikatelé si slibují, že nové centrum vědy přinese i zvýšený zájem o turistický ruch. V oblasti, kudy lidé většinou jen projíždějí při cestě do Mozartova Salzburgu, Grazu nebo německého Passau a Mnichova. 

V centru Welios ve Welsu je otevřeno od pondělka do pátku od 9 do 18 hodin, v sobotu a v neděli od 10 do 19 hodin. Za vstupné zaplatí dospělý 13 eur, děti do 6 let mají vstup zdarma, vstup pro dva dospělé a dvě děti je 29,50 Eur. 

Logo Weliosu symbolizuje zelená ruka s pěti prsty, které představují pět druhů obnovitelných zdrojů energie. A také pět lidských smyslů, na něž je v „hravém“ muzeu soustředěna pozornost. Návštěvníky na každém kroku provází motto „Weißt du eigentlich,…(víte, že…). A také všude nacházejí odpověď nebo zábavu.

Autor je šéfredaktor serveru Solokapr.cz

 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít