Kam na výlet? Za zábavnou fyzikou za 13 eur

04. května 2011, 06:52 - Petr Bohuš
04. května 2011, 06:52

V hornorakouském Welsu otevřeli nové vědecké centrum. Jmenuje se Welios. Třípodlažní dům atypických tvarů, bílá třpytivá a otevřená kostka, je jediným muzeem v Rakousku, které se v takové míře a stylu věnuje obnovitelným energiím.

 Foto: Welios

 Poznávejte vědu a její praktické aplikace na vlastní kůži a všemi smysly. Tak by mohlo znít moto rakouského vědeckého centra Welios zhruba třicet kilometrů od hornorakouského Lince. 

U 150 exponátu snadno zjistíte, zda nejkratší cesta je zároveň cestou nejrychlejší, jak funguje vodní elektrárna nebo jak se dá postavit elektrárna větrná na nestabilním podkladu v moři. Zájemci se mohou vydat na cestu k zemskému jádru, prozkoumat, gejzíry a tekoucí magma. Nebo zjistit, jak se elektřina dostane do zásuvky či jak při tanci nebo lenošení vyrábět energii a co s ní má společného hudba. 

Vědecké centrum Welios, které se rozprostírá na ploše tří tisíc metrů čtverečních, je zaměřeno na zkoumání solární, geotermální, vodní a větrné energie a biomasy. Jeho výstavba trvala 13 měsíců a stála 22 miliónů eur. Myšlenka postavit moderní vědecké centrum energií se zrodila už před více než 20 lety. Autoři projektu během let sbírali podněty a zkušenosti z podobných projektů po celém světě, aby nakonec spojili prvky výuky se zábavou do rozsáhlé volnočasové atrakce pro děti i dospělé, při níž se návštěvníci nenudí, ale zapojují všechny své smysly. 

 

V roce 2000 byly zahájeny přípravy projektu, o osm let později vyhlášena architektonická soutěž pro celou Evropu. Sešlo se 950 architektonických návrhů. Vítězem se nakonec stala architektonická kancelář „archinauten I dworschak + mühlbacher architekten zt-gmbH“ ze sousedního Lince. Vloni 8. března byl položen základní kámen, letos 16. dubna do budovy Welios přišli první návštěvníci. 

Radní Welsu společně s dalšími partnery, spolupracovníky a autory projektu se snažili najít cestu, jak lidem přiblížit vědu energií a získávat pozornost o technické obory, o které ani v České republice v posledních letech studenti nejeví dříve obvyklý zájem. školy tak musejí hledat nové cesty, jak u uchazečů o studium na vysokých školách opět získávat pozornost. 

Obyvatele městečka Welsu, jenž leží blízko Lince, u hranic s Českou republikou dnes zřejmě čeká nový život. Autoři a organizátoři projektu Welios očekávají nejen zvýšený zájem o vědu a motivaci návštěvníků k citlivějšímu využívání energií v běžném životě. Především radní a místní podnikatelé si slibují, že nové centrum vědy přinese i zvýšený zájem o turistický ruch. V oblasti, kudy lidé většinou jen projíždějí při cestě do Mozartova Salzburgu, Grazu nebo německého Passau a Mnichova. 

V centru Welios ve Welsu je otevřeno od pondělka do pátku od 9 do 18 hodin, v sobotu a v neděli od 10 do 19 hodin. Za vstupné zaplatí dospělý 13 eur, děti do 6 let mají vstup zdarma, vstup pro dva dospělé a dvě děti je 29,50 Eur. 

Logo Weliosu symbolizuje zelená ruka s pěti prsty, které představují pět druhů obnovitelných zdrojů energie. A také pět lidských smyslů, na něž je v „hravém“ muzeu soustředěna pozornost. Návštěvníky na každém kroku provází motto „Weißt du eigentlich,…(víte, že…). A také všude nacházejí odpověď nebo zábavu.

Autor je šéfredaktor serveru Solokapr.cz

 

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít