Kalouskovo pozdní odpoledne

20. dubna 2015, 11:59 - Petr Holec
20. dubna 2015, 11:59

Nebyl to úplně šťastný pohled. Šéf TOP 09 (oprava: kvůli horší reputaci oficiálně jen místošéf) Miroslav Kalousek stál ve dveřích kongresového sálu hotelu STEP, kde minulý týden proběhl celostátní sněm STAN, a bezmocně jen sledoval, jak jeho volebnímu partnerovi nadbíhají bossové snad všech politických stran.

Starosty přijeli osobně vychválit šéf ODS Petr Fiala, předseda lidovců Pavel Bělobrádek (po jeho boku samozřejmě i jeho stín Marian Jurečka, pro nějž by byl smrtelný hřích nebýt vidět a nemít z pátku foto), šéf sněmovny za ČSSD Jan Hamáček a šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek i první dáma zelených Jana Drápalová.


Přečtěte si: O STAN usiluje ANO. Lidovci také


Ti všichni řekli delegátům STAN zhruba tohle: z různých důvodů (mizivé preference, klinická smrt či absence regionálních kádrů) jsme sami v pěkné kaši, takže v příštích volbách rádi využijeme vašich služeb.

Smlouva o spolupráci STAN a TOP 09 sice platí až do roku 2017, převážně ale jen na papíře; STAN šel bez TOP 09 už do loňských senátních i místních voleb a zjistil, že nemohl udělat nic lepšího: na rozdíl od svého známějšího politického partnera má vlastní senátorský klub a sedí ve vládnoucích koalicích ve většině pražských částí včetně velké Prahy. Teď se proto logicky hodlá emancipovat úplně.

Emancipuje se ovšem i TOP 09 – preferenčně směrem k ODS. Podle posledních průzkumů by ještě nedávno vládní stranu nevolilo víc než 10 procent voličů. A co hůř: nejde o jednorázový propad v mnohdy legračních číslech, ale setrvalý trend, který jasně podtrhují i výsledky voleb; zatímco v těch sněmovních 2010 získala tehdy „nová“ (především názvem, jinak dost recyklovala lidovce) TOP 09 překvapivých 17 procent, v těch posledních pouze 12 procent.

Pražský sešup

A ještě hůř vypadá Praha, volební bašta strany, s níž podobně jako ODS stojí i padá: zatímco v roce 2010 tady jasně vyhrála s 30 procenty, v těch loňských spadla na 20 procent. Což navíc záhy oslavila v podstatě rozprášením své pražské organizace, jak jsme ji znali, když brutálně zapudila nešťastné rozhádané duo Tomáš Hudeček-Jiří Vávra; prvně jmenovaný býval pražským primátorem a volebním lídrem, druhý pražské buňce pro změnu šéfoval. Hudeček teď učí na škole, zatímco Vávra chodí Prahou a nabízí své béčkové zákulisní služby.

TOP 09 ovšem nekrvácí pouze politicky, ale především i personálně: jako každý průhledný trik zaprvé končí Kalouskův trik s Karlem Schwarzenbergem, jehož mnozí volili, protože nevěřili, že někdo tak hodný jako on může myslet vážně socioekonomický program TOP 09. Zadruhé odešly do úplného či téměř úplného zapomnění i další přední tváře strany, například její exministři Jaromír Drábek a Leoš Heger. A volby prostě nikdy nevyhrajete s Helenou Langšádlovou, byť se v TV občas snaží nebýt moc zlá.

Co tedy TOP 09 vlastně zbývá? Kalousek a starý program, jemuž už nikdo moc nevěří. Kalousek teď sice sedí téměř nonstop v TV, kde bojuje proti nebezpečnému podnikatelsko-politickému vůdcovství Andreje Babiše, což mu dějiny jistě přičtou k dobru, problém ale je, že na rozdíl od startu TOP 09 se absolutně nestrefil do správného času. Jenže právě správné načasování bývá v politice téměř vše. Gross, Bárta, Okamura: ti všichni mají svůj okamžitý jepičí moment, po němž vždy následuje rychlá smrt.

Ostatně málokdo to ví tak jako právě Kalousek: šetřením a bojem proti státnímu dluhu i vyhazování našich daní se perfektně strefil do nálady sněmovních voleb 2010. Načež svůj boj zdiskreditoval vládní spoluvinou za osmnáctiměsíční hospodářskou recesi (tím Kalousek pomohl dolů i ODS), takže když teď v TV opakuje svou starou mantru o projídání státního rozpočtu a ještě se u toho tváří nadmíru spokojeně, přepínají radši lidé na Rudu z Ostravy. I proto teď celkem chápu onen Kalouskův nešťastný výraz ze sněmu STAN. Vždy, když někdo přichází, tak někdo jiný odchází.


Čtěte další komentáře autora:

Milionáři z chatrče Jak jsme s korupcí zatočili ještě horší korupcí

Ukrajinský kýč TOP 09


Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít