Kalouskovo pozdní odpoledne

20. dubna 2015, 11:59 - Petr Holec
20. dubna 2015, 11:59

Nebyl to úplně šťastný pohled. Šéf TOP 09 (oprava: kvůli horší reputaci oficiálně jen místošéf) Miroslav Kalousek stál ve dveřích kongresového sálu hotelu STEP, kde minulý týden proběhl celostátní sněm STAN, a bezmocně jen sledoval, jak jeho volebnímu partnerovi nadbíhají bossové snad všech politických stran.

Starosty přijeli osobně vychválit šéf ODS Petr Fiala, předseda lidovců Pavel Bělobrádek (po jeho boku samozřejmě i jeho stín Marian Jurečka, pro nějž by byl smrtelný hřích nebýt vidět a nemít z pátku foto), šéf sněmovny za ČSSD Jan Hamáček a šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek i první dáma zelených Jana Drápalová.


Přečtěte si: O STAN usiluje ANO. Lidovci také


Ti všichni řekli delegátům STAN zhruba tohle: z různých důvodů (mizivé preference, klinická smrt či absence regionálních kádrů) jsme sami v pěkné kaši, takže v příštích volbách rádi využijeme vašich služeb.

Smlouva o spolupráci STAN a TOP 09 sice platí až do roku 2017, převážně ale jen na papíře; STAN šel bez TOP 09 už do loňských senátních i místních voleb a zjistil, že nemohl udělat nic lepšího: na rozdíl od svého známějšího politického partnera má vlastní senátorský klub a sedí ve vládnoucích koalicích ve většině pražských částí včetně velké Prahy. Teď se proto logicky hodlá emancipovat úplně.

Emancipuje se ovšem i TOP 09 – preferenčně směrem k ODS. Podle posledních průzkumů by ještě nedávno vládní stranu nevolilo víc než 10 procent voličů. A co hůř: nejde o jednorázový propad v mnohdy legračních číslech, ale setrvalý trend, který jasně podtrhují i výsledky voleb; zatímco v těch sněmovních 2010 získala tehdy „nová“ (především názvem, jinak dost recyklovala lidovce) TOP 09 překvapivých 17 procent, v těch posledních pouze 12 procent.

Pražský sešup

A ještě hůř vypadá Praha, volební bašta strany, s níž podobně jako ODS stojí i padá: zatímco v roce 2010 tady jasně vyhrála s 30 procenty, v těch loňských spadla na 20 procent. Což navíc záhy oslavila v podstatě rozprášením své pražské organizace, jak jsme ji znali, když brutálně zapudila nešťastné rozhádané duo Tomáš Hudeček-Jiří Vávra; prvně jmenovaný býval pražským primátorem a volebním lídrem, druhý pražské buňce pro změnu šéfoval. Hudeček teď učí na škole, zatímco Vávra chodí Prahou a nabízí své béčkové zákulisní služby.

TOP 09 ovšem nekrvácí pouze politicky, ale především i personálně: jako každý průhledný trik zaprvé končí Kalouskův trik s Karlem Schwarzenbergem, jehož mnozí volili, protože nevěřili, že někdo tak hodný jako on může myslet vážně socioekonomický program TOP 09. Zadruhé odešly do úplného či téměř úplného zapomnění i další přední tváře strany, například její exministři Jaromír Drábek a Leoš Heger. A volby prostě nikdy nevyhrajete s Helenou Langšádlovou, byť se v TV občas snaží nebýt moc zlá.

Co tedy TOP 09 vlastně zbývá? Kalousek a starý program, jemuž už nikdo moc nevěří. Kalousek teď sice sedí téměř nonstop v TV, kde bojuje proti nebezpečnému podnikatelsko-politickému vůdcovství Andreje Babiše, což mu dějiny jistě přičtou k dobru, problém ale je, že na rozdíl od startu TOP 09 se absolutně nestrefil do správného času. Jenže právě správné načasování bývá v politice téměř vše. Gross, Bárta, Okamura: ti všichni mají svůj okamžitý jepičí moment, po němž vždy následuje rychlá smrt.

Ostatně málokdo to ví tak jako právě Kalousek: šetřením a bojem proti státnímu dluhu i vyhazování našich daní se perfektně strefil do nálady sněmovních voleb 2010. Načež svůj boj zdiskreditoval vládní spoluvinou za osmnáctiměsíční hospodářskou recesi (tím Kalousek pomohl dolů i ODS), takže když teď v TV opakuje svou starou mantru o projídání státního rozpočtu a ještě se u toho tváří nadmíru spokojeně, přepínají radši lidé na Rudu z Ostravy. I proto teď celkem chápu onen Kalouskův nešťastný výraz ze sněmu STAN. Vždy, když někdo přichází, tak někdo jiný odchází.


Čtěte další komentáře autora:

Milionáři z chatrče Jak jsme s korupcí zatočili ještě horší korupcí

Ukrajinský kýč TOP 09


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít