Kalouskovo paradigma

17. dubna 2009, 18:59 - Jan Schneider
17. dubna 2009, 18:59

Ministerstvo financí

Finanční analytický útvar ministerstva financí (FAÚ) působí v oblasti boje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Když nastane změna ve vedení tohoto útvaru, je to důvod k zamyšlení. Když tu změnu provede ministr vlády v demisi, je to podezřelé. Místo spekulací si však všimněme oficiálního zdůvodnění.
Ministr financí Miroslav Kalousek odvolal ředitele FAÚ Karla Koryntu kvůli finanční transakci, při níž stát přišel o „významné finanční prostředky“. Ze shromážděné dokumentace prý nabyl přesvědčení, že FAÚ mohl této transakci „alespoň částečně zabránit“. (Nám prosťáčkům zřejmě zůstane navždy utajeno, jak je možné finanční transakci „částečně zabránit“, pokud si nevezmeme mustr z Werichovy Princezny koloběžky, zároveň oblečené i nahaté.)
Inkriminovanou transakcí byl převod více než půl miliardy korun z České konsolidační agentury (ČKA) na soukromý účet podnikatele Miloše Skořepy, vedený ve švýcarské bance UBS, provedený na popud Jana Šika, bývalého manažera z dceřiné firmy ČKA Galileo Real. Odvolaný ředitel Korynta se ovšem zcela logicky brání tvrzením, že původ převáděných peněz byl legální a převodní příkaz dal podpisovým vzorem zplnomocněný člověk. Chyběl tedy jakýkoli příznak praní špinavých peněz či financování terorismu.
Paradoxně právě toto vedení ministerstva financí před rokem novelou zákona o legalizaci výnosů z trestné činnosti snížilo doporučované standardy, zejména v oblasti tzv. PEPs (politicky exponovaných osob), což jsou mimo jiné všichni významní státní úředníci. A najednou má ministr na ředitele FAÚ úplně opačné, extrémně nadstandardní požadavky, které však zcela postrádají oporu v zákoně.
Kdyby se totiž Korynta choval podle Kalouskem vyžadovaného paradigmatu, nemohl by pro potenciální podezřelost pustit téměř žádnou státní platbu do zahraničí. Když však vezmeme v potaz dlouholeté Kalouskovy zkušenosti z ministerstva obrany, může nám docela zatrnout (a to nám ani nemusí zrovna letět gripen nad hlavou): Neví náhodou ten Kalousek až příliš dobře, o čem hovoří?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít