Kalouskovo paradigma

17. dubna 2009, 18:59 - Jan Schneider
17. dubna 2009, 18:59

Ministerstvo financí

Finanční analytický útvar ministerstva financí (FAÚ) působí v oblasti boje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Když nastane změna ve vedení tohoto útvaru, je to důvod k zamyšlení. Když tu změnu provede ministr vlády v demisi, je to podezřelé. Místo spekulací si však všimněme oficiálního zdůvodnění.
Ministr financí Miroslav Kalousek odvolal ředitele FAÚ Karla Koryntu kvůli finanční transakci, při níž stát přišel o „významné finanční prostředky“. Ze shromážděné dokumentace prý nabyl přesvědčení, že FAÚ mohl této transakci „alespoň částečně zabránit“. (Nám prosťáčkům zřejmě zůstane navždy utajeno, jak je možné finanční transakci „částečně zabránit“, pokud si nevezmeme mustr z Werichovy Princezny koloběžky, zároveň oblečené i nahaté.)
Inkriminovanou transakcí byl převod více než půl miliardy korun z České konsolidační agentury (ČKA) na soukromý účet podnikatele Miloše Skořepy, vedený ve švýcarské bance UBS, provedený na popud Jana Šika, bývalého manažera z dceřiné firmy ČKA Galileo Real. Odvolaný ředitel Korynta se ovšem zcela logicky brání tvrzením, že původ převáděných peněz byl legální a převodní příkaz dal podpisovým vzorem zplnomocněný člověk. Chyběl tedy jakýkoli příznak praní špinavých peněz či financování terorismu.
Paradoxně právě toto vedení ministerstva financí před rokem novelou zákona o legalizaci výnosů z trestné činnosti snížilo doporučované standardy, zejména v oblasti tzv. PEPs (politicky exponovaných osob), což jsou mimo jiné všichni významní státní úředníci. A najednou má ministr na ředitele FAÚ úplně opačné, extrémně nadstandardní požadavky, které však zcela postrádají oporu v zákoně.
Kdyby se totiž Korynta choval podle Kalouskem vyžadovaného paradigmatu, nemohl by pro potenciální podezřelost pustit téměř žádnou státní platbu do zahraničí. Když však vezmeme v potaz dlouholeté Kalouskovy zkušenosti z ministerstva obrany, může nám docela zatrnout (a to nám ani nemusí zrovna letět gripen nad hlavou): Neví náhodou ten Kalousek až příliš dobře, o čem hovoří?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít