Kaleidoskop podnikání v cestovním ruchu

04. srpna 2004, 00:00 - Jakub Turek
04. srpna 2004, 00:00

Z celé Evropy přicházejí zprávy, jak podnikatelé bojují s úbytkem turistů. Uvádíme kaleidoskop drobností, které mají na návštěvnost vliv. Velké téma o turistickém průmyslu vyšlo v tištěném Profitu č. 32.

Dovolená u moře stále láká

Z celé Evropy přicházejí zprávy, jak podnikatelé bojují s úbytkem turistů. Uvádíme kaleidoskop drobností, které mají na návštěvnost vliv. Velké téma o turistickém průmyslu vyšlo v tištěném Profitu č. 32.

Česko

Příjezdová turistika do České republiky vzrostla v prvním pololetí o 4 %. Největší nárůst byl v dubnu , kdy se na něm podílely Velikonoce a hokejové mistrovství světa. Polovina cizinců navštěvuje pouze Prahu.

Reklamní kampaň na Českou republiku, která proběhla v globálních televizních satelitních programech, byla úspěšná a přilákala do tuzemska návštěvníky. Příští rok poběží další šoty na veřejnoprávních kanálech v Rakousku a Polsku.

Chorvatsko

Vodácké splutí jedné z nejhezčích chorvatských Tary bylo v minulých letech zpoplatněno. Letos se sazby rapidně zvýšily. Šestičlenný raft by měl platit v přepočtu přes deset tisíc korun.

Belgie

Majitelé hotelů a penzionů v regionu Limburg vydávají turistům ve dnech, kdy je podle předpovědi více než padesátiprocentní pravděpodobnost deště, poukázky na kina, divadla, muzea, aquaparky a krytá sportoviště.

Slovensko

Vysoké Tatry již více než rok registrují snižování počtu cizinců, výjimkou jsou Češi a občané pobaltských republik, kterých naopak stále přibývá. Slovenský stát totiž zavedl pro Rusy a Ukrajince víza, čímž jim zesložitil a prodražil zájezdy, a oni zaměřili pozornost na Egypt. Poláci zase dostávají finanční podporu na dovolenou od své vlády, ale s podmínkou, že zůstanou v Polsku.

Velmi ubylo návštěvníků ve Slovenském ráji. Z loňských 4889 turistů denně jih zbyly tři tisícovky.

Návrh nového návštěvního řádu Tatranského národního parku povoluje návštěvníkům více než dříve. Jestli ho schválí úředníci, budou moci turisté vystoupit na více hor než nyní, některé doliny budou otevřeny i v zimě a budou povoleny vodácké sjezdy tatranských toků.

Rakousko

Letos budou jezdit po celé léto vleky na Kaprunu. Vloni se přes prázdniny vůbec poprvé za celou dobu existence letního lyžařského areálu nejezdilo, protože v ledovci se otevíraly nebezpečné trhliny.

Jižní a střední Amerika

Paraguay zrušila vízovou povinnost pro české turisty. V Latinské Americe tak lze cestovat bez víza do následujících států: Argentina, Bolívie, Ekvádor, Guatemela, Honduras, Chile, Kolumbie, Kostarika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru a Uruguay. Z velkých států tedy chybí už jen Brazílie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít