Kaleidoskop podnikání v cestovním ruchu

04. srpna 2004, 00:00 - Jakub Turek
04. srpna 2004, 00:00

Z celé Evropy přicházejí zprávy, jak podnikatelé bojují s úbytkem turistů. Uvádíme kaleidoskop drobností, které mají na návštěvnost vliv. Velké téma o turistickém průmyslu vyšlo v tištěném Profitu č. 32.

Dovolená u moře stále láká

Z celé Evropy přicházejí zprávy, jak podnikatelé bojují s úbytkem turistů. Uvádíme kaleidoskop drobností, které mají na návštěvnost vliv. Velké téma o turistickém průmyslu vyšlo v tištěném Profitu č. 32.

Česko

Příjezdová turistika do České republiky vzrostla v prvním pololetí o 4 %. Největší nárůst byl v dubnu , kdy se na něm podílely Velikonoce a hokejové mistrovství světa. Polovina cizinců navštěvuje pouze Prahu.

Reklamní kampaň na Českou republiku, která proběhla v globálních televizních satelitních programech, byla úspěšná a přilákala do tuzemska návštěvníky. Příští rok poběží další šoty na veřejnoprávních kanálech v Rakousku a Polsku.

Chorvatsko

Vodácké splutí jedné z nejhezčích chorvatských Tary bylo v minulých letech zpoplatněno. Letos se sazby rapidně zvýšily. Šestičlenný raft by měl platit v přepočtu přes deset tisíc korun.

Belgie

Majitelé hotelů a penzionů v regionu Limburg vydávají turistům ve dnech, kdy je podle předpovědi více než padesátiprocentní pravděpodobnost deště, poukázky na kina, divadla, muzea, aquaparky a krytá sportoviště.

Slovensko

Vysoké Tatry již více než rok registrují snižování počtu cizinců, výjimkou jsou Češi a občané pobaltských republik, kterých naopak stále přibývá. Slovenský stát totiž zavedl pro Rusy a Ukrajince víza, čímž jim zesložitil a prodražil zájezdy, a oni zaměřili pozornost na Egypt. Poláci zase dostávají finanční podporu na dovolenou od své vlády, ale s podmínkou, že zůstanou v Polsku.

Velmi ubylo návštěvníků ve Slovenském ráji. Z loňských 4889 turistů denně jih zbyly tři tisícovky.

Návrh nového návštěvního řádu Tatranského národního parku povoluje návštěvníkům více než dříve. Jestli ho schválí úředníci, budou moci turisté vystoupit na více hor než nyní, některé doliny budou otevřeny i v zimě a budou povoleny vodácké sjezdy tatranských toků.

Rakousko

Letos budou jezdit po celé léto vleky na Kaprunu. Vloni se přes prázdniny vůbec poprvé za celou dobu existence letního lyžařského areálu nejezdilo, protože v ledovci se otevíraly nebezpečné trhliny.

Jižní a střední Amerika

Paraguay zrušila vízovou povinnost pro české turisty. V Latinské Americe tak lze cestovat bez víza do následujících států: Argentina, Bolívie, Ekvádor, Guatemela, Honduras, Chile, Kolumbie, Kostarika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru a Uruguay. Z velkých států tedy chybí už jen Brazílie.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít