Kadeřníka najde nejlépe Google

07. května 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
07. května 2007, 00:00

VYHLEDÁVÁNÍ NA INTERNETU S hledáním konkrétní služby na konkrétním místě v Česku si nejlépe poradí americký Google. Zjistila to studie zaměřená na porovnání výsledků lokálního pátrání čtyř nejpoužívanějších vyhledavačů v tuzemsku. Potřebujete-li na českém webu vyhledat informace o konkrétní službě v určité lokalitě, nejlépe vám poslouží vyhledavač Google.

VYHLEDÁVÁNÍ NA INTERNETU S hledáním konkrétní služby na konkrétním místě v Česku si nejlépe poradí americký Google. Zjistila to studie zaměřená na porovnání výsledků lokálního pátrání čtyř nejpoužívanějších vyhledavačů v tuzemsku.

Potřebujete-li na českém webu vyhledat informace o konkrétní službě v určité lokalitě, nejlépe vám poslouží vyhledavač Google. Tvrdí to alespoň studie české e-marketingové firmy Ataxo. Ta provedla analýzu relevance výsledků lokálního vyhledávání z uživatelského hlediska za použití českých vyhledávačů Seznam, Centrum a Atlas a globálního Googlu. „Naším cílem bylo srovnat portály z hlediska efektivity a kvality vyhledávání. Tedy to, zda uživatel internetu skutečně najde to, co hledá,“ vysvětluje ředitel společnosti Ataxo Pavel Doležal.

Nejpřesnější výsledky na konkrétní dotazy typu „ubytování Plzeň“ nebo „kadeřnictví Česká Třebová“ při testování poskytl právě Google. A to i přes skutečnost, že jako jediný ze čtyř testovaných vyhledavačů „neumí“ českou gramatiku.

Testování se uskutečnilo na patnácti vyhledávaných výrazech. Ty byly tvořeny kombinací hledaných služeb s určitou konkrétní lokalitou. Služby přitom byly vybrány tak, aby při jejich hledání právě lokalita hrála důležitou roli: kadeřnictví, autobazar, nemocnice, ubytování a byty. Každému z těchto pěti klíčových slov pak byla postupně přidávána tři různě velká města.

V rámci analýzy potom čtyři vybraní „testeři“ dostali za úkol navštívit stránky nalezené vyhledavači při zadání patnácti dotazů vycházejících z kombinací výše zmiňovaných klíčových slov a názvů měst. Kvůli zachování objektivity přitom nevěděli, kterou stránku konkrétní vyhledavač našel. Poté měli zařadit každou ze stránek do jedné z šesti kategorií se stanoveným bodovým hodnocením. Kategorie, respektive její hodnocení přitom vyjadřovalo, jak relevantní byly informace na dané stránce. Jinak řečeno - čím přesnější a detailnější informace o hledané službě v určené lokalitě stránka poskytovala, tím vyšší bodové hodnocení získala.

Nejvyšší hodnocení obdržely logicky stránky přímo odpovídající hledané službě i lokalitě (například stránky konkrétního autobazaru v daném městě). Stejné hodnocení bylo přiřazeno i stránce, která obsahovala seznam hledaných služeb ve správné lokalitě (kupříkladu seznam autobazarů v daném městě). Nižší bodové hodnocené pak dostaly stránky s hledanou službou v jiné než určené lokalitě či stránky s částečně odpovídajícím seznamem. Zcela bez bodů zůstaly stránky irelevantní. Tímto testováním získala firma Ataxo celkem více než 2000 hodnocení stránek. „Tento počet považujeme za dostatečný základ pro objektivní zhodnocení relevance výsledků,“ tvrdí Pavel Doležal.

Výsledky vyhledávání se výrazně lišily podle jednotlivých vyhledávaných výrazů. Rozdíly jsou důsledkem toho, že k některým hledaným výrazům existuje mnoho relevantních stránek.

Například s hledáním ubytování v Plzni si tak poradily velmi dobře všechny vyhledavače a vracely téměř perfektní výsledky. Naopak na úzce definovaném heslu „kadeřnictví Česká Třebová“ ztroskotaly všechny české vyhledavače. Našly totiž většinou pouze weby, zmiňující v textu výraz kadeřnictví a na jiném místě bez významového propojení pak hledanou lokalitu. Google přitom našel alespoň stránku s kontaktem na místního kadeřníka.

Z celkových výsledků testu vyplývá, že skóre českých vyhledavačů se mezi sebou příliš nelišila. Ani jeden tak nebyl výrazně lepší než ostatní. Naproti tomu Google vyhledal jednoznačně nejméně zcela irelevantních dotazů a naopak nejvíce dobře zacílených seznamů či přesně odpovídajících stránek.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít