Kadeřníka najde nejlépe Google

07. května 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
07. května 2007, 00:00

VYHLEDÁVÁNÍ NA INTERNETU S hledáním konkrétní služby na konkrétním místě v Česku si nejlépe poradí americký Google. Zjistila to studie zaměřená na porovnání výsledků lokálního pátrání čtyř nejpoužívanějších vyhledavačů v tuzemsku. Potřebujete-li na českém webu vyhledat informace o konkrétní službě v určité lokalitě, nejlépe vám poslouží vyhledavač Google.

VYHLEDÁVÁNÍ NA INTERNETU S hledáním konkrétní služby na konkrétním místě v Česku si nejlépe poradí americký Google. Zjistila to studie zaměřená na porovnání výsledků lokálního pátrání čtyř nejpoužívanějších vyhledavačů v tuzemsku.

Potřebujete-li na českém webu vyhledat informace o konkrétní službě v určité lokalitě, nejlépe vám poslouží vyhledavač Google. Tvrdí to alespoň studie české e-marketingové firmy Ataxo. Ta provedla analýzu relevance výsledků lokálního vyhledávání z uživatelského hlediska za použití českých vyhledávačů Seznam, Centrum a Atlas a globálního Googlu. „Naším cílem bylo srovnat portály z hlediska efektivity a kvality vyhledávání. Tedy to, zda uživatel internetu skutečně najde to, co hledá,“ vysvětluje ředitel společnosti Ataxo Pavel Doležal.

Nejpřesnější výsledky na konkrétní dotazy typu „ubytování Plzeň“ nebo „kadeřnictví Česká Třebová“ při testování poskytl právě Google. A to i přes skutečnost, že jako jediný ze čtyř testovaných vyhledavačů „neumí“ českou gramatiku.

Testování se uskutečnilo na patnácti vyhledávaných výrazech. Ty byly tvořeny kombinací hledaných služeb s určitou konkrétní lokalitou. Služby přitom byly vybrány tak, aby při jejich hledání právě lokalita hrála důležitou roli: kadeřnictví, autobazar, nemocnice, ubytování a byty. Každému z těchto pěti klíčových slov pak byla postupně přidávána tři různě velká města.

V rámci analýzy potom čtyři vybraní „testeři“ dostali za úkol navštívit stránky nalezené vyhledavači při zadání patnácti dotazů vycházejících z kombinací výše zmiňovaných klíčových slov a názvů měst. Kvůli zachování objektivity přitom nevěděli, kterou stránku konkrétní vyhledavač našel. Poté měli zařadit každou ze stránek do jedné z šesti kategorií se stanoveným bodovým hodnocením. Kategorie, respektive její hodnocení přitom vyjadřovalo, jak relevantní byly informace na dané stránce. Jinak řečeno - čím přesnější a detailnější informace o hledané službě v určené lokalitě stránka poskytovala, tím vyšší bodové hodnocení získala.

Nejvyšší hodnocení obdržely logicky stránky přímo odpovídající hledané službě i lokalitě (například stránky konkrétního autobazaru v daném městě). Stejné hodnocení bylo přiřazeno i stránce, která obsahovala seznam hledaných služeb ve správné lokalitě (kupříkladu seznam autobazarů v daném městě). Nižší bodové hodnocené pak dostaly stránky s hledanou službou v jiné než určené lokalitě či stránky s částečně odpovídajícím seznamem. Zcela bez bodů zůstaly stránky irelevantní. Tímto testováním získala firma Ataxo celkem více než 2000 hodnocení stránek. „Tento počet považujeme za dostatečný základ pro objektivní zhodnocení relevance výsledků,“ tvrdí Pavel Doležal.

Výsledky vyhledávání se výrazně lišily podle jednotlivých vyhledávaných výrazů. Rozdíly jsou důsledkem toho, že k některým hledaným výrazům existuje mnoho relevantních stránek.

Například s hledáním ubytování v Plzni si tak poradily velmi dobře všechny vyhledavače a vracely téměř perfektní výsledky. Naopak na úzce definovaném heslu „kadeřnictví Česká Třebová“ ztroskotaly všechny české vyhledavače. Našly totiž většinou pouze weby, zmiňující v textu výraz kadeřnictví a na jiném místě bez významového propojení pak hledanou lokalitu. Google přitom našel alespoň stránku s kontaktem na místního kadeřníka.

Z celkových výsledků testu vyplývá, že skóre českých vyhledavačů se mezi sebou příliš nelišila. Ani jeden tak nebyl výrazně lepší než ostatní. Naproti tomu Google vyhledal jednoznačně nejméně zcela irelevantních dotazů a naopak nejvíce dobře zacílených seznamů či přesně odpovídajících stránek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít