K ženám nejlépe přistupuje Hewlett-Packard

21. listopadu 2005, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
21. listopadu 2005, 00:00

ROVNOST MUŽŮ A ŽEN Nejlepší firmou s rovnými příležitostmi pro ženy i muže se stala Hewlett-Packard. O další místa v prvním ročníku soutěže se podělily IBM, Oskar Mobil a PricewaterhouseCoopers. Speciální cenu pak získala malá společnost Channel Grossings.

ROVNOST MUŽŮ A ŽEN Nejlepší firmou s rovnými příležitostmi pro ženy i muže se stala Hewlett-Packard. O další místa v prvním ročníku soutěže se podělily IBM, Oskar Mobil a PricewaterhouseCoopers. Speciální cenu pak získala malá společnost Channel Grossings.

Vítězem soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro muže a ženy se minulý týden stala počítačová společnost Hewlett-Packard. Odborná porota mezi 19 přihlášenými podniky ocenila firemní program na vyhledávání potenciálních manažerek a jejich vzdělávání -Top Talent List. Druhé místo v soutěži obsadila společnost IBM, na třetím místě skončily Oskar Mobil a PricewaterhouseCoopers. Osmičlenná porota ve firmách hodnotila zejména možnosti pružné pracovní doby, roli rovných příležitostí pro ženy a muže v rámci firemní kultury, podíl žen ve společnosti, strukturu pracovních pozic žen a mužů či speciální programy zaměřené na profesionální rozvoj žen. „Cílem letošního ročníku soutěže je povzbudit firmy, aby se více soustředily na rozvoj kariérního růstu žen. Řada zahraničních studií totiž ukazuje, že nejvýkonnější pracovní týmy jsou založeny na diverzitě a různorodosti pracovního týmu,“ říká Linda Sokačová z pořadatelské organizace Gender Studies.

Cílem vítězného programu HewlettPackard (HP) je zajistit 30procentní podíl žen na vedoucích pozicích, což odpovídá jejich zastoupení v podniku. Hlavním smyslem takzvaného Top Talent Listu je vytipovat z řad zaměstnanců ty, kteří stojí na začátku kariéry a napomoci jim ve zdokonalování profesních dovedností. Kromě toho společnost nabízí takzvaný trénink. Ten je poskytován ženám pro případ zvládání nestandardní situace, například komunikačních problémů v týmu nebo sexuálního obtěžování.

Podle prokuristky HP Denisy Bellingerové spočívá řízení firmy v umění jednat s lidmi, důležité je proto vytváření a udržování vztahů. „Dlouhodobou konkurenční výhodou úspěšné společnosti je využití silných stránek obou pohlaví a neuchylování se k jednomu či druhému extrému,“ říká Bellingerová. Úspěšná firma musí podle ní kontrolovat vztahy a vnitřní atmosféru. „Právě v oblasti vztahů je přínos ženy pro každý management nepřehlédnutelný,“ vysvětluje.

AGENTURA NA HLÍDÁNÍ DĚTÍ

Stříbrná IBM uplatňuje program Taking the stage, který usiluje o vzdělávání žen a rozvoj jejich řídících schopností a dovedností. V rámci nadnárodního působení firmy také funguje Women Leadership Council, jehož cílem je upozornit na přínos žen zaměstnaných ve firmě. Oskar Mobil byl odbornou porotou oceněn především pro nadstandardní zastoupení žen v řídících pozicích - 36 procent. Ve středním managementu je zastoupení žen 27procentní a v topmanagementu 50procentní.

PricewaterhouseCoopers podporuje rovné příležitosti pro ženy a muže v těchto oblastech: nábor nových zaměstnanců/zaměstnankyň, kariérní růst, vzdělávání, osobnostní rozvoj, a finanční ohodnocení. Kariérní růst žen je podporován prostřednictvím mentoringu a koučingu. Tyto programy jsou individuálně připravovány pro danou zaměstnankyni s ohledem na potřeby firmy. Společnost rovněž sleduje složení jednotlivých oddělení a pozic na základě pohlaví.

Cenu Gender Studies mezi malými společnostmi letos získala vzdělávací agentura Channel Crossings. Její program na podporu žen v řídících pozicích spočívá v pravidelném stanovování osobních a vzdělávacích cílů. Ženy jsou motivovány ke stanovení cílů, které přispějí k jejich osobnímu rozvoji, ale i celé společnosti.

Channel Crossings umožňuje i flexibilní pracovní uspořádání a hlídání dětí po dobu vyučování. Ve firmě pracují především ženy lektorky, podnik však usiluje o zvýšení počtu mužů. „Rádi bychom dosáhli vyváženého poměru mužů a žen tak, aby byly zastoupeny různé názory a přístupy,“ dodává majitelka společnosti Lenka Pavilková.

**POD ZÁŠTITOU MINISTERSTVA

První ročník soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi vyhlásila obecně prospěšná společnost Gender Studies ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu a za finanční podpory ministerstva práce a sociálních věcí (o vyhlášení jsme informovali v Profitu č. 30/2005). Vítěze vybírala osmičlenná porota, ve které zasedli například místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn, předsedkyně Gender Studies Alena Králíková či ředitel odboru podpory malého a středního podnikání ministerstva průmyslu a obchodu Václav Polák.

V loňském nultém ročníku zvítězila mezi velkými společnostmi IBM, díky svým programům pro ženy. Mezi malými a středními podniky ocenění obdrželo vydavatelství R-presse za slaďování pracovního a rodinného života v týdeníku Respekt a zvláštní cenu za dobrý start v oblasti rovných příležitostí obdržela firma Air Products.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít