k r á t c e

26. června 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK<br />
26. června 2006, 00:00

Vládě se prý daří reformovat. Jak vyplývá ze zprávy ministerstva financí, vláda úspěšně plní reformu veřejných financí, zejména pak snižuje deficit veřejných financí a podporuje hospodářský růst. Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory však reforma veřejných financí úspěšná není.

 • Vládě se prý daří reformovat. Jak vyplývá ze zprávy ministerstva financí, vláda úspěšně plní reformu veřejných financí, zejména pak snižuje deficit veřejných financí a podporuje hospodářský růst. Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory však reforma veřejných financí úspěšná není.

Senát navrhl dokončení restitucí. Obce by podle Senátu měly získat od státu zpět zbývající pozemky, o které přišly kvůli vyvlastnění a následnému zestátnění k 31. prosinci 1949. Jde zejména o lesní a zemědělské pozemky, na nichž hospodařily orgány a organizace někdejšího federálního ministerstva obrany.

 • Lidé mohou zvolit nejslušnější banku. Anketu zahájil internetový portál Bankovnipoplatky.com. Hlasovat je možné dva měsíce ve čtyřech kategoriích. Lidé tak rozhodnou o bance s nejnižšími poplatky, s nejpřehlednějším sazebníkem, s nejsrozumitelnějšími obchodními podmínkami a s nejlepším servisem pro klienty. 

Začaly letní výprodeje. Obchodníci zlevnili hlavně jarní a letní oděvy, jejichž ceny klesly až o 70 procent. Slevy do prodejen přilákaly nejen velké množství tuzemských zákazníků, ale zlevněné zboží s chutí nakupovali i cizinci.

 • Zahraniční turisté utrácejí v Česku více. Letos by mohli podle analytika Jaromíra Beránka utratit 113 až 116 miliard korun. To by oproti loňskému roku bylo o dvě až čtyři procenta více. Státní agentura CzechTourism odhaduje jejich útraty na 113 miliard korun.

Regulace cen plynu skončí. Zástupci Energetického regulačního úřadu jednají s vedením plynárenské skupiny RWE Transgas o ukončení regulace cen zemního plynu pro odběratele k 31. březnu 2007. Konkrétní závěry jednání ale nikdo zatím nechce zveřejnit.

 • Zájem o lázně roste. Navštěvuje je stále více zahraničních hostů. Loni jich přijelo 230 tisíc a jejich počet se meziročně zvýšil o 75 procent. Tak vysoký nárůst byl ale dán tím, že řada hotelů loni vybudovala takzvaná wellness zařízení a zařadila se tím ve statistice mezi lázeňské hotely.

Úředníci kontrolovali češtinu. Znalosti českého jazyka u stánkových prodejců prověřovala kontrolní akce brněnského živnostenského úřadu. Kontroloři zjišťovali jazykové dovednosti pomocí denního tisku. Prodavačům, kteří nedokázali přečíst běžné novinové články a nerozuměli ani otázkám v češtině, úřad vyměřil pokuty.

 • Praktičtí lékaři by měli ordinovat sedm hodin denně namísto dosavadních minimálně čtyř. Vyplývá to z vyhlášky, kterou vydal ministr zdravotnictví David Rath. Lékaři jeho návrh odmítají.
 • Dalších sedm nepotřebných armádních areálů v hodnotě 31,8 milionu korun získaly obce. Vojenský majetek získají Březnice, Hostivice, Klášterec nad Ohří, Přelouč, Týn nad Vltavou, Neslovice a Mladá Boleslav.
 • Fotbal a vedro pomáhají pivovarům. Díky fotbalové podívané a žhnoucímu slunci prudce vzrostl prodej piva až o několik desítek procent. Pivovarské společnosti i obchodníci doufají, že teplé letní počasí vydrží, aby důvod vydatně konzumovat pěnivý mok trval.
 • Získání víz do Austrálie zrychlí. Vyřízení víza, které je možné získat přes internet, bude brzy trvat jen několik minut. Australská vláda totiž zařadila Českou republiku mezi země, jejichž občané dostávají víza automaticky po zaregistrování na internetu.
 • Regiony chtějí větší podíl z daní. Peníze, které stát rozděluje krajům a obcím, budou v příští parlamentní sezoně jedním z častých témat. Stát by měl z daní, které vybere, posílat do regionů více financí než dosud. Prosadit to hodlají poslanci - starostové, kteří letos vůbec poprvé usednou do lavic sněmovny.
 • Poslanec za ODS Petr Gandalovič odstoupil z funkce primátora Ústí nad Labem. Volební lídr ODS v Ústeckém kraji se objevuje také na seznamu možných ministrů vznikající vlády Mirka Topolánka.
 • Počet státních podniků klesá. V Česku bylo ke konci loňského roku 35 zbytkových státních podniků, které zaměstnávaly 4023 lidí. Jejich množství by se měl do konce roku 2007 snížit na méně než polovinu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít