k r á t c e

26. června 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK<br />
26. června 2006, 00:00

Vládě se prý daří reformovat. Jak vyplývá ze zprávy ministerstva financí, vláda úspěšně plní reformu veřejných financí, zejména pak snižuje deficit veřejných financí a podporuje hospodářský růst. Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory však reforma veřejných financí úspěšná není.

 • Vládě se prý daří reformovat. Jak vyplývá ze zprávy ministerstva financí, vláda úspěšně plní reformu veřejných financí, zejména pak snižuje deficit veřejných financí a podporuje hospodářský růst. Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory však reforma veřejných financí úspěšná není.

Senát navrhl dokončení restitucí. Obce by podle Senátu měly získat od státu zpět zbývající pozemky, o které přišly kvůli vyvlastnění a následnému zestátnění k 31. prosinci 1949. Jde zejména o lesní a zemědělské pozemky, na nichž hospodařily orgány a organizace někdejšího federálního ministerstva obrany.

 • Lidé mohou zvolit nejslušnější banku. Anketu zahájil internetový portál Bankovnipoplatky.com. Hlasovat je možné dva měsíce ve čtyřech kategoriích. Lidé tak rozhodnou o bance s nejnižšími poplatky, s nejpřehlednějším sazebníkem, s nejsrozumitelnějšími obchodními podmínkami a s nejlepším servisem pro klienty. 

Začaly letní výprodeje. Obchodníci zlevnili hlavně jarní a letní oděvy, jejichž ceny klesly až o 70 procent. Slevy do prodejen přilákaly nejen velké množství tuzemských zákazníků, ale zlevněné zboží s chutí nakupovali i cizinci.

 • Zahraniční turisté utrácejí v Česku více. Letos by mohli podle analytika Jaromíra Beránka utratit 113 až 116 miliard korun. To by oproti loňskému roku bylo o dvě až čtyři procenta více. Státní agentura CzechTourism odhaduje jejich útraty na 113 miliard korun.

Regulace cen plynu skončí. Zástupci Energetického regulačního úřadu jednají s vedením plynárenské skupiny RWE Transgas o ukončení regulace cen zemního plynu pro odběratele k 31. březnu 2007. Konkrétní závěry jednání ale nikdo zatím nechce zveřejnit.

 • Zájem o lázně roste. Navštěvuje je stále více zahraničních hostů. Loni jich přijelo 230 tisíc a jejich počet se meziročně zvýšil o 75 procent. Tak vysoký nárůst byl ale dán tím, že řada hotelů loni vybudovala takzvaná wellness zařízení a zařadila se tím ve statistice mezi lázeňské hotely.

Úředníci kontrolovali češtinu. Znalosti českého jazyka u stánkových prodejců prověřovala kontrolní akce brněnského živnostenského úřadu. Kontroloři zjišťovali jazykové dovednosti pomocí denního tisku. Prodavačům, kteří nedokázali přečíst běžné novinové články a nerozuměli ani otázkám v češtině, úřad vyměřil pokuty.

 • Praktičtí lékaři by měli ordinovat sedm hodin denně namísto dosavadních minimálně čtyř. Vyplývá to z vyhlášky, kterou vydal ministr zdravotnictví David Rath. Lékaři jeho návrh odmítají.
 • Dalších sedm nepotřebných armádních areálů v hodnotě 31,8 milionu korun získaly obce. Vojenský majetek získají Březnice, Hostivice, Klášterec nad Ohří, Přelouč, Týn nad Vltavou, Neslovice a Mladá Boleslav.
 • Fotbal a vedro pomáhají pivovarům. Díky fotbalové podívané a žhnoucímu slunci prudce vzrostl prodej piva až o několik desítek procent. Pivovarské společnosti i obchodníci doufají, že teplé letní počasí vydrží, aby důvod vydatně konzumovat pěnivý mok trval.
 • Získání víz do Austrálie zrychlí. Vyřízení víza, které je možné získat přes internet, bude brzy trvat jen několik minut. Australská vláda totiž zařadila Českou republiku mezi země, jejichž občané dostávají víza automaticky po zaregistrování na internetu.
 • Regiony chtějí větší podíl z daní. Peníze, které stát rozděluje krajům a obcím, budou v příští parlamentní sezoně jedním z častých témat. Stát by měl z daní, které vybere, posílat do regionů více financí než dosud. Prosadit to hodlají poslanci - starostové, kteří letos vůbec poprvé usednou do lavic sněmovny.
 • Poslanec za ODS Petr Gandalovič odstoupil z funkce primátora Ústí nad Labem. Volební lídr ODS v Ústeckém kraji se objevuje také na seznamu možných ministrů vznikající vlády Mirka Topolánka.
 • Počet státních podniků klesá. V Česku bylo ke konci loňského roku 35 zbytkových státních podniků, které zaměstnávaly 4023 lidí. Jejich množství by se měl do konce roku 2007 snížit na méně než polovinu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít