Juščenkova nejistá budoucnost

06. října 2009, 12:19 - Martin Laryš
06. října 2009, 12:19

Rodina dosluhujícího ukrajinského prezidenta je odsuzována za přípravy k odchodu ze země

Na konci září pronikly do ukrajinských médií zvěsti, že Juščenkova rodina se připravuje na odchod prezidenta z funkce, a proto odvezla dvěmi či třemi letadly z Žytomyru do Kanady své historické cennosti. Podle zdrojů z politických kruhů se posléze náklad přes diplomatické kanály přesunul do Chicaga, kde se narodila prezidentova manželka Kateryna. Údajné kroky Juščenkovy manželky mají podle některých ukrajinských novinářů svědčit o tom, že Juščenko nebyl schopen dohodnout se na garancích své bezpečnosti ani s jedním z reálných prezidentských kandidátů (tedy Tymošenkovou, Janukovyčem a možná Jaceňukem), jak se to svého času podařilo Borisi Jelcinovi i Leonidu Kučmovi.
Tyto spekulace rázně odmítl ředitel bezpečnostní služby SBU Valentyn Nalyvajčenko, kterého Juščenko dosadil do funkce. SBU stála na Juščenkově straně už v březnu tohoto roku při snahách o likvidaci plynárenského zprostředkovatele RosUkrEnergo (RUE), s nímž měl Juščenko udržovat úzké styky. Kanadský politolog ukrajinského původu Taras Kuzio tvrdí, že vazby Juščenka a RUE se projevují například v tom, že energetická společnost měla na dubajský účet jeho bratra Petra poslat přes 50 milionů dolarů. Peníze měly být určeny společnosti Petrogas (údajně vlastněné Petrem Juščenkem) na realizaci projektů pro využívání turkmenského pobřeží k těžbě zemního plynu, které se nikdy nerealizovaly. Petro Juščenko byl v letech 2002 a 2006 zvolen poslancem za Juščenkovu Naší Ukrajinu a je považován za velmi vlivného podnikatele v Charkovské oblasti, přičemž zástupcem gubernátora oblasti je jeho syn Jaroslav Juščenko, taktéž se angažující v politice.
Spolu s výše uvedenými dohady o starožitnostech se v polovině září objevila mediální kampaň naznačující, že důkazy o Juščenkově otrávení dioxinem ze září 2004 zfalšovala jeho rodina a vysoce postavení úředníci prezidentské administrativy. Agenti nejmenované americké zpravodajské služby údajně měli vzít Juščenkovy krevní vzorky z Rakouska do USA, kde do nich přimíchali dioxin. Rusko totiž často viní Katerynu Juščenkovou z toho, že je agentem CIA s úkolem přivést svého manžela k moci a geopoliticky oslabit Rusko (to samé rozhlašuje i o gruzínském prezidentovi Saakašvilim). Je tedy dosti pravděpodobné, že se jedná o další ruskou dezinformační mediální kampaň. Obecně se podle deníku Ukrajinská pravda vliv Juščenkovy manželky přeceňuje, podle všeho hraje „jen“ roli jakési spojky s ukrajinskou diasporou z USA a Kanady. Skandály a obvinění Juščenkovy rodiny tím ale nekončí. Už v roce 2005 psal uznávaný ukrajinský deník Ukrajinská pravda v článku Syn boha o luxusních autech značek BMW a Mercedes, v nichž se promenádoval prezidentův dnes třiadvacetiletý syn Andrej. Minimálně v jednom případě mělo auto podle deníku českou státní poznávací značku ústeckého kraje (3U1 0401). Celkově byl v médiích dosti často propírán hýřivý a velice nákladný životní styl prezidentova syna.

„Únava“ z Juščenka i Ukrajiny Juščenkovy preference se dnes pohybují okolo dvou až čtyř procent a je vcelku jasné, že nemá šance v lednových prezidentských volbách postoupit ani do druhého kola, natož zvítězit. Kvůli absenci silně nepříznivé alternativy (například vítězství komunistů či krajní pravice) a miliardářských sponzorů nemůžeme očekávat opakování „zázraku“, který se udál při ruských prezidentských volbách v roce 1996, kdy Jelcin dokázal s podobnými preferencemi volby (s podporou oligarchů) vyhrát. Podporu Juščenko ztratil i na Západě, který ho začal postupně vnímat jako člověka, který se prakticky zasloužil o krach vstupu Ukrajiny do NATO, poškodil mezinárodní image státu, vytvořil Ukrajině reputaci země věčných krizí, voleb a nestability. V letech 2007 až 2008 se na Západě začala projevovat jistá „únava“ z Juščenka, která se v letech 2008 až 2009 přenesla na „únavu“ z celé Ukrajiny a rozšířila se i mezi nové členské státy EU.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít