Jsou vysoké podpatky zbytečným týráním žen?

14. dubna 2003, 00:00 - Karolina Kamberská, styl@profit.cz
14. dubna 2003, 00:00

stylUž si nevzpomínám, kde jsem tu příhodu četla, ale každopádně mi utkvěla v hlavě. Syn se ptal své staré maminky, jestli by na svém životě něco změnila. Maminka se zamyslela a pak vydechla: "Nenosila bych podpatky".Skutečně - mnoho žen starší generace považuje dodnes celoživotní chůzi na podpatcích za nezbytně nutnou.

styl

Už si nevzpomínám, kde jsem tu příhodu četla, ale každopádně mi utkvěla v hlavě. Syn se ptal své staré maminky, jestli by na svém životě něco změnila. Maminka se zamyslela a pak vydechla: „Nenosila bych podpatky“.

Skutečně - mnoho žen starší generace považuje dodnes celoživotní chůzi na podpatcích za nezbytně nutnou. Však jim také odmalička bylo vštěpováno, že dáma bez podpatků vypadá jako „ustřelený kecky“ a postrádá eleganci. Ale copak nám elegance opravdu stojí za ty věčně bolavé nohy? Fakt, že vysoké podpatky dělají krásný tvar nohou a celkově opticky vyvažují postavu, je pravdivý. Móda však v posledních sezonách prosazuje stále více boty, které se nedají nazvat jinak než „placky“. Když se tedy jednou naštvete a uprostřed dne své podpatky uříznete kapesním nožíkem, budete zaručeně „in“. Ideálně zdravé boty mají podpatek vysoký tři až čtyři centimetry. Pokud si příliš přidáváme, ničíme si klenbu nohy a celé těžiště posunujeme jinam, než měla příroda v úmyslu. Proto nás od nošení podpatků nemusí bolet jen chodidla, ale klidně i záda. Jenže ani úplně placaté střevíčky nejsou z ortopedického hlediska ideální. Při jejich nošení příliš napadáme na paty, což velmi zatěžuje klouby. Pokud zvolíte „kompromisní“ botky, máte vyhráno. Na čtyřcentimetrových podpatcích bude vaše chůze lehká (nikoliv nejistá jako na „jehlách“, ani těžkopádná jako na „plackách“).

Chůdy raději ne

Drobné ženy mají tendenci nosit hodně vysoké podpatky. Bohužel právě na nich příliš vysoké podpatky vypadají směšně. Pomohou dámě při kontaktu tváří v tvář, ale jakmile se ostatním naskytne možnost prohlédnout si její postavu vcelku, neubrání se dojmu, že přišla na chůdách. Právě pro drobnější ženy je ideální „zdravá“ výše podpatků. Pár centimetrů přidá, ale zachová i důstojnost. Pokud jste štíhlá, nebojte se i při nízké výšce doplnit tento typ bot sukní ke kolenům. Ale nejlepší službu vám udělají úzké kalhoty nebo delší, opět úzká (!), sukně. Pokud při svých stošedesáti centimetrech nazujete placaté střevíčky s podpatkem „nula“, můžete využívat jiné výhody. Budete totiž působit jako bezbranná holčička. Kratší sukně si ale k placatým botám navlékejte jen v případě, že máte skutečně dlouhé nohy v porovnání s trupem. Pro drobnou ženu s placatými botami se hodí dlouhá sukně sportovního typu (neměla by být ani „sexy“ upnutá, ani příliš široká) - plátěná na jaro, v létě můžeme zvolit i zajímavý transparentní materiál. Jste-li vyšší, nemusíte si pochopitelně s výškou podpatku lámat hlavu. Klidně nazujte tenounké placaté sandály.

Dravec na jehlách

Nedávno jsem uspořádala malou soukromou anketu mezi přáteli. Položila jsem jim jednoduchou otázku: „Jak na tebe působí žena na vysokých podpatcích?“ Odpovědi byly většinou diplomaticky dvojaké. Ano, vysoké podpatky vypadají pěkně. Na druhou stranu jejich nositelka často vypadá, jako že jde až příliš dravě za svým cílem. Asi polovina dotázaných došla k názoru, že příjemnější a sympatičtější jim většinou připadají ženy, jejichž boty mají blíže k pohodlnosti. Možná jsme na nižších podpatcích uvolněnější? Nevím. Jisté ale je, že nošení vysokých podpatků už dnes není žádné dogma. Pokud se v nich cítíte dobře, vše je v pořádku. A pokud byste raději chodila více „při zemi“, neváhejte. Doba našich babiček, které povinně trpěly za svou krásu, je dávno pryč.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít