Jsou vysoké podpatky zbytečným týráním žen?

14. dubna 2003, 00:00 - Karolina Kamberská, styl@profit.cz
14. dubna 2003, 00:00

stylUž si nevzpomínám, kde jsem tu příhodu četla, ale každopádně mi utkvěla v hlavě. Syn se ptal své staré maminky, jestli by na svém životě něco změnila. Maminka se zamyslela a pak vydechla: "Nenosila bych podpatky".Skutečně - mnoho žen starší generace považuje dodnes celoživotní chůzi na podpatcích za nezbytně nutnou.

styl

Už si nevzpomínám, kde jsem tu příhodu četla, ale každopádně mi utkvěla v hlavě. Syn se ptal své staré maminky, jestli by na svém životě něco změnila. Maminka se zamyslela a pak vydechla: „Nenosila bych podpatky“.

Skutečně - mnoho žen starší generace považuje dodnes celoživotní chůzi na podpatcích za nezbytně nutnou. Však jim také odmalička bylo vštěpováno, že dáma bez podpatků vypadá jako „ustřelený kecky“ a postrádá eleganci. Ale copak nám elegance opravdu stojí za ty věčně bolavé nohy? Fakt, že vysoké podpatky dělají krásný tvar nohou a celkově opticky vyvažují postavu, je pravdivý. Móda však v posledních sezonách prosazuje stále více boty, které se nedají nazvat jinak než „placky“. Když se tedy jednou naštvete a uprostřed dne své podpatky uříznete kapesním nožíkem, budete zaručeně „in“. Ideálně zdravé boty mají podpatek vysoký tři až čtyři centimetry. Pokud si příliš přidáváme, ničíme si klenbu nohy a celé těžiště posunujeme jinam, než měla příroda v úmyslu. Proto nás od nošení podpatků nemusí bolet jen chodidla, ale klidně i záda. Jenže ani úplně placaté střevíčky nejsou z ortopedického hlediska ideální. Při jejich nošení příliš napadáme na paty, což velmi zatěžuje klouby. Pokud zvolíte „kompromisní“ botky, máte vyhráno. Na čtyřcentimetrových podpatcích bude vaše chůze lehká (nikoliv nejistá jako na „jehlách“, ani těžkopádná jako na „plackách“).

Chůdy raději ne

Drobné ženy mají tendenci nosit hodně vysoké podpatky. Bohužel právě na nich příliš vysoké podpatky vypadají směšně. Pomohou dámě při kontaktu tváří v tvář, ale jakmile se ostatním naskytne možnost prohlédnout si její postavu vcelku, neubrání se dojmu, že přišla na chůdách. Právě pro drobnější ženy je ideální „zdravá“ výše podpatků. Pár centimetrů přidá, ale zachová i důstojnost. Pokud jste štíhlá, nebojte se i při nízké výšce doplnit tento typ bot sukní ke kolenům. Ale nejlepší službu vám udělají úzké kalhoty nebo delší, opět úzká (!), sukně. Pokud při svých stošedesáti centimetrech nazujete placaté střevíčky s podpatkem „nula“, můžete využívat jiné výhody. Budete totiž působit jako bezbranná holčička. Kratší sukně si ale k placatým botám navlékejte jen v případě, že máte skutečně dlouhé nohy v porovnání s trupem. Pro drobnou ženu s placatými botami se hodí dlouhá sukně sportovního typu (neměla by být ani „sexy“ upnutá, ani příliš široká) - plátěná na jaro, v létě můžeme zvolit i zajímavý transparentní materiál. Jste-li vyšší, nemusíte si pochopitelně s výškou podpatku lámat hlavu. Klidně nazujte tenounké placaté sandály.

Dravec na jehlách

Nedávno jsem uspořádala malou soukromou anketu mezi přáteli. Položila jsem jim jednoduchou otázku: „Jak na tebe působí žena na vysokých podpatcích?“ Odpovědi byly většinou diplomaticky dvojaké. Ano, vysoké podpatky vypadají pěkně. Na druhou stranu jejich nositelka často vypadá, jako že jde až příliš dravě za svým cílem. Asi polovina dotázaných došla k názoru, že příjemnější a sympatičtější jim většinou připadají ženy, jejichž boty mají blíže k pohodlnosti. Možná jsme na nižších podpatcích uvolněnější? Nevím. Jisté ale je, že nošení vysokých podpatků už dnes není žádné dogma. Pokud se v nich cítíte dobře, vše je v pořádku. A pokud byste raději chodila více „při zemi“, neváhejte. Doba našich babiček, které povinně trpěly za svou krásu, je dávno pryč.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít