Jsou to ještě vůbec média?

10. října 2007, 12:21 - Karel Hvížďala
10. října 2007, 12:21

Konec či degradace pořadu Na vlastní oči

Televizní stanice Nova v září stáhla svůj žurnalisticky nejprestižnější pořad Na vlastní oči z obrazovky. Zdůvodnila to tím, že redaktoři, v jejichž čele od samého počátku stojí Radek John a Josef Klíma, kteří vychovali řadu dobrých investigativních novinářů (za zmínku jistě stojí například Dan Kroupa), potřebují „oddechový čas“, aby vymysleli nový koncept. Formát tohoto pořadu by měl být dle nového vedení Novy atraktivnější a levnější. Obé si lze bez značného snížení kvality pořadu těžko představit. Vždyť redaktoři pořadu už nyní jezdili raději svými auty, protože o redakční museli žádat několik dní dopředu, a to u investigativní žurnalistiky doopravdy nejde. V jaké podobě se „Oči vrátí“ (což se stalo těsně před tím, než tento sloupek vyšel), jak zní nová upoutávka, bylo možné předvídat jen velice těžko. Již ze způsobu ohlášení změn lze soudit, že šlo o rozhodnutí unáhlené a nepromyšlené. Kdyby Nova nechtěla vzbudit negativní reakci a nebylo jí jedno, co si přemýšlivější diváci o ní myslí, zastavila by pořad o prázdninách, jak to bývá zvykem. Za takto provedenou změnou je vidět nejen zmíněná unáhlenost, ale i arogance a neúcta k divákům.
V hlubším slova smyslu však vyřazení pořadu Na vlastní oči či jeho chystané zjednodušení vypovídá o závažnější změně v globální mediální krajině. Někdy kolem zlomu tisíciletí se skoro veškerá média v naší civilizaci vyvázala z kulturního provozu a úspěšnost a hlavně společenská prestiž majitelů se ve společnosti už neposuzuje podle kvality distribuovaných informací, zábavy a investigativních pořadů, které plní funkci kontroly mocenských institucí a mocných, ale odvozuje se jen z výše docílených příjmů. Na vydávání novin či provozování elektronických médií se totiž nazírá stejně jako na výrobu hodinek či holinek.
Možný konec pořadu Na vlastní oči či jeho zjednodušení bude mít pro Novu dvě výhody. Majitelé nebudou mít potíže s politiky, kteří si na Novu kvůli řadě pořadů s velkou pravděpodobností stěžovali, a ještě ušetří peníze. Takhle se teď v médiích uvažuje. Otázka je, zda pak ještě jde o média. Kdyby ale v Česku fungovala řádně veřejnoprávní televize, která má mít výrobu podobných programů jako povinnost, okamžitě by celý tým pánů Johna a Klímy koupila.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Google prodloužil podporu Nexusům 5X a 6P. Dva měsíce bezpečnostních aktualizací navíc
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít