Jsou to ještě vůbec média?

10. října 2007, 12:21 - Karel Hvížďala
10. října 2007, 12:21

Konec či degradace pořadu Na vlastní oči

Televizní stanice Nova v září stáhla svůj žurnalisticky nejprestižnější pořad Na vlastní oči z obrazovky. Zdůvodnila to tím, že redaktoři, v jejichž čele od samého počátku stojí Radek John a Josef Klíma, kteří vychovali řadu dobrých investigativních novinářů (za zmínku jistě stojí například Dan Kroupa), potřebují „oddechový čas“, aby vymysleli nový koncept. Formát tohoto pořadu by měl být dle nového vedení Novy atraktivnější a levnější. Obé si lze bez značného snížení kvality pořadu těžko představit. Vždyť redaktoři pořadu už nyní jezdili raději svými auty, protože o redakční museli žádat několik dní dopředu, a to u investigativní žurnalistiky doopravdy nejde. V jaké podobě se „Oči vrátí“ (což se stalo těsně před tím, než tento sloupek vyšel), jak zní nová upoutávka, bylo možné předvídat jen velice těžko. Již ze způsobu ohlášení změn lze soudit, že šlo o rozhodnutí unáhlené a nepromyšlené. Kdyby Nova nechtěla vzbudit negativní reakci a nebylo jí jedno, co si přemýšlivější diváci o ní myslí, zastavila by pořad o prázdninách, jak to bývá zvykem. Za takto provedenou změnou je vidět nejen zmíněná unáhlenost, ale i arogance a neúcta k divákům.
V hlubším slova smyslu však vyřazení pořadu Na vlastní oči či jeho chystané zjednodušení vypovídá o závažnější změně v globální mediální krajině. Někdy kolem zlomu tisíciletí se skoro veškerá média v naší civilizaci vyvázala z kulturního provozu a úspěšnost a hlavně společenská prestiž majitelů se ve společnosti už neposuzuje podle kvality distribuovaných informací, zábavy a investigativních pořadů, které plní funkci kontroly mocenských institucí a mocných, ale odvozuje se jen z výše docílených příjmů. Na vydávání novin či provozování elektronických médií se totiž nazírá stejně jako na výrobu hodinek či holinek.
Možný konec pořadu Na vlastní oči či jeho zjednodušení bude mít pro Novu dvě výhody. Majitelé nebudou mít potíže s politiky, kteří si na Novu kvůli řadě pořadů s velkou pravděpodobností stěžovali, a ještě ušetří peníze. Takhle se teď v médiích uvažuje. Otázka je, zda pak ještě jde o média. Kdyby ale v Česku fungovala řádně veřejnoprávní televize, která má mít výrobu podobných programů jako povinnost, okamžitě by celý tým pánů Johna a Klímy koupila.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít