Jsou propojovací poplatky vysoké?

04. srpna 2003, 00:00 - Vladimíra Bezecná, <a href="mailto:it@profit.cz">it@profit.cz</a>
04. srpna 2003, 00:00

Operátoři pevných linek rozpoutali souboj proti konkurentům z mobilních sítí - snaží se snížit propojovací poplatky, které platí za každý hovor mířící na mobil.

Volání z pevné linky na mobil by mohlo zlevnit

Operátoři pevných linek rozpoutali souboj proti konkurentům z mobilních sítí - snaží se snížit propojovací poplatky, které platí za každý hovor mířící na mobil.

Fixní operátoři, respektive firmy, které provozují pevné linky, chtějí snížit cenu propojovacího poplatku, který platí mobilním operátorům, když jejich klient volá do mobilní sítě. Podle názoru Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS), která „pevné operátory“ zastupuje, by to odstranilo bariéry v telefonování a snížilo ceny telekomunikačních služeb. V současnosti se totiž musí uživatel rozhodovat, který telefon, respektive jakou síť použít, když volá na určité telefonní číslo (tedy na pevnou linku nebo na mobil), aby optimalizoval své náklady.

Bylo i hůř

Důležitými pojmy v problematice propojovacích poplatků jsou dva výrazy: originace hovoru, tedy vznik telefonátu, a terminace hovoru, ukončení hovoru v určité síti. Při volání ze sítě jednoho fixního operátora do jiné fixní sítě platí telekomunikační firma, jejíž klient volá, svém partnerovi - firmě, do které je hovor směrován od 21 do 65 haléřů za minutu hovoru. Výše propojovacího poplatku závisí na denní době (špička je dražší než slabý provoz) a počtu sítí, kudy telefonát prochází. Při volání z pevné linky na mobil, platí firma, jejíž klient hovor začal - vytočil číslo mobilu - propojovací poplatek 3,66 koruny mobilnímu operátorovi. Právě výše tohoto poplatku trápí pevné operátory. Podle jejich názoru je neoprávněně vysoká a zbytečně prodražuje volání na mobily pro koncové zákazníky. Přitom ještě na podzim předloňského roku byl poplatek až dvojnásobně vyšší - pohyboval se mezi 6,50 až 7,50 korunami. V listopadu 2001 rozhodl Český telekomunikační úřad, především na základě tlaků fixních operátorů, o regulaci ceny na současnou výši. Podle APVTS a provozovatelů pevných sítí je zarážející především fakt, že suma 3,66 je téměř sedmkrát vyšší než při obrácené situaci - terminaci hovoru z mobilní do pevné sítě. Mobilní operátoři totiž platí fixním telekomům o něco více než 50 haléřů.

Konec GSM bran?

Výsledkem všeho je existence GSM bran, speciálních ústředen, které fungují jako mobilní telefon a hovory, jež z firemní ústředny (tedy z jakéhokoli „pevného“ telefonu ve společnosti) směrují na mobil. Hovor spojí jako z mobilního telefonu. Důležitý je fakt, že se tak děje za mnohem nižší cenu, než je suma při volání fixní síť-mobil. Podle předsedy APVTS Svatoslava Nováka vznikly GSM brány jako důsledek neférových propojovacích dohod. „Namísto standardního způsobu hovoru tak firmy volají za poloviční náklady, ale vše vypadá, jako by hovor byl započat v pevné síti,“ vysvětluje Novák. Podle něho by snížení propojovacích poplatků anomálii ve formě GSM bran výrazně omezilo. Fixní operátoři slibují, že pokud propojovací poplatky klesnou, budou moci výrazně zlevnit hovorné při volání do mobilních sítí. Společnost GTS Czech se obrátila na ČTÚ se žádostí o vyřešení sporu s mobilním operátorem T-Mobile a jako novou cenu navrhuje 80 haléřů, tedy snížení o více než 2,8 koruny. APVTS argumentuje, že výše poplatku, jehož výpočet provedl ČTÚ na základě informací o nákladech mobilních operátorů, je stará a během necelých dvou let výrazně klesla. „Mobilním operátorům se zvýšily počty klientů i využití sítí, proto logicky musely klesnout náklady a měl by se i snížit propojovací poplatek, který z nich vychází,“ argumentuje Novák.

Co je to propojovací poplatek

Aby se zákazník sítě A dovolal do sítě B, musí existovat fyzické propojení obou sítí. Takovému místu se říká propojovací bod. Na pokrytí nákladů spojených s výstavbou, provozováním sítě a ukončením hovoru v dané síti jsou určeny propojovací poplatky. Operátoři, fixní i mobilní, si je platí mezi sebou za každou minutu hovoru, či za doručení SMS zprávy. V minulosti, kdy v zemi existoval pouze jeden operátor - SPT Telecom - žádné vnitrostátní propojovací poplatky neexistovaly, za ukončení hovorů v síti Telecomu platili pouze zahraniční operátoři, z jejichž sítí volali cizinci do Československa. Podobně platil Telecom zahraničním operátorům, když Čechoslováci volali do zahraničí. Po rozdělení republiky a zejména poté, co vznikli mobilní operátoři a alternativní operátoři ve fixních sítích, objevily se propojovací poplatky, a především spor o jejich výši, i v ČR.

Situace dnes (ceny hovorů)

Pevná - Mobil 4,90 - 5,40 Kč/min

Mobil - Pevná 4 - 6 Kč/min

Pevná - Pevná 1,10 - 2,70 Kč/min

Mobil - Mobil 1,50 - 3 Kč/min

PRAMEN: APVTS

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít