Jsou náklady daňově uznatelné?

07. září 2010, 11:34 - Helena Navrátilová
07. září 2010, 11:34

Nejvyšší správní soud změnil posuzování finančních nákladů na výplatu dividend

Jeden z posledních rozsudků Nejvyššího správního soudu (NSS) významně změnil posuzování finančních nákladů akciové společnosti na výplatu dividend. Lze jej zřejmě vztáhnout i na náklady, jež souvisejí se zajištěním výplaty podílů na zisku společnosti s ručením omezeným. Otázkou zůstává, zda platí také pro výplaty společníkům z vlastních zdrojů firmy, jako je snížení základního kapitálu či vrácení příplatku zaplaceného společnosti s ručením omezeným.

Průlomový judikát

NSS dospěl k závěru, že úroky a jiné náklady akciové společnosti v souvislosti s přijetím a čerpáním úvěru, který byl použit k výplatě dividend akcionářům, lze považovat za daňově uznatelné. Dosud byly ve správní praxi a v mnoha odborných stanoviscích náklady na úvěry na výplatu vlastních zdrojů společnosti považovány za daňově neuznatelné. Hlavní argument spočíval v tom, že například výplatou dividend není splněna podmínka souvislosti mezi výdaji a příjmy společnosti. A v námitce, že nejsou-li dividendy daňovým výdajem, nemůže jím být ani výdaj na jejich výplatu.
NSS přisvědčil žalobci, že finanční náklady akciové společnosti na úvěr na výplatu dividend lze zahrnout do výpočtu základu daně, pokud bylo o jejich výplatě rozhodnuto v souladu s příslušnými právními předpisy. V takovém případě jde o závazek společnosti vůči jejím akcionářům. A příslušné náklady je nutné považovat za náklady na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů společnosti v souladu se zákonem o daních z příjmů.

Zdůvodnění

NSS své rozhodnutí mimo jiné zdůvodnil tím, že za prvé úroky a jiné nezbytné náklady související s úvěrem na výplatu dividend mají bezprostřední vazbu na očekávané zdanitelné příjmy. Umožňují totiž společnosti použít volné finanční prostředky na investice či na provozní výdaje na dosažení, zajištění či udržení zdanitelných příjmů. Za druhé tím, že výplata dividend přímo souvisí s podnikatelskou činností akciové společnosti, což vyplývá z její ekonomické podstaty. Přitom právo na dividendy je jedním ze základních práv akcionáře. A plní nezbytnou motivační funkci pro akcionáře, který vkládá své prostředky do akciové společnosti. A za třetí tím, že je věcí podnikatelského rozhodnutí společnosti, zda použije k výplatě dividend vlastní, nebo cizí zdroje. Dle toho, co je pro ni v konkrétní chvíli ekonomicky výhodnější či vhodnější zejména z hlediska udržení stability finančních toků.

Praktický význam

Argumentaci NSS je možné považovat za významnou v obecném smyslu – pro posuzování nákladů, které lze zohlednit při stanovení základu daně z příjmů. Dosud převládal výklad, že daňově uznatelné výdaje (náklady) musejí přímo a bezprostředně sloužit k dosažení, zajištění anebo udržení příjmů (výnosů). Souvislost příjmů a výdajů je chápána tak, že se nemusejí reálně projevit ve zvýšení konkrétních příjmů v daném období. Poplatník však musí mimo jiné prokázat, že na základě racionální podnikatelské úvahy určitý výdaj měl či mohl sloužit například k udržení či zajištění příjmů v současnosti či budoucnosti.
V rozhodnutí však NSS zaujal pro poplatníky příznivější, širší výklad daňově uznatelných výdajů. Pro daňové účely připustil jinak zřejmou souvislost mezi zisky, respektive zdanitelnými příjmy společnosti, a potřebou zajistit zdroje k financování podnikatelské činnosti – vklady akcionářů. To mimo jiné znamená plnit jejich očekávání ohledně výplaty podílů na zisku. Dále se opřel o argument, že peněžní prostředky společnosti jsou pouze jedny, zdroje jsou zaměnitelné a ona sama nejlépe umí jejich použití optimalizovat.
Mnoho transakcí v oblasti akvizic, fúzí či rozdělení obchodních společností se proto bude řídit ekonomickými a obchodními důvody, aniž by se obávaly negativních daňových dopadů budoucích výplat z vlastních zdrojů, a bude se soustředit na řízení likvidity a využití úvěrů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít