Jsme stále v desítce nejlákavějších

16. července 2007, 00:00 - (ina)
16. července 2007, 00:00

PŘÍMÉ ZAHRANIČNÍ INVESTICE Česko patří mezi deset nejatraktivnějších zemí pro přímé zahraniční investice. Více než polovina z nich směřuje do automobilového sektoru. Nejatraktivnější zemí je podle názoru světových investorů Čína následovaná USA a Indií.

**PŘÍMÉ ZAHRANIČNÍ INVESTICE

Česko patří mezi deset nejatraktivnějších zemí pro přímé zahraniční investice. Více než polovina z nich směřuje do automobilového sektoru. Nejatraktivnější zemí je podle názoru světových investorů Čína následovaná USA a Indií.

Česká republika stále drží mezi deseti nejatraktivnějšími zeměmi světa pro přímé zahraniční investice, s Brazílií se dělí o deváté až desáté místo. V evropském srovnání si vede ještě lépe - na žebříčku zvažovaných budoucích projektů je na třetím místě. Vyplynulo to z průzkumu atraktivity Evropy pro zahraniční investice, který každoročně provádí poradenská společnost Ernst & Young.

Největší naděje na investice v budoucnu má střední a východní Evropa. Podle názoru většiny z více než osmi set oslovených světových investorů bude tento region v budoucnu pro investice ještě atraktivnější než nyní. Polovina z nich plánuje investovat v rozšířené Evropské unii. „Česká republika může i v budoucnu z tohoto trendu těžit,“ říká Richard Singer, obchodní ředitel Ernst & Young v České republice.

Nejatraktivnější zemí je podle světových investorů Čína, následovaná Spojenými státy a Indií. Českou republiku považuje za atraktivní sedm procent respondentů, což je jen o procento méně než předcházející rok. „Česká republika sice oproti loňsku v žebříčku poklesla, stále ale soupeří se zeměmi typu Indie nebo USA. Ze středoevropských zemí je v první desítce už jen Polsko,“ uvedl na tiskové konferenci minulý týden Singer. „Česko podle výsledků jasně patří k zemím, které v příštích letech čeká příliv přímých zahraničních investic. Zároveň už teď je zřejmé, že budou více směřovat do náročnějších odvětví,“ dodává. „V loňském roce vedl jak v počtu projektů, tak v celkovém objemu investic automobilový průmysl,“ uvádí Roman Čermák, generální ředitel agentury CzechInvest.

V Evropě by si Českou republiku jako destinaci zvolilo 13 procent investorů, přednost by dali jen Německu (20 procent) a Polsku (18 procent). A to i přesto, že střední a východní Evropa postupně přichází o své renomé regionu s nízkými mzdovými náklady. Pro investory je však z hlediska budoucích projektů stále zajímavější než západní.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní…
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít