Jsme stále v desítce nejlákavějších

16. července 2007, 00:00 - (ina)
16. července 2007, 00:00

PŘÍMÉ ZAHRANIČNÍ INVESTICE Česko patří mezi deset nejatraktivnějších zemí pro přímé zahraniční investice. Více než polovina z nich směřuje do automobilového sektoru. Nejatraktivnější zemí je podle názoru světových investorů Čína následovaná USA a Indií.

**PŘÍMÉ ZAHRANIČNÍ INVESTICE

Česko patří mezi deset nejatraktivnějších zemí pro přímé zahraniční investice. Více než polovina z nich směřuje do automobilového sektoru. Nejatraktivnější zemí je podle názoru světových investorů Čína následovaná USA a Indií.

Česká republika stále drží mezi deseti nejatraktivnějšími zeměmi světa pro přímé zahraniční investice, s Brazílií se dělí o deváté až desáté místo. V evropském srovnání si vede ještě lépe - na žebříčku zvažovaných budoucích projektů je na třetím místě. Vyplynulo to z průzkumu atraktivity Evropy pro zahraniční investice, který každoročně provádí poradenská společnost Ernst & Young.

Největší naděje na investice v budoucnu má střední a východní Evropa. Podle názoru většiny z více než osmi set oslovených světových investorů bude tento region v budoucnu pro investice ještě atraktivnější než nyní. Polovina z nich plánuje investovat v rozšířené Evropské unii. „Česká republika může i v budoucnu z tohoto trendu těžit,“ říká Richard Singer, obchodní ředitel Ernst & Young v České republice.

Nejatraktivnější zemí je podle světových investorů Čína, následovaná Spojenými státy a Indií. Českou republiku považuje za atraktivní sedm procent respondentů, což je jen o procento méně než předcházející rok. „Česká republika sice oproti loňsku v žebříčku poklesla, stále ale soupeří se zeměmi typu Indie nebo USA. Ze středoevropských zemí je v první desítce už jen Polsko,“ uvedl na tiskové konferenci minulý týden Singer. „Česko podle výsledků jasně patří k zemím, které v příštích letech čeká příliv přímých zahraničních investic. Zároveň už teď je zřejmé, že budou více směřovat do náročnějších odvětví,“ dodává. „V loňském roce vedl jak v počtu projektů, tak v celkovém objemu investic automobilový průmysl,“ uvádí Roman Čermák, generální ředitel agentury CzechInvest.

V Evropě by si Českou republiku jako destinaci zvolilo 13 procent investorů, přednost by dali jen Německu (20 procent) a Polsku (18 procent). A to i přesto, že střední a východní Evropa postupně přichází o své renomé regionu s nízkými mzdovými náklady. Pro investory je však z hlediska budoucích projektů stále zajímavější než západní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít