Jsme silní a zdraví

28. dubna 2009, 13:35 - (red)
28. dubna 2009, 13:35

Slabí a nemocní budou mít problémy dříve než my, říká finanční šéf Linetu

EURO: Kdy jste se poprvé začali ve vaší společnosti zabývat hospodářskou krizí? CHÝŇAVA: První úsporná opatření jsme spustili v září 2008, prvotní impulz byl však dán neplněním finančního plánu. Intenzivně pak během podzimu 2008.

EURO: Jaký byl dopad krize na provozní výsledky, jak se změnily oproti plánu? CHÝŇAVA: Náš hospodářský rok končí až v březnu, takže konečné dopady budeme znát později. Již dnes víme, že jde o částečný propad tržeb vyplývající z opatrnosti našich zákazníků při investování.

EURO: Jaká jste přijali opatření pro udržení, respektive zlepšení provozního výsledku? CHÝŇAVA: Výrazně jsme omezili či zpomalili naše obnovovací a rozvojové investice a čekáme, jak se bude vyvíjet budoucí poptávka. Jisté pozitivní nákladové efekty očekáváme z titulu propadu cen komodit a z toho vyplývajících nižších nákupních cen materiálů. Intenzivně se věnujeme projektům na zvýšení efektivity procesů ve výrobě i v administrativě s cílem snížit zaměstnanost a mzdové náklady.

EURO: Považujete za správné soustředit se jen na snižování nákladů, nebo je třeba hledat nové možnosti například ve formě inovací? CHÝŇAVA: Krizi bereme rovněž jako příležitost k získání či upevnění konkurenční výhody. Jsme silná a zdravá společnost, slabé a nemocné společnosti budou mít problémy větší a dřív než my. Naše vize je „jsme světový lídr inovativních řešení pro kvalitnější život“ a podle toho také jednáme. Disponujeme vlastním výzkumem a vývojem a tyto aktivity se snažíme posilovat a dále rozvíjet i v období krize.

EURO: Kdy dosáhne hospodářská krize vrcholu a kdy očekáváte opětovný růst ekonomiky? CHÝŇAVA: Scénářů si dokážu představit několik. Nejdříve však v roce 2010.

EURO: Máte nastaveny indikátory, které „měří“ dopady krize a případný obrat k lepšímu? CHÝŇAVA: Nevím o žádném speciálním, který bychom dodatečně nastavovali. Standardně sledujeme informace týkající se budoucích zakázek a výběrových řízení.

BOX
Pavel Chýňava, Linet
Linet je světový lídr v prodeji zdravotnických lůžek a dalšího nemocničního zařízení s obratem 1,8 miliardy korun, z čehož více než 80 procent pochází z exportu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít