Jsme nejstarší soukromé divadlo

11. dubna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
11. dubna 2005, 00:00

MILAN PETROVSKÝ: Manželé Petrovští rozprodali v roce 1994 většinu vybavení svého panelákového bytu. Za získané peníze založili v Duchcově na Teplicku zřejmě nejstarší soukromé kamenné divadlo v České republice. Divadelní nadšenci Milan a Marie Petrovští se již v první polovině devadesátých let pustili do něčeho, co mohlo v té době vypadat jako bláznovství.

Manželé Petrovští v divadle hrají, vyrábějí kulisy, kostýmy, píší texty písní i scénáře. foto: Divadlo „M“

MILAN PETROVSKÝ: Manželé Petrovští rozprodali v roce 1994 většinu vybavení svého panelákového bytu. Za získané peníze založili v Duchcově na Teplicku zřejmě nejstarší soukromé kamenné divadlo v České republice. Divadelní nadšenci Milan a Marie Petrovští se již v první polovině devadesátých let pustili do něčeho, co mohlo v té době vypadat jako bláznovství. Vybudovat bez státních peněz soukromé kamenné divadlo. Začátky byly dobrodružné. „Byli jsme bez jakéhokoliv kapitálu a bydleli v panelovém domě. Otevřeli jsme si tedy bazar a vše co jsme měli doma - kromě základní výbavy - jsme v něm prodali. Tak jsme získali prvopočáteční finance pro rozjezd Divadla „M“,“ vypráví Milan Petrovský. Problémem nebyly jen peníze, ale také získání vhodných prostor. „Na splátky jsme od města koupili budovu a začali s rekonstrukcí. Byl to řadový domek, který původně sloužil jako klasický obytný dům. Museli jsme probourat místnosti a do dvora přistavit jeviště. Přízemí se tak proměnilo v hlediště, v šatny pro herce a v kanceláře pro vedení divadla,“ popisuje Petrovský. UŽIVÍME SE I BEZ STÁTU Nové divadlo se uchytilo. Začalo hrát zejména hudební pořady, kabarety a představení pro děti. V repertoáru má již celkem 19 titulů. Kromě scény v Duchcově vystupuje často i na zájezdech. To vše bez státních dotací. „Pomoc od státu nemáme žádnou. Naše divadlo je financováno především ze zájezdových představení. Také máme sponzory na propagaci a tisk plakátů i programů. Krom toho divadlo provozuje obchod s dárkovým zbožím,“ říká principál Petrovský. V obchůdku prodává porcelánové panenky, indické zboží, hračky a textil. Díky těmto zdrojům peněz divadlo žije již devátou sezonu a je dokonce mírně v plusu. V loňském roce mělo roční náklady zhruba 550 tisíc, ale příjmy o 100 tisíc vyšší. Financování provozu divadla přitom zahrnuje celou řadu položek. „Elektrika, plyn, voda, úklid, běžné opravy a údržba celé budovy, výroba dekorací, kostýmů a spousta dalších věcí,“ vypočítává principál. OD KULIS AŽ PO REŽII… V divadle „M“ pracuje jen šest herců a jeden technik. Podnik tak přežívá hlavně díky enormnímu nasazení manželů Petrovských, kteří zajišťují chod divadla po všech stránkách. Svůj všední den popisuje všeuměl Petrovský takto: „Pokud zrovna nevyjíždíme na zájezdové představení, uděláme nejdřív trochu toho papírování. Pak vyrazíme do terénu objíždět divadla, domy kultury a jiné instituce s nabídkou představení. Protože oba s manželkou také režírujeme a hrajeme, další prací je zkoušení nových inscenací nebo hudebních pohádek. A pak výroba scénických dekorací, šití kostýmů, psaní scénářů nebo textů k písničkám. A je půlnoc.“ To, že má divadlo jako rodinný podnik s manželkou, považuje za výhodu. „Máme stejnou práci, která je nám zároveň koníčkem. Můžeme pracovat kdykoliv na čemkoliv a můžeme se vzájemně doplňovat,“ říká Petrovský. …A JEŠTĚ HERECKOU ŠKOLU

Aby neměli Petrovští málo aktivity, rozjeli další projekty. Na zámku v Duchcově pořádají každoročně Casanovské slavnosti a podílejí se na organizaci soutěže pro amatérské zpěváky Růže od Casanovy.

Již sedm let navíc provozují při divadle soukromou hereckou školu pro herce ochotnických souborů a elévy profesionálních divadel. „Školu financujeme ze školného frekventantů a z příjmů divadla,“ upřesňuje Petrovský. Školné na jeden rok je pět a půl tisíce korun. Na škole učí profesionální herci, režiséři i choreografové.

První soukromé kamenné divadlo tedy rozkvétá do mnoha směrů. A obejde se bez jakýchkoliv státních dotací. Je to ale možné jen díky tomu, že je stále relativně malé. Divadlo velkého formátu by se asi bez veřejných peněz neobešlo ani tehdy, když by stál v jeho čele někdo tak aktivní, jako jsou manželé Petrovští. 

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít