Jsi ve straně? Dostaneš slevu

29. září 2011, 23:55 - Petr Kolář
29. září 2011, 23:55

ODS

Občanští demokraté jsou oficiálně od minulého týdne prvními členy politické strany v Česku, kteří budou moci využívat slevy vyplývající z jejich samotného členství v ODS. Výkonná rada strany totiž minulé pondělí jednohlasně schválila takzvaný věrnostní program, který občanským demokratům za jejich členství umožní čerpat slevy například na telefonování, pojištění či bankovní služby. Slevu bude možné uplatnit v cestovní kanceláři na zájezdy do zahraničí či v některých obchodech s elektronikou a podobně, jako tomu bývá ve velkých firmách. Hlavní kancelář ODS nyní podle manažera Jana Kočího hodlá znovu obnovit jednání s T-Mobilem a Českou pojišťovnou, s dalšími případnými partnery pro poskytování slev členům ODS bude jednat k tomu speciálně vybraná společnost.
S myšlenkou takzvaného věrnostního programu pro svých 30 tisíc členů přišlo vedení ODS už loni na podzim, vše mělo fungovat od začátku roku. Jenže kvůli obavám ze zneužití osobních dat členů či kvůli argumentacím, že slevy pro členy ODS by mohly na veřejnost působit jako elitářství, a to by stranu mohlo poškozovat, program odmítala i část občanských demokratů. Stanislav Beránek z Transparency International zase namítal, že by se mohla „otevírat cesta ke skrytému financování politických stran skrze soukromé firmy“.
Několik měsíců se zdálo, že je projekt „odpískaný“, ale paralelně probíhaly přípravy na jeho prosazení. Každý z členů ODS má dnes plastovou kartu s čárkovým kódem, na interních stránkách Moje ODS či v Listech ODS by se měly začít brzy objevovat první nabídky slev od dojednaných firem. Podle Kočího půjde pouze o pasivní nabídku, tedy pro jednotlivé slevy se bude každý straník moci rozhodnout sám, jeho data nebudou poskytována automaticky. Příjem z programu, při němž se ODS inspirovala například u britských konzervativců či německé CDU, Kočí odhadl na „desetitisíce až statisíce, nikoli miliony“ pro stranickou kasu ročně. Vše má být každoročně v řádném účetnictví strany, vyloučeny z programu by měly být státní a polostátní firmy.
V pondělí na jednání výkonné rady chyběli dva nejvýraznější kritici programu, europoslanci Ivo Strejček s Hynkem Fajmonem. „Začínalo nám plenární zasedání ve Štrasburku. Nezbývá než rozhodnutí výkonné rady respektovat. Myslím ale, že to je dlouhodobě strašně špatné rozhodnutí,“ míní Strejček. Ten dříve mluvil o tom, že slevy pro členy ODS budou působit elitářsky. Ostatní strany ve sněmovně, které týdeník Euro ve věci oslovil v červenci, o ničem podobném neuvažují. „Je to schválené. Harmonogram, co kdy kde přesně bude, zatím nemáme, ale technicky připraveni jsme,“ uvedl manažer Kočí s tím, že nyní už záleží na jednáních s jednotlivými firmami.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít