Jsi ve straně? Dostaneš slevu

29. září 2011, 23:55 - Petr Kolář
29. září 2011, 23:55

ODS

Občanští demokraté jsou oficiálně od minulého týdne prvními členy politické strany v Česku, kteří budou moci využívat slevy vyplývající z jejich samotného členství v ODS. Výkonná rada strany totiž minulé pondělí jednohlasně schválila takzvaný věrnostní program, který občanským demokratům za jejich členství umožní čerpat slevy například na telefonování, pojištění či bankovní služby. Slevu bude možné uplatnit v cestovní kanceláři na zájezdy do zahraničí či v některých obchodech s elektronikou a podobně, jako tomu bývá ve velkých firmách. Hlavní kancelář ODS nyní podle manažera Jana Kočího hodlá znovu obnovit jednání s T-Mobilem a Českou pojišťovnou, s dalšími případnými partnery pro poskytování slev členům ODS bude jednat k tomu speciálně vybraná společnost.
S myšlenkou takzvaného věrnostního programu pro svých 30 tisíc členů přišlo vedení ODS už loni na podzim, vše mělo fungovat od začátku roku. Jenže kvůli obavám ze zneužití osobních dat členů či kvůli argumentacím, že slevy pro členy ODS by mohly na veřejnost působit jako elitářství, a to by stranu mohlo poškozovat, program odmítala i část občanských demokratů. Stanislav Beránek z Transparency International zase namítal, že by se mohla „otevírat cesta ke skrytému financování politických stran skrze soukromé firmy“.
Několik měsíců se zdálo, že je projekt „odpískaný“, ale paralelně probíhaly přípravy na jeho prosazení. Každý z členů ODS má dnes plastovou kartu s čárkovým kódem, na interních stránkách Moje ODS či v Listech ODS by se měly začít brzy objevovat první nabídky slev od dojednaných firem. Podle Kočího půjde pouze o pasivní nabídku, tedy pro jednotlivé slevy se bude každý straník moci rozhodnout sám, jeho data nebudou poskytována automaticky. Příjem z programu, při němž se ODS inspirovala například u britských konzervativců či německé CDU, Kočí odhadl na „desetitisíce až statisíce, nikoli miliony“ pro stranickou kasu ročně. Vše má být každoročně v řádném účetnictví strany, vyloučeny z programu by měly být státní a polostátní firmy.
V pondělí na jednání výkonné rady chyběli dva nejvýraznější kritici programu, europoslanci Ivo Strejček s Hynkem Fajmonem. „Začínalo nám plenární zasedání ve Štrasburku. Nezbývá než rozhodnutí výkonné rady respektovat. Myslím ale, že to je dlouhodobě strašně špatné rozhodnutí,“ míní Strejček. Ten dříve mluvil o tom, že slevy pro členy ODS budou působit elitářsky. Ostatní strany ve sněmovně, které týdeník Euro ve věci oslovil v červenci, o ničem podobném neuvažují. „Je to schválené. Harmonogram, co kdy kde přesně bude, zatím nemáme, ale technicky připraveni jsme,“ uvedl manažer Kočí s tím, že nyní už záleží na jednáních s jednotlivými firmami.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít