Josef Mládek: Číně nezbývá, než aby znovu překvapila

26. listopadu 2013, 10:22 - Josef Mládek
26. listopadu 2013, 10:22

Vize nedávno představených vládních reforem naznačila, že mnozí představitelé čínské centrální vlády si uvědomují některá rizika hospodářského vývoje. A to lépe než ekonomičtí experti, jejichž nejčernější obavy o tamní ekonomiku se pohybují jen v dimenzích zpomalení tempa ekonomického růstu o několik málo procentních bodů.

Vládou navrhovaná opatření, jako je uvolnění politiky jednoho dítěte, zřejmě hledí dále a mohou být účinná spíše v delším horizontu. Nezabrání důsledkům chyb, které se už v minulosti staly. Například rozvolnění dosud striktních pravidel pro stěhování do větších měst může částečně zvýšit poptávku po obytných nemovitostech.

Nicméně nevyřeší problém spekulativních investic do neobsazených obytných nemovitostí. Ty se kvůli regulaci výnosů z bankovních vkladů staly běžným spořicím nástrojem bohatších lidí.

Stejně tak snaha umožnit soukromým firmám rovnocenný přístup k úvěrům zpětně nezamezí ztrátám domácího finančního sektoru z úvěrů na často pochybné projekty, které byly v uplynulých letech poskytnuty polostátním firmám a subjektům navázaným na místní vlády.

Volání po zpomalení růstu a po střídmosti přichází po hostině, která kvůli nárůstu zadlužení snížila zdroje použitelné v budoucnu a kterou mnozí začali považovat za nový standard. Tuto zkušenost ostatně prožili i lidé jinde ve světě.

Síla jako výhoda?

Obnovení rovnováhy mezi nízkou spotřebou obyvatelstva a příliš rozsáhlými investicemi může být obtížné. Značná část příjmů financujících spotřebu Číňanů byla doposud vytvářena právě v neudržitelně rostoucích investičních odvětvích.

Neexistuje zázračné tlačítko, které by umožňovalo bez dalších nákladů transformovat investice do výstavby infrastruktury a nemovitostí ve spotřebu venkovanů. Nesmyslně obří investice už totiž byly realizovány, často v problematické formě, rozsahu, na potenciálně nevhodných místech a za přispění nárůstu veřejného zadlužení.

Někteří západní analytici spatřují výhodu Číny v možnosti tamní vlády direktivně rozhodnout, bude-li to nutné, například o ozdravení domácího finančního sektoru. Tím by se země mohla vyhnout sekundárním dopadům finanční nestability, například pokud jde o omezení úvěrování zdravých firem, které by mohly nastartovat obnovu růstu.

To už ale Čína zažila v roce 2008. Podpora ekonomiky prostřednictvím vlny vládou nepřímo podporovaných úvěrů v reakci na tehdejší pokles zahraniční poptávky po čínských vývozech byla právě tím, co Čínu během pár let přivedlo do současné situace.

Čekání na impulz

Paradoxně hrozba destabilizace, tedy kombinace hospodářského zpomalení a s ním souvisejících obav, může vést ke skutečným reformám a tím ke stabilizaci. Naopak opětovná dočasná stabilizace může jen navýšit rizika, s nimiž se země bude muset potýkat v budoucnu.

Je proto klíčové, zda se objeví a bude využit dostatečný společenský či ekonomický impulz, který centrální vládě umožní zefektivnit fungování místních vlád a polostátních firem dříve, než jejich působení povede k zásadnější destabilizaci. Žádná země v posledních desetiletích nedokázala svět překvapit tolik jako Čína. Nezbývá než doufat, že to v budoucnu nebude jinak.

Autor působí na Národohospodářské fakultě VŠE


Čtěte také:

Radek Palata: Čína stále hledá svou třetí cestu

Čína chce zvýšit roli volného trhu

Čína dohání letecké velmoci. Ve výzbroji má neviditelný bezpilotní letoun

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít