Josef Keprt zrealizoval projekt za čtrnáct dní

02. května 2009, 00:00 - CzechInvest
02. května 2009, 00:00

Podnikatel Josef Keprt byl vůbec prvním, kdo poslal registrační žádost do první výzvy programu Rozvoj. Dotace projektu, který zrealizoval v rekordně krátké době, pomohla financovat nákup nového stroje.

Josef Keprt

Autor: Jakub Stadler

V roce 1992 začínal Josef Keprt s výrobou silentbloků pro automobilový průmysl v garáži svého domu ve Václavově u Zábřehu na Moravě. Už za půl roku začaly chybět kapacity ve výrobě. Proto na zahradě rodinného domu vybudoval novou dílnu a přijal první zaměstnance.

ROZVOJ

Druhá výzva programu Rozvoj je otevřena pro projekty malých a středních podnikatelů, realizované ve vybraných regionech České republiky. Dotaci ve výši 1 až 20 milionů korun pro jeden projekt lze použít na pořízení strojů a zařízení, financování nákladů spojených s pořízením patentových licencí na know-how nebo řídicího softwaru k pořizovaným strojům a zařízením. Oproti první výzvě nejsou podporovány výdaje související s publicitou projektu a stavební náklady. Alokace pro tuto výzvu činí 2 miliardy korun. Registrační žádosti přijímá agentura CzechInvest od 15. dubna do 15. července 2009.

Aby nebyl závislý pouze na výrobě pro jedno odvětví, začal produkovat i součástky pro elektrotechnický průmysl. Jeho podnikatelská činnost se za 17 let posunula od výroby silentbloků přes klasické obrábění a lisování pryže až k přesnému kovoobrábění.

Nejrychlejší žádost

S financováním nového stroje, který měl uspokojit poptávku nových odběratelů, pomohl evropský dotační program Rozvoj. První výzva programu byla vyhlášena v rámci Operačního programu Podnikání a inovace v březnu 2007, kdy také začal příjem registračních žádostí. Josef Keprt byl úplně prvním podnikatelem, který svoji žádost o dotaci prostřednictvím elektronického administračního systému eAccount agentuře CzechInvest zaslal. „Na spuštění příjmu registračních žádostí čekala ve stanovený den v podstatě celá rodina. Žádost jsme s dcerou založily jako první 19. března 2007 v sedm hodin večer,“ vzpomíná Jitka Keprtová, která se v rodinné firmě stará o účetnictví.

FINANCOVÁNÍ PROJEKTU

  • *Název projektu - Nákup technologie za účelem zvýšení kapacity výroby firmy Josef Keprt Program - Rozvoj I. Uznatelné náklady - 3 690 000 Kč Maximální výše dotace - 2 029 000 Kč Předmětem projektu byl nákup a montáž nového CNC automatu. Pětiosý dlouhotočný automat se čtyřmi poháněnými nástroji, zadní pracovní jednotkou a možností obrábění až do průměru 20 milimetrů měl doplnit stávající strojní vybavení rodinné firmy. „V té době jsme měli nasmlouváno mnoho zakázek, které bylo potřeba v co nejkratším termínu vyrobit. Proto jsme neotáleli a realizaci projektu jsme zvládli za rekordních 14 dní,“ vysvětluje Josef Keprt, majitel firmy. Výběrové řízení na dodavatele zakázky zveřejnil Josef Keprt podle pravidel v Obchodním věstníku. Aby neponechal nic náhodě, vyzval k podání nabídky i dodavatele strojů, jejichž kontakty získal na strojírenském veletrhu. Ze tří nabídek, které ve stanovené lhůtě obdržel, zvolil tu nejvýhodnější, kterou předložil dodavatel strojů korejského výrobce. Těžké začátky O SPOLEČNOSTI**

Firma Josef Keprt vznikla v roce 1992 a sídlí ve Václavově u Zábřehu na Moravě, kde jsou také soustředěny její výrobní kapacity. Vyrábí pryžové a kovové výrobky pro automobilový průmysl, například náhradní díly pro nákladní automobily a díly pro nová auta. Dále vyrábí výrobky pro elektronický a elektrotechnický průmysl, silentbloky a malé série náhradních dílů do automobilových veteránů. Výrobní sortiment firmy čítá na 90 druhů výrobků. Na výrobu a dodávky dílů z technické pryže a kovu získala firma v roce 2006 Certifikát systému managementu jakosti dle ČSN EN ISO 9001:2001.

Stejně složité jako podání žádosti o dotaci byly pro Josefa Keprta začátky práce s novým strojem. „Dodavatel mi poskytl základní školení ovládání nového automatu, zdokonalit jsem se však musel sám. Největším problémem bylo asi jeho oživení a naprogramování tak, aby uměl vyrobit přesně takový produkt, který si ode mě zákazník objednal,“ říká Josef Keprt.

Díky novému stroji může podnikatel nyní svým zákazníkům nabídnout rozšířený sortiment výrobků a zvýšila se i produktivita práce.

„Nový automat vyrobí jednu součástku za 15 vteřin s mnohem větší přesností, než by tomu bylo bez jeho pomoci. Navíc pracuje téměř sám, od nás potřebuje pouze naprogramovat, dohlížet na průběh výrobního programu a nakonec zkontrolovat, zda výsledný produkt přesně odpovídá zadání zákazníka,“ uzavírá Josef Keprt.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít