Josef Keprt zrealizoval projekt za čtrnáct dní

02. května 2009, 00:00 - CzechInvest
02. května 2009, 00:00

Podnikatel Josef Keprt byl vůbec prvním, kdo poslal registrační žádost do první výzvy programu Rozvoj. Dotace projektu, který zrealizoval v rekordně krátké době, pomohla financovat nákup nového stroje.

Josef Keprt

Autor: Jakub Stadler

V roce 1992 začínal Josef Keprt s výrobou silentbloků pro automobilový průmysl v garáži svého domu ve Václavově u Zábřehu na Moravě. Už za půl roku začaly chybět kapacity ve výrobě. Proto na zahradě rodinného domu vybudoval novou dílnu a přijal první zaměstnance.

ROZVOJ

Druhá výzva programu Rozvoj je otevřena pro projekty malých a středních podnikatelů, realizované ve vybraných regionech České republiky. Dotaci ve výši 1 až 20 milionů korun pro jeden projekt lze použít na pořízení strojů a zařízení, financování nákladů spojených s pořízením patentových licencí na know-how nebo řídicího softwaru k pořizovaným strojům a zařízením. Oproti první výzvě nejsou podporovány výdaje související s publicitou projektu a stavební náklady. Alokace pro tuto výzvu činí 2 miliardy korun. Registrační žádosti přijímá agentura CzechInvest od 15. dubna do 15. července 2009.

Aby nebyl závislý pouze na výrobě pro jedno odvětví, začal produkovat i součástky pro elektrotechnický průmysl. Jeho podnikatelská činnost se za 17 let posunula od výroby silentbloků přes klasické obrábění a lisování pryže až k přesnému kovoobrábění.

Nejrychlejší žádost

S financováním nového stroje, který měl uspokojit poptávku nových odběratelů, pomohl evropský dotační program Rozvoj. První výzva programu byla vyhlášena v rámci Operačního programu Podnikání a inovace v březnu 2007, kdy také začal příjem registračních žádostí. Josef Keprt byl úplně prvním podnikatelem, který svoji žádost o dotaci prostřednictvím elektronického administračního systému eAccount agentuře CzechInvest zaslal. „Na spuštění příjmu registračních žádostí čekala ve stanovený den v podstatě celá rodina. Žádost jsme s dcerou založily jako první 19. března 2007 v sedm hodin večer,“ vzpomíná Jitka Keprtová, která se v rodinné firmě stará o účetnictví.

FINANCOVÁNÍ PROJEKTU

  • *Název projektu - Nákup technologie za účelem zvýšení kapacity výroby firmy Josef Keprt Program - Rozvoj I. Uznatelné náklady - 3 690 000 Kč Maximální výše dotace - 2 029 000 Kč Předmětem projektu byl nákup a montáž nového CNC automatu. Pětiosý dlouhotočný automat se čtyřmi poháněnými nástroji, zadní pracovní jednotkou a možností obrábění až do průměru 20 milimetrů měl doplnit stávající strojní vybavení rodinné firmy. „V té době jsme měli nasmlouváno mnoho zakázek, které bylo potřeba v co nejkratším termínu vyrobit. Proto jsme neotáleli a realizaci projektu jsme zvládli za rekordních 14 dní,“ vysvětluje Josef Keprt, majitel firmy. Výběrové řízení na dodavatele zakázky zveřejnil Josef Keprt podle pravidel v Obchodním věstníku. Aby neponechal nic náhodě, vyzval k podání nabídky i dodavatele strojů, jejichž kontakty získal na strojírenském veletrhu. Ze tří nabídek, které ve stanovené lhůtě obdržel, zvolil tu nejvýhodnější, kterou předložil dodavatel strojů korejského výrobce. Těžké začátky O SPOLEČNOSTI**

Firma Josef Keprt vznikla v roce 1992 a sídlí ve Václavově u Zábřehu na Moravě, kde jsou také soustředěny její výrobní kapacity. Vyrábí pryžové a kovové výrobky pro automobilový průmysl, například náhradní díly pro nákladní automobily a díly pro nová auta. Dále vyrábí výrobky pro elektronický a elektrotechnický průmysl, silentbloky a malé série náhradních dílů do automobilových veteránů. Výrobní sortiment firmy čítá na 90 druhů výrobků. Na výrobu a dodávky dílů z technické pryže a kovu získala firma v roce 2006 Certifikát systému managementu jakosti dle ČSN EN ISO 9001:2001.

Stejně složité jako podání žádosti o dotaci byly pro Josefa Keprta začátky práce s novým strojem. „Dodavatel mi poskytl základní školení ovládání nového automatu, zdokonalit jsem se však musel sám. Největším problémem bylo asi jeho oživení a naprogramování tak, aby uměl vyrobit přesně takový produkt, který si ode mě zákazník objednal,“ říká Josef Keprt.

Díky novému stroji může podnikatel nyní svým zákazníkům nabídnout rozšířený sortiment výrobků a zvýšila se i produktivita práce.

„Nový automat vyrobí jednu součástku za 15 vteřin s mnohem větší přesností, než by tomu bylo bez jeho pomoci. Navíc pracuje téměř sám, od nás potřebuje pouze naprogramovat, dohlížet na průběh výrobního programu a nakonec zkontrolovat, zda výsledný produkt přesně odpovídá zadání zákazníka,“ uzavírá Josef Keprt.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít