Jmenování šéfa Homolky se snažili ovlivnit, zdůvodňuje Němeček, proč zrušil tendr

07. listopadu 2014, 10:47 - Jan Hrbáček, týdeník Euro
07. listopadu 2014, 10:47

Je to zhruba měsíc, co byl ředitelem jedné z klíčových pražských nemocnic jmenován bývalý ředitel neratovické Spolany Ivan Oliva. A to přesto, že nesplňoval jednu z klíčových podmínek výběrového řízení, které těsně před Olivovým jmenováním ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček zrušil. Němeček svoje kroky nyní vysvětlil týdeníku Euro a online deníku E15.

„Zrušit výběrové řízení je právo ministra a já jsem se rozhodl ho využit. Měl jsem signály, že jeho průběh se pokoušejí ovlivnit nejrůznější lidé. Mým spolupracovníkům chodili SMS zprávy vyjadřující se pro toho či onoho kandidáta,“ tvrdí Němeček.

Kdo konkrétně se snažil výběrové řízení ovlivnit, ale Němeček neuvedl. Podle svých slov měl ale pochybností kolem Homolky už dost. „Doporučeno mi bylo několik jmen a já jsem vybral jeho (Olivu – pozn. red.) jako podle mě nejvhodnějšího kandidáta. Rozhodl jsem se pro jasné a rychlé řešení, které mi umožňuje zákon. Jména účastníků řízení, ani další údaje, nezveřejňujeme, zejména proto, abychom nepoškodili samotné neúspěšně uchazeče,“ pokračuje Němeček.

Ministr se prý do doby jmenování ředitelem Homolky s Olivou neznal. Měl s ním podle svého vyjádření dva pracovní pohovory a zná jeho životopis. „Z těchto informaci jsem si udělal určitý názor. Postupoval jsem standardně, tak jak to při přijímání nových lidí chodí,“ snaží se rozptýlit pochybnosti o personálním rozhodnutí ministr.

Pět let zkušeností ve zdravotnictví nakonec nebylo třeba

Pětiletou podmínku zkušeností řízení a ekonomiky ve zdravotnictví, která byla jedním z klíčových atributů výběrového řízení, a Oliva ji nemohl splnit, Němeček nepovažuje za zásadní. „Nový ředitel nevzešel z výběrového řízení a byl přímo jmenován, proto nejsou jednotlivé parametry výběrového řízení podstatné. Řízení Homolky je opravdu velký manažerský oříšek pro kohokoliv, proto jsem volil člověka zcela mimo zdravotnictví, který tam nepůsobil, se zkušenostmi z velkého průmyslu, který bude oproštěn od různých vlivů nebo tlaků,“ obhajuje svůj krok Němeček.

Ministr zároveň striktně popřel neoficiální informace, že Olivova předchůdce Michala Šetlíka dotlačilo k rezignaci vedení resortu „Odstoupil sám. Cítí se být stále více lékařem než manažerem. Poděkoval jsem mu za vykonanou práci,“ dodal Němeček.

Ivan Oliva byl ohledně otázek, jak se stal manažerem jedné z největších českých nemocnic, skoupý. „Zahájil jsem detailní poznávání všech procesů, vztahů a souvislostí v provozu a řízení Nemocnice Na Homolce. Prosím proto o strpení a pochopení faktu, že se dotazům ze strany médií budu věnovat s určitým časovým odstupem,“ zareagoval na dotazy Oliva.

Kauza Vladimíra Dbalého

Nemocnicí Na Homolce už delší dobu zmítá v médiích kauza jejího bývalého ředitele Vladimíra Dbalého, který měl být mimo jiné v úzkém kontaktu s lobbistou Ivo Rittigem, a s ním spřízněná firma měla v nemocnici získat velmi výhodný kontrakt.
Ve vazbě Dbalý skončil kvůli veřejné zakázce na digitalizaci chorobopisů, kterou zadala nemocnice Na Homolce v červenci 2009. Hlavním kritériem byla cena. Soutěž vyhrálo sdružení DISOL Group. Policie tvrdí, že zmanipulováním zakázky vznikla nemocnici škoda nejméně 57 milionů korun.

Později protikorupční policie Dbalého i jeho bývalého náměstka Michala Toběrného obvinila také z přijetí úplatku 5,7 milionu korun kvůli zakázce na nákup Leksellova gama nože z roku 2009.

Proti svému vazebnímu stíhání podal Dbalý i Ústavní stížnost. Okresní soud Praha - západ jej do vazby poslal letos v červnu. „Stížnost je zjevně neopodstatněná,“ rozhodli ale ústavní soudci.


Čtěte také:

Šéf Homolky Šetlík rezignoval, Němeček ho nahradil průmyslníkem Olivou

Ředitelé dostanou větší odměny za dobrou reklamu

Bývalý šéf Homolky Dbalý neuspěl s ústavní stížností proti vazbě

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít