Jižní Amerika nabírá dech, Čechy lákají perspektivní trhy

16. prosince 2013, 13:00 - BusinessInfo.cz
16. prosince 2013, 13:00

Jihoamerické země jsou pro české podnikatele velmi pestrými a perspektivními trhy. Přestože se musejí často potýkat s ochranářskými opatřeními a prosadit se zde je poměrně obtížné, vzájemný obchod České republiky s většinou zemí v regionu roste.

Prioritní zemí pro český export a stejně tak nejdůležitějším strategickým partnerem pro EU je Brazílie. Češi vyvážejí do Brazílie rok od roku více zboží, přestože se vývozci musejí potýkat s vysokými cly a dalšími ochranářskými opatřeními. Nyní se ovšem chystá jejich částečné snížení. Vzájemná obchodní výměna probíhá čile i s ostatními zeměmi – s Argentinou vzrostla v uplynulých deseti letech téměř pětinásobně. Stejně pozitivní trend můžeme sledovat i u Peru. Větší potenciál vzájemného obchodu než dosud je například mezi ČR a Chile.

„Pro Evropu je hlavním a pevným strategickým partnerem v regionu Brazílie. Pokud zohledníme i přidružené země, tak je zjevné, že k hlubší integraci je sice velmi daleko, nicméně společný politický postup Latinské Ameriky pro vyjednávání s Evropskou unií je nutný, což si všechny tyto země více či méně pragmaticky uvědomují,“ říká vedoucí zastoupení Ministerstva průmyslu a obchodu v Buenos Aires Milan Harmáček.

Integrace jako v EU? Ne tak docela

Integrace jihoamerických zemí sice není tak intenzivní jako ta evropská, určité strategické propojení zde ovšem existuje. Země jsou sdruženy v seskupení volného obchodu MERCOSUR. Zakládajícími členy jsou Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay a loni se stala pátým členem Venezuela. Přidruženými členy jsou Chile, Kolumbie, Bolívie, Ekvádor a Peru. Nejblíže k plnému členství má Bolívie. „Seskupení MERCOSUR bylo založeno v roce 1991 s cílem zřízení svobodného pohybu statků a služeb mezi členskými státy, vytvoření společné politiky externích cel, přijetí společné obchodní politiky, koordinace makroekonomických a sektorových politik a harmonizace legislativních procesů s cílem integrace,“ definuje Harmáček.

„Hmatatelným výsledkem dosavadního integračního vývoje je relativně volný pohyb osob mezi členskými zeměmi a určitá koordinace cel tak, aby bylo výhodnější obchodovat uvnitř seskupení než dovážet zvenku. Klasický volný pohyb zboží, služeb a kapitálu to však není, to platí jen částečně, zejména pro Brazílii a Uruguay,“ doplňuje.

Integrační proces se neobejde bez potíží. Paraguay v roce 2012 nesouhlasila se začleněním Venezuely a byla ze seskupení vyloučena. Formálně byla Paraguay letos přijata zpět, a ačkoli své znovupřijetí oficiálně kvůli členství Venezuely neakceptovala, všech pět zemí se podle Harmáčka chová tak, jako by členství vůbec nepozbyla. „Svými politicko-ekonomickými modely a vnitropolitickými výkyvy jsou členské země MERCOSUR natolik rozdílné, že o hluboké integraci, jak ji známe z Evropy, zatím nemůže být řeči,“ upozorňuje ještě šéf argentinského zastoupení CzechTrade.

Celý článek čtěte na serveru BusinessInfo.cz


Také čtěte:

Trojkoalice chce obnovit pobídky pro zahraniční i domácí firmy

Obnovme značku Made In Czechoslovakia, shodli se Fico a Rusnok

Obchod s Ruskem útočí na rekord, vývoz míří přes sto miliard

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a…
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít