Jižní Amerika nabírá dech, Čechy lákají perspektivní trhy

16. prosince 2013, 13:00 - BusinessInfo.cz
16. prosince 2013, 13:00

Jihoamerické země jsou pro české podnikatele velmi pestrými a perspektivními trhy. Přestože se musejí často potýkat s ochranářskými opatřeními a prosadit se zde je poměrně obtížné, vzájemný obchod České republiky s většinou zemí v regionu roste.

Prioritní zemí pro český export a stejně tak nejdůležitějším strategickým partnerem pro EU je Brazílie. Češi vyvážejí do Brazílie rok od roku více zboží, přestože se vývozci musejí potýkat s vysokými cly a dalšími ochranářskými opatřeními. Nyní se ovšem chystá jejich částečné snížení. Vzájemná obchodní výměna probíhá čile i s ostatními zeměmi – s Argentinou vzrostla v uplynulých deseti letech téměř pětinásobně. Stejně pozitivní trend můžeme sledovat i u Peru. Větší potenciál vzájemného obchodu než dosud je například mezi ČR a Chile.

„Pro Evropu je hlavním a pevným strategickým partnerem v regionu Brazílie. Pokud zohledníme i přidružené země, tak je zjevné, že k hlubší integraci je sice velmi daleko, nicméně společný politický postup Latinské Ameriky pro vyjednávání s Evropskou unií je nutný, což si všechny tyto země více či méně pragmaticky uvědomují,“ říká vedoucí zastoupení Ministerstva průmyslu a obchodu v Buenos Aires Milan Harmáček.

Integrace jako v EU? Ne tak docela

Integrace jihoamerických zemí sice není tak intenzivní jako ta evropská, určité strategické propojení zde ovšem existuje. Země jsou sdruženy v seskupení volného obchodu MERCOSUR. Zakládajícími členy jsou Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay a loni se stala pátým členem Venezuela. Přidruženými členy jsou Chile, Kolumbie, Bolívie, Ekvádor a Peru. Nejblíže k plnému členství má Bolívie. „Seskupení MERCOSUR bylo založeno v roce 1991 s cílem zřízení svobodného pohybu statků a služeb mezi členskými státy, vytvoření společné politiky externích cel, přijetí společné obchodní politiky, koordinace makroekonomických a sektorových politik a harmonizace legislativních procesů s cílem integrace,“ definuje Harmáček.

„Hmatatelným výsledkem dosavadního integračního vývoje je relativně volný pohyb osob mezi členskými zeměmi a určitá koordinace cel tak, aby bylo výhodnější obchodovat uvnitř seskupení než dovážet zvenku. Klasický volný pohyb zboží, služeb a kapitálu to však není, to platí jen částečně, zejména pro Brazílii a Uruguay,“ doplňuje.

Integrační proces se neobejde bez potíží. Paraguay v roce 2012 nesouhlasila se začleněním Venezuely a byla ze seskupení vyloučena. Formálně byla Paraguay letos přijata zpět, a ačkoli své znovupřijetí oficiálně kvůli členství Venezuely neakceptovala, všech pět zemí se podle Harmáčka chová tak, jako by členství vůbec nepozbyla. „Svými politicko-ekonomickými modely a vnitropolitickými výkyvy jsou členské země MERCOSUR natolik rozdílné, že o hluboké integraci, jak ji známe z Evropy, zatím nemůže být řeči,“ upozorňuje ještě šéf argentinského zastoupení CzechTrade.

Celý článek čtěte na serveru BusinessInfo.cz


Také čtěte:

Trojkoalice chce obnovit pobídky pro zahraniční i domácí firmy

Obnovme značku Made In Czechoslovakia, shodli se Fico a Rusnok

Obchod s Ruskem útočí na rekord, vývoz míří přes sto miliard

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít