Jízda na trojkole za Světluškou a benefiční večer spojily vidící i nevidomé

18. listopadu 2011, 18:55 - Profit, TZ
18. listopadu 2011, 18:55

Již posedmé se uskutečnil benefiční večer Světlo pro Světlušku pořádaný Nadačním fondem Českého rozhlasu. Na kontě Světlušky je dosud 9,2 mil. korun, dárci přispívají dál.  

Foto: Jan Cága

Ve středu 9. listopadu v Pražské křižovatce společně vystoupili vidící interpreti s nevidomými sólisty. Doprovázel je jedinečný osmdesátičlenný Světluščí sbor složený z Kühnova dětského sboru a nevidomých dětí z pěveckého sboru Školy Jaroslava Ježka a studentů Konzervatoře Jana Deyla pro zrakově postižené.

Večer byl naplněný pohádkovou atmosférou, nad jevištěm byla zavěšena lucerna, jejíž světlo hořelo po celou dobu benefičního večera. Jako symbol světla pro nevidomé ji zapálila patronka Světlušky Aneta Langerová hned po úvodní písni „Jsi Světluška má“, kterou zazpívala společně s nevidomou Nelou Frankovou. „Světluška musí mít světlo na rozdávání, my jí ho vždy na podzim během koncertu do lucerničky doplníme,“ zaznělo od Anety Langerové na začátku večera a dodala: „Ona pak za to může pořídit nevidomým něco, co opravdu potřebují, třeba mluvící počítač, vodícího psa nebo přispět na osobního asistenta, zkrátka pomáhá tam, kde je potřeba.“

Do živého přenosu dorazilo také všemi očekávané speciální trojkolo, které zde zakončilo svoji Jízdu za Světluškou z Ostravy do Prahy. Do Pražské křižovatky na něm přijeli Světlonoši Simona Stašová, Pavel Liška a nevidomá Ráchel Skleničková. Více než 500 km dlouhou cestu trojkolo zdolalo za krátkých 7 dní a štafetově se na něm střídali vidící a nevidomí sportovci, moderátoři, herci a přátelé Světlušky, kteří se spojili, aby pomohli nasbírat světlo pro Světlušku do její pomyslné lucerničky.  

„Byl to krásný večer. Mám vždy obrovskou radost, když vidím společně na jednom podiu mladé nevidomé talentované hudebníky, jak doprovází uznávané a jimi obdivované zpěváky, herce. Je to pro ně nezapomenutelný zážitek, řekla bych, že pro mnohé může být i srovnatelný s finanční pomocí. Ačkoli peníze pro zrakově postižené představují to základní, aby mohl být nastartován jejich běžný a v maximální míře samostatný život, večery jako ten Světluščí jsou pro ně obrovským motorem, motivací. Jsem moc ráda, že Světluška může pomáhat i takto. Je neuvěřitelné, co lidé dokáží, když dostanou v nelehké životní situaci podporu. Jsem pyšná na to, že letošní koncert a Jízda pro Světlušku spojila 200 vidících a nevidících lidí, ať už stáli na podiu nebo jeli na trojkole - byly mezi nimi desítky známých osobností, ale také talentovaní nevidomí sportovci, kteří přiváží medaile ze světa.“ uvedla ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu a autorka scénáře benefičního koncertu Martina Kaderková.

Po celý večer posílali dárci z celé České republiky Světlušce dárcovské smsky a volali do call centra částky, které po skončení pořadu přispějí na konto deset devítek 99999 99999 / 0100. Během krátkých 80 minut se tak podařilo shromáždit 2,3  milionu korun. Benefičním večerem vrcholí celoroční sbírkový projekt Světluška, a proto je k této částce potřeba přičíst ještě přes 640 tisíc korun, které Světluška získala z Kavárny POTMĚ a Výstavy POTMĚ, více než 4,7 milionu korun získaných v průběhu sbírkového Dne, kdy září Světlušky a dalších 1,6 milionů korun, které poslali lidé od začátku roku na konto Světlušky. Dosud se tedy na pomoc nevidomým podařilo shromáždit 9,2 milionů korun. Na konto je však možné přispívat stále, stejně tak je možné nadále posílat dárcovské esemesky. 9. ročník sbírky Světluška bude uzavřen až 31. prosince 2011. Jeho výtěžek bude rozdělen na počátku příštího roku v grantovém řízení mezi ty, kteří pomoc potřebují nejvíce. Více na www.svetluska.net.

V průběhu večera předali symbolický šek Nadačnímu fondu Českého rozhlasu také generální partner finanční skupina AXA (4 mil. korun) a hlavní partner Herbadent (1 mil. korun). Už po šesté jsem měl tu čest předat šek Nadačnímu fondu Českého rozhlasu v rámci koncertu. Jsem rád, že to letos mohlo být o dva miliony více než obvykle. Rádi bychom společně se Světluškou postavili Kavárnu POTMĚ na kola, abychom s ní mohli začít jezdit po České republice a také zavítat i na Slovensko,“ uvedl Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA.

„Po loňském večeru pro Světlušku jsem si říkal, že to je vrchol toho, jaký koncert je vůbec možné připravit a zorganizovat.  Ale letošní jej ještě předčil. Atmosféra plná citu a harmonie, překrásných vystoupení fantastických lidí a vše protkáno nitkou lásky a humoru. Jsem rád, že HERBADENT mohl být u toho. A těším se na další takové večery,“ zaznělo od Pavla Zavadila, jednatele společnosti HERBADENT.

Všechna vystoupení vznikla speciálně pro tento večer, stejně jako unikátní reportáže Víti Procházky DEN POTMĚ, ve kterých si herečky Jiřina Bohdalová a Simona Stašová, zpěvačka Anna K. a moderátorka Adela Banášová vyzkoušely, jaké to je prožít den bez jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů – zraku

Večerem provázela moderátorská dvojice Adela Banášová a Vojta Dyk. Další osobnosti, které spolu s patronkou projektu Anetou Langerovou přišli do Pražské křižovatky podpořit Světlušku, byli Simona Stašová, Pavel Liška, David Koller, Anna K., Ondřej Brzobohatý, Matěj Ruppert, 4TET, Michal Hrůza, Tonya Graves a Kašpárek v rohlíku, Bára Hrzánová, Štěpánka Hilgertová a nevidomí zpěváci Ráchel Skleničková, Nela Franková, Anna Marie Hradecká, Martin Baláž, Radim Vojtek, Lukáš Kakara, Lucie Chrápavá a David Pražák.

Moc děkujeme za Vaši pomoc Světlušce, je obrovská. Myslím, že jsme si Světluščí večer opět všichni krásně užili. Jsem za to ráda. Děkuju za Vaše milé vzkazy, vážím si jich a velmi mě potěšily. Za Světlušku, nevidomé i vidomé interprety, za ty, kterým díky Vám můžeme poskytnout pomoc a za sebe, mnohokrát děkuju a těším se na další společné chvíle se Světluškou,uvedla Aneta Langerová, patronka projektu Světluška.

Do sbírky je možné přispět i nadále. Dárci mohou Světlušku podpořit odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777  ve tvaru DMS SVETLUSKA (1 DMS = 30 Kč, Světluška obdrží 27 Kč), nebo ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA (pravidelná měsíční podpora Světlušky ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku). Sbírkové konto Světlušky „deset devítek“ 99999 99999/0100 je rovněž otevřené po celý rok. Benefiční večer pořádal Nadační fond Českého rozhlasu a Agentura Art Shock. Záštitu nad projektem převzal primátor hl. města Prahy Bohuslav Svoboda.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít