Jízda na hraně

18. září 2010, 03:15 - -pic-
18. září 2010, 03:15

Cyklistika je u nás nesmírně oblíbená. A ze všeho nejraději vyrážíme na kolech do terénu. Některým kolařům ale lesní cesta, ani upravená cyklostezka k zábavě nestačí.

Autor: Profimedia

Oči se jim rozzáří jedině v případě, že je na cestě hodně kamenů, potůčky, bahno nebo překážky, přes které musejí přeskočit. Jde o mimořádně nebezpečný sport, který nedoporučujeme zkoušet bez ochranných pomůcek a přípravy s odborníkem.

V případě, že budete chtít zkusit extrémní cyklistické sporty, máte hned několik možností. Můžete třeba závodit na terénní trati, která se proplétá lesem. Právě tam jsou stoupání i sjezdy a hlavně přírodní překážky. Cross country, jak se tenhle druh cyklistiky nazývá, je dokonce olympijskou disciplínou, v níž se do tvrdých soubojů v terénu pouštějí ženy i muži už od juniorských kategorií.

Když se tají dech

Některé z nás vysloveně nebaví šlapat kopce směrem nahoru. Pro ty je vhodný downhill. První oficiální měřený závod ve sjezdu se jel už v roce 1976 v Kalifornii. Původně se závodníci utkávali na stejných tratích jako při cross country. Používali dokonce stejná kola. Až později se tato disciplína osamostatnila. Na sjezd nyní potřebujete speciální celoodpružené kolo, které váží zhruba 16 až 19 kilo. Jen pro srovnání, kola, na kterých se závodí na silnici, mají něco kolem šesti a půl kilogramu, a nejlehčí horské stroje váží kolem osmi.

Na downhill se vybavte spoustou chráničů, helmou a hlavně nezapomeňte přibrat na start i hodně odvahy a adrenalinu. Připravit se musíte na tvrdé skoky a dopady, při nichž se náhodným divákům tají dech. Downhillová trať může být dlouhá až 5 kilometrů, a to na svahu s klesáním převyšujícím 12 procent. Vedle přírodních překážek, jako jsou kameny nebo kořeny, mohou být cesty vybavené také uměle vytvořenými skoky. Přestože je sjezd dost technicky náročný, v cíli rozhoduje výhradně čas. Zvítězí tedy ten nejrychlejší. Downhill má u nás stále více fanoušků. Tratě se staví zejména v horských centrech, kde sjezdovky v zimě slouží lyžařům a v létě se na nich prohánějí bikeři. Výhodou je, že mohou pro cestu na kopec využít lanovky nebo vleky.

Turnaj pro čtyři

Třešničkou na dortu je potom fourcross, tedy závod, ve kterém na sjezdovou trať vyjedou naráz čtyři bikeři. Trať plnou klopených zatáček, skoků i umělých překážek musí zdolat co nejrychleji. Zájem o tento sport roste v celosvětovém měřítku. Vždyť souboj v přímém přenosu diváky baví. Podobným způsobem se závodí i na lyžích nebo snowboardech. A stejně jako u zimní podoby i tady platí, že nejdůležitější je start, kde můžete získat potřebný náskok. Předjet všechny na trati je těžší, a pokud se předjetí podaří, svědčí to o šikovnosti, sebevědomí i odvaze závodníků.

K rychlé a agresivní jízdě samozřejmě patří i pády. I zde je tedy nutná prevence – helma, brýle, chrániče páteře, kloubů a holení. Potřebujete také speciální kolo, které je odpružené a určené na extrémní sporty nebo speciálně na fourcross.

Vzhůru do extrému **

Sjíždět zalesněným terénem na vlastí pěst můžete skoro všude, kvůli speciálním tratím a umělým překážkám ale musíte cestovat. A to i přesto, že počet tratí na downhill i fourcross se u nás postupně zvyšuje. Jen letos se jedou závody Českého poháru na 13 tratích v tuzemsku, a to není zrovna málo. Právě zářijové závody jsou vrcholem sezony. Technické fígle můžete odkoukat od těch nejlepších třeba už o tomto víkendu. Finále Českého poháru v cross country, downhill a fourcrossu se jede v Peci pod Sněžkou.

S extrémními disciplínami můžete začít v každém věku, jen je třeba mít dobrou fyzičku a odvahu. Kurzy pro zájemce o tyto sporty pořádají nejlepší čeští jezdci. Sportovní týmy, kam je možné přihlásit své ratolesti, vznikají zpravidla u nově vybudovaných tratí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít