Article, show

Jízda na hraně

18. září 2010, 03:15 - -pic-
18. září 2010, 03:15

Cyklistika je u nás nesmírně oblíbená. A ze všeho nejraději vyrážíme na kolech do terénu. Některým kolařům ale lesní cesta, ani upravená cyklostezka k zábavě nestačí.

Autor: Profimedia

Oči se jim rozzáří jedině v případě, že je na cestě hodně kamenů, potůčky, bahno nebo překážky, přes které musejí přeskočit. Jde o mimořádně nebezpečný sport, který nedoporučujeme zkoušet bez ochranných pomůcek a přípravy s odborníkem.

V případě, že budete chtít zkusit extrémní cyklistické sporty, máte hned několik možností. Můžete třeba závodit na terénní trati, která se proplétá lesem. Právě tam jsou stoupání i sjezdy a hlavně přírodní překážky. Cross country, jak se tenhle druh cyklistiky nazývá, je dokonce olympijskou disciplínou, v níž se do tvrdých soubojů v terénu pouštějí ženy i muži už od juniorských kategorií.

Když se tají dech

Některé z nás vysloveně nebaví šlapat kopce směrem nahoru. Pro ty je vhodný downhill. První oficiální měřený závod ve sjezdu se jel už v roce 1976 v Kalifornii. Původně se závodníci utkávali na stejných tratích jako při cross country. Používali dokonce stejná kola. Až později se tato disciplína osamostatnila. Na sjezd nyní potřebujete speciální celoodpružené kolo, které váží zhruba 16 až 19 kilo. Jen pro srovnání, kola, na kterých se závodí na silnici, mají něco kolem šesti a půl kilogramu, a nejlehčí horské stroje váží kolem osmi.

Na downhill se vybavte spoustou chráničů, helmou a hlavně nezapomeňte přibrat na start i hodně odvahy a adrenalinu. Připravit se musíte na tvrdé skoky a dopady, při nichž se náhodným divákům tají dech. Downhillová trať může být dlouhá až 5 kilometrů, a to na svahu s klesáním převyšujícím 12 procent. Vedle přírodních překážek, jako jsou kameny nebo kořeny, mohou být cesty vybavené také uměle vytvořenými skoky. Přestože je sjezd dost technicky náročný, v cíli rozhoduje výhradně čas. Zvítězí tedy ten nejrychlejší. Downhill má u nás stále více fanoušků. Tratě se staví zejména v horských centrech, kde sjezdovky v zimě slouží lyžařům a v létě se na nich prohánějí bikeři. Výhodou je, že mohou pro cestu na kopec využít lanovky nebo vleky.

Turnaj pro čtyři

Třešničkou na dortu je potom fourcross, tedy závod, ve kterém na sjezdovou trať vyjedou naráz čtyři bikeři. Trať plnou klopených zatáček, skoků i umělých překážek musí zdolat co nejrychleji. Zájem o tento sport roste v celosvětovém měřítku. Vždyť souboj v přímém přenosu diváky baví. Podobným způsobem se závodí i na lyžích nebo snowboardech. A stejně jako u zimní podoby i tady platí, že nejdůležitější je start, kde můžete získat potřebný náskok. Předjet všechny na trati je těžší, a pokud se předjetí podaří, svědčí to o šikovnosti, sebevědomí i odvaze závodníků.

K rychlé a agresivní jízdě samozřejmě patří i pády. I zde je tedy nutná prevence – helma, brýle, chrániče páteře, kloubů a holení. Potřebujete také speciální kolo, které je odpružené a určené na extrémní sporty nebo speciálně na fourcross.

Vzhůru do extrému **

Sjíždět zalesněným terénem na vlastí pěst můžete skoro všude, kvůli speciálním tratím a umělým překážkám ale musíte cestovat. A to i přesto, že počet tratí na downhill i fourcross se u nás postupně zvyšuje. Jen letos se jedou závody Českého poháru na 13 tratích v tuzemsku, a to není zrovna málo. Právě zářijové závody jsou vrcholem sezony. Technické fígle můžete odkoukat od těch nejlepších třeba už o tomto víkendu. Finále Českého poháru v cross country, downhill a fourcrossu se jede v Peci pod Sněžkou.

S extrémními disciplínami můžete začít v každém věku, jen je třeba mít dobrou fyzičku a odvahu. Kurzy pro zájemce o tyto sporty pořádají nejlepší čeští jezdci. Sportovní týmy, kam je možné přihlásit své ratolesti, vznikají zpravidla u nově vybudovaných tratí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít