Jízda na čínském tygrovi

29. srpna 2013, 02:48 - Dalibor Dostál
29. srpna 2013, 02:48

Zaujmout na zahraničních trzích trzích je pro řadu českých podnikatelů klíčové, tuzemské firmy vyvážejí pestrý sortiment od počítačů přes automobily až po turbíny. Podnikatel Tomáš Zapletal se rozhodl prosadit s poněkud netradiční exportní komoditou – obrazy. Ve spolupráci s předními českými výtvarníky uspořádá v Číně prodejní výstavu. Hlavním námětem uměleckých děl budou tygři.

„Nápad vznikl náhodně po dokončení charitativní aukce, kterou jsem vymyslel na podporu Nadačního fondu Krtek pomáhajícího onkologicky nemocným dětem. Aukce byla velmi úspěšná a mě nadchla spolupráce s autory, kteří do ní věnovali svá díla. Chtěl jsem ve spolupráci s nimi pokračovat a díky svým přátelům v Číně jsem se rozhodl pro výstavu tam,“ popisuje Tomáš Zapletal zrod myšlenky.

I volba námětu obrazů má propojení s charitou. Inspirací tentokrát byla nedávná aukce na podporu nadace Leonarda di Capria, která se zaměřuje na záchranu ohrožených druhů zvířat a míst postižených lidskou činností. „Zaujalo mne, že nejdražší položky v aukci byly právě obrazy tygrů, jejichž živé ,předlohy‘ mají získané prostředky zároveň pomoci chránit.

Tygr je pro Asiaty symbol moci a síly a je to i velmi zajímavý objekt. Probíral jsem svůj nápad s akademickým sochařem Karlem Kovaříkem a s akademickým malířem Antonínem Střížkem, autorem opony Státní opery, a oba byli z tématu nadšeni,“ pokračuje Tomáš Zapletal. Do současnosti se k projektu připojilo celkem dvanáct autorů.

Férové ceny

„Autoři reagovali až překvapivě vstřícně, nikdo mou nabídku neodmítl a všechny téma vyloženě nadchlo. To mi upřímně udělalo velkou radost. Čínský trh je zajímavý a já se těším na reakci tamního publika na české umění,“ podotýká Tomáš Zapletal. Na části děl se ještě pracuje, někteří autoři potřebují na tvorbu i tři měsíce, vše by mělo být připraveno do konce srpna tak, aby prodejní výstava „českých tygrů“ mohla v závěru roku odstartovat v čínském Pekingu.

Díla se v Číně budou prodávat za statisíce korun. Podle Tomáše Zapletala nejde o přehnané částky. „Trh se špičkovým uměním je poměrně přehledný a ceny se pohybují v tendencích daných globálním trhem s uměním. Nelze tedy hovořit o tom, že bychom díla prodávali v Číně za přemrštěné ceny. Naopak, ceny jsou férové, abychom nepoškodili žádného z autorů ani potenciální kupce,“ vysvětluje autor projektu.

Z výtěžku chce podpořit také české studenty, kteří v Číně studují. Podle výsledků pilotní výstavy by chtěl pokračovat a změnit ji v dlouhodobý projekt.

Hlavní je výzva

Umění není hlavním byznysem Tomáše Zapletala, několik let podniká v obnovitelných zdrojích. I když i tady dává přednost zahraničí před českým trhem. „V České republice se podmínky na trhu pro tuto oblast zcela uzavřely. V tuto chvíli působíme v několika zemích mimo EU, kde vytváříme projekty v oblastech větrných a vodních elektráren a v odpadovém hospodářství,“ pokračuje podnikatel, který také patří mezi první dovozce sladidla stévie. To se nedávno začalo používat jako přírodní, nekalorická náhražka cukru.

Velmi různorodé podnikatelské portfolio pokládá Tomáš Zapletal za výsledek své povahy. „Baví mě poznávat nové věci a mám rád změnu. Navíc to není až tak různorodá činnost, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vše, co dělám, se točí kolem developmentu, který se pouze promítá do různých oblastí. Asi největší motor je pro mě výzva, kterou každý projekt přináší.

Například nápad na aukci pro Nadační fond Krtek přišel v lednu 2013 a už v půlce dubna akce proběhla. Mnoho lidí mě odrazovalo, že to nemůžeme stihnout a že to bude fiasko. Díky těmto lidem, kteří mě zdravě vyhecovali, a díky skvělé podpoře fondu se vše povedlo dotáhnout do úspěšného konce,“ uzavírá Tomáš Zapletal.


Tomáš Zapletal (33) se narodil v Brně, žije a pracuje v Praze. Vystudoval Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy. Od 18 let podniká. Je majitelem a spolumajitelem několika firem působících v různých oborech. Nikdy nebyl zaměstnán v jiné než ve vlastní firmě.

Pět let se podílel na řízení projektu Glogal Management Challenge v ČR a na Slovensku. Spolupracoval na přípravě a řešení několika projektů financovaných z EU, působil jako strategický konzultant v soukromých společnostech, většinou připravoval vstup strategického investora.

Je činný jako developer projektů v oblasti obnovitelných zdrojů. Zabývá se také internetem, od web developmentu a konzultingu až po hosting. Připravil několik výstav a charitativní aukci. Nepravidelně přednáší na katedře výtvarné výchovy UK předmět webová integrace.


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít