Jižanský dotační skandál

22. dubna 2011, 18:12 - Tomáš Plhoň
22. dubna 2011, 18:12

Policie uzavřela kauzu ROP Jihozápad – výsledky nejsou příliš uspokojivé

Je to už více než rok, co vypukla kauza kolem manipulace evropských fondů v programu ROP Jihozápad. Ten přerozděluje miliardové částky, a když vyšlo najevo, že šéfové úřadu pravděpodobně ovlivnili některé projekty, způsobilo to notný poprask. ROP Jihozápad byl prvním programem, u něhož se doslova ze dne na den zastavilo proplácení a přehodnotily veškeré projekty ze dvou výzev. Dnes, dlouho poté, co zájem o kauzu utichl, uzavřela protikorupční policie vyšetřování. „Policisté předložili Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze návrh s podáním obžaloby na dva bývalé manažery Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad,“ říká tisková mluvčí policejního prezidia Pavlína Kopecká. Těmi dvěma muži má na mysli ředitele úřadu Jiřího Trnku a jeho zástupce Martina Půlpytla. Potíž je v tom, že policie toho za rok vyšetřování mnoho nového nepřinesla. Že Trnka s Půlpytlem ovlivňovali své podřízené tak, aby zvítězily jen některé projekty (podle policie jich byly stovky), se ví už od začátku. Ne nadarmo odvedli policisté Trnku z úřadu v poutech. Od začátku totiž není otázkou, zda Trnka projekty ovlivňoval, ale proč to dělal a především pro koho.

Všichni jedna rodina

V této souvislosti je velmi nápadné, že jedním z veleúspěšných žadatelů byla společnost G-Project, zprostředkovatelská agentura se sídlem v centru Českých Budějovic. Lecčemu napovídá i fakt, že její šéf Jan Šmídmayer – nedávno nominovaný na titul manažera roku – je Trnkův bratranec. Druhý obviněný Půlpytel zase v G-Projectu dříve pracoval. Vzhledem k tomu, že tato společnost je mezi zprostředkovateli dotací zaručeně nejdražší, plyne z toho poměrně relevantní podezření, že právě ona mohla na zneužívání dotací nejvíce vydělat.
Tím ovšem podivnosti kolem jižanského ROP zdaleka nekončí. Spousta dotací totiž mířila na jedno konkrétní místo, a sice do malebného městečka Hluboká nad Vltavou. Právě tady Jan Šmídmayer začínal svou kariéru v rámci civilní vojenské služby, když se na místní radnici staral o dotace. A právě tady dělá místostarostu vlivný člen jihočeské ODS Pavel Dlouhý, jehož neformální vazby napříč celým krajem jsou tu veřejným tajemstvím.

Golf a drogy

Projekty, které byly na Hluboké z evropských dotací realizovány, mají všechny poněkud úsměvný charakter. Například rozsáhlá výstavba luxusního golfového hřiště, které získalo dotaci pod neuvěřitelným názvem „Golfem proti drogám“. Firma Agriprod, v které figuruje Dlouhého letitý známý Josef Půr, z evropských peněz rekultivovala statek s chovem koní Vondrov. Bizarní je také vybudování kardiocentra Vysočina s dotací ve výši 150 milionů korun, které se mimochodem před několika měsíci přetransformovalo na luxusní lázně s plastickou chirurgií. A to je skutečně jen malý zlomek.
Že se peníze ze dvou krajů koncentrovaly v jednom malém městě s pěti tisíci obyvateli, začalo pochopitelně vadit hlavně politikům z Plzeňského kraje, jejichž starostové si museli vystačit sami. Podle informací, které týdeník EURO nashromáždil, se prý i v plzeňské krajské radě dříve otevřeně hovořilo o tom, že zdejší starostové by se o dotace raději vůbec neměli pokoušet. Vyšetřování, které odstartovaly audity ministerstva financí, ale nakonec Plzeňským umožnilo úřad regionální rady částečně převzít a provést alespoň některé změny. To ovšem nemění nic na tom, že policie potlačila spíše symptomy než příčiny rozkrádání jihočeského ROP. I kdyby byly výše uvedené vazby jen chimérou, Trnka s Půlpytlem rozhodně museli ovlivňovat projekty v něčí prospěch. Naděje na rozpletení zbývajících nitek však přece jen existuje. Oba manažeři jsou obviněni na základě vyšetřování páté a šesté výzvy. Nedávno však vyšlo najevo, že v pořádku nejsou ani předchozí dotační programy, konkrétně druhá a třetí výzva. „V současné době se stále zjišťuje, v jakém rozsahu se systémová pochybení dotkla předchozích výzev,“ říká Pavlína Kopecká.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít