Jižanský dotační skandál

22. dubna 2011, 18:12 - Tomáš Plhoň
22. dubna 2011, 18:12

Policie uzavřela kauzu ROP Jihozápad – výsledky nejsou příliš uspokojivé

Je to už více než rok, co vypukla kauza kolem manipulace evropských fondů v programu ROP Jihozápad. Ten přerozděluje miliardové částky, a když vyšlo najevo, že šéfové úřadu pravděpodobně ovlivnili některé projekty, způsobilo to notný poprask. ROP Jihozápad byl prvním programem, u něhož se doslova ze dne na den zastavilo proplácení a přehodnotily veškeré projekty ze dvou výzev. Dnes, dlouho poté, co zájem o kauzu utichl, uzavřela protikorupční policie vyšetřování. „Policisté předložili Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze návrh s podáním obžaloby na dva bývalé manažery Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad,“ říká tisková mluvčí policejního prezidia Pavlína Kopecká. Těmi dvěma muži má na mysli ředitele úřadu Jiřího Trnku a jeho zástupce Martina Půlpytla. Potíž je v tom, že policie toho za rok vyšetřování mnoho nového nepřinesla. Že Trnka s Půlpytlem ovlivňovali své podřízené tak, aby zvítězily jen některé projekty (podle policie jich byly stovky), se ví už od začátku. Ne nadarmo odvedli policisté Trnku z úřadu v poutech. Od začátku totiž není otázkou, zda Trnka projekty ovlivňoval, ale proč to dělal a především pro koho.

Všichni jedna rodina

V této souvislosti je velmi nápadné, že jedním z veleúspěšných žadatelů byla společnost G-Project, zprostředkovatelská agentura se sídlem v centru Českých Budějovic. Lecčemu napovídá i fakt, že její šéf Jan Šmídmayer – nedávno nominovaný na titul manažera roku – je Trnkův bratranec. Druhý obviněný Půlpytel zase v G-Projectu dříve pracoval. Vzhledem k tomu, že tato společnost je mezi zprostředkovateli dotací zaručeně nejdražší, plyne z toho poměrně relevantní podezření, že právě ona mohla na zneužívání dotací nejvíce vydělat.
Tím ovšem podivnosti kolem jižanského ROP zdaleka nekončí. Spousta dotací totiž mířila na jedno konkrétní místo, a sice do malebného městečka Hluboká nad Vltavou. Právě tady Jan Šmídmayer začínal svou kariéru v rámci civilní vojenské služby, když se na místní radnici staral o dotace. A právě tady dělá místostarostu vlivný člen jihočeské ODS Pavel Dlouhý, jehož neformální vazby napříč celým krajem jsou tu veřejným tajemstvím.

Golf a drogy

Projekty, které byly na Hluboké z evropských dotací realizovány, mají všechny poněkud úsměvný charakter. Například rozsáhlá výstavba luxusního golfového hřiště, které získalo dotaci pod neuvěřitelným názvem „Golfem proti drogám“. Firma Agriprod, v které figuruje Dlouhého letitý známý Josef Půr, z evropských peněz rekultivovala statek s chovem koní Vondrov. Bizarní je také vybudování kardiocentra Vysočina s dotací ve výši 150 milionů korun, které se mimochodem před několika měsíci přetransformovalo na luxusní lázně s plastickou chirurgií. A to je skutečně jen malý zlomek.
Že se peníze ze dvou krajů koncentrovaly v jednom malém městě s pěti tisíci obyvateli, začalo pochopitelně vadit hlavně politikům z Plzeňského kraje, jejichž starostové si museli vystačit sami. Podle informací, které týdeník EURO nashromáždil, se prý i v plzeňské krajské radě dříve otevřeně hovořilo o tom, že zdejší starostové by se o dotace raději vůbec neměli pokoušet. Vyšetřování, které odstartovaly audity ministerstva financí, ale nakonec Plzeňským umožnilo úřad regionální rady částečně převzít a provést alespoň některé změny. To ovšem nemění nic na tom, že policie potlačila spíše symptomy než příčiny rozkrádání jihočeského ROP. I kdyby byly výše uvedené vazby jen chimérou, Trnka s Půlpytlem rozhodně museli ovlivňovat projekty v něčí prospěch. Naděje na rozpletení zbývajících nitek však přece jen existuje. Oba manažeři jsou obviněni na základě vyšetřování páté a šesté výzvy. Nedávno však vyšlo najevo, že v pořádku nejsou ani předchozí dotační programy, konkrétně druhá a třetí výzva. „V současné době se stále zjišťuje, v jakém rozsahu se systémová pochybení dotkla předchozích výzev,“ říká Pavlína Kopecká.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít