Již 6500 autobusů se přeregistrovalo pro levnější mýtné

26. srpna 2011, 11:20 - Profit, TZ
26. srpna 2011, 11:20

Jen několik dní zbývá do 1. září, kdy budou moci autobusy čerpat výhody v podobě nižších mýtných tarifů.

Foto: Profimedia.cz

„Nezbytnou přeregistraci do nové kategorie k dnešnímu dni provedlo už 6500 autobusů, z nich je pět set zahraničních, nejčastěji slovenských,“ říká za provozovatele mýta Jiří Švorc, generální ředitel ŘSD. Podle expertních odhadů se v českém mýtném systému pravidelně či občas pohybuje 10 až 12 tisíc autobusů. „Neočekáváme na přelomu srpna a září na distribučních místech žádný mimořádný nápor. Velcí dopravci se již přeregistrovali a jednotlivé autobusy ze zahraničí k nám zajíždí nepravidelně v průběhu celého roku,“ doplňuje Jiří Švorc.

Od září budou autobusy v tuzemsku platit výrazně nižší mýtné za ujetý kilometr. Podmínkou ale je, že se přeregistrují - v mýtném systému pro ně totiž vzniká samostatná kategorie s minimálními mýtnými sazbami. V rámci nové kategorie se budou sazby lišit jen podle emisní třídy motoru, nebude se přihlížet k počtu náprav, jako je tomu u kamionů. „Chceme podpořit hromadnou dopravu občanů a také rychlejší obnovu vozového parku za ekologičtější vozy,“ vysvětluje záměry státu Jiří Švorc, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic, které je provozovatelem mýta. Na autobusy se také přestanou vztahovat páteční odpolední zdražení mýtných tarifů. Autobusové mýtné sazby budou celkem tři:

Emisní třídaEuro 0 - IIEuro III - IVEuro V+
Mýtný tarif / 1km1,38 Kč1,00 Kč0,80 Kč

Dosud autobusy spadaly do stejné mýtné kategorie jako ostatní vozidla s hmotností přesahující 3,5 tuny. Aby od září mohly využívat zlevněný tarif, musí se přeregistrovat. Přeregistrace odstartovaly 1. srpna. „Pokud uživatelé platí mýto předem (PrePay), stačí, aby se zastavili na kterémkoliv z dvěstěpadesáti distribučních míst, kterými jsou čerpací stanice podél zpoplatněné sítě. Tam vyplní krátký formulář, prokáží se dokladem o emisní třídě a technickým průkazem autobusu, vrátí starou a dostanou novou palubní jednotku,“ popisuje proces Martina Vápeníková, mluvčí ŘSD. Uživatelé, kteří platí mýtné následně (PostPay) nejčastěji na fakturu, buď navštíví některé z kontaktních míst – krajských poboček Hospodářské komory, nebo jim s přeregistrací mohou pomoci jejich vydavatelé tankovacích karet. „Určitě by to řidiči nebo provozovatelé autobusů neměli nechávat na poslední chvíli. Když provedou přeregistraci již během srpna, jejich palubní jednotka se v září automaticky přepne do autobusového režimu s levnější platbou,“ doplňuje Martina Vápeníková.

Podrobné informace o nových tarifech a přeregistraci najdou uživatelé na mýtném portálu www.mytocz.cz nebo na bezplatné infolince 800 698 629 (800 MYTO CZ). Zeptat se mohou také na kterémkoliv distribučním či kontaktním místě mytného systému.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít