Jitka Hronková: Vlastně nic nového

22. dubna 2014, 08:36 - Jitka Hronková
22. dubna 2014, 08:36

Let do Kyjeva přes Vídeň je klidný, možná až moc, jindy plné letadlo je téměř prázdné. Letí hlavně zahraniční novináři a podnikatelé. V Kyjevě na letišti mě čeká řidič. „Što novogo?“ ptám se, viděli jsme se naposledy hluboko před začátkem majdanské revoluce. Uzemní mě odpovědí, že vlastně nic nového není.

Ráno v Kyjevě je jako běžný pracovní den, všichni spěchají do práce, cestou se staví pro kávu a noviny… Setkávám se s kolegyní z jedné místní soukromé univerzity Darinou. Vypráví o plánech na letošní doktorandskou konferenci, kterou každý rok pořádá v Kyjevě. Bude i letos. „Přijedeš?“ ptá se. Odpovím spíše vyhýbavě.

Nad současným stavem si povzdechne jen dvakrát: nikomu v zahraničí (včetně mě) nedorazily publikace univerzity s jejich články. „To jsou ty vojenské kontroly, prověřují každou zásilku a hodně z nich nedorazí,“ vysvětluje Darina. „Také si nevíme rady se studenty z Krymu,“ dodává. Najednou jsou studenty z jiné země a systém si s tím prý neumí rychle poradit.

Známku toho, že se na Ukrajině opravdu něco děje, poznám až ve směnárně (dva dny není možné nikde vyměnit peníze) a při jednáních na úřadech. Nestabilita a hrozba vojenského konfliktu děsí ukrajinskou administrativu. Ta je po pádu Janukovyče nová, některé věci ale zůstávají při starém… například kupování náměstkovských míst na ministerstvech a jinde ve vrcholné administrativě.

Korupce v administrativě se příliš nezmenšila

Z rozhovorů s expaty v Kyjevě s relativně nezaujatým názorem plyne, že ne všichni vidí vládu vzešlou z Majdanu v růžových brýlích. Korupce v Janukovyčově administrativě byla enormní, dnes to ale není zas tak o moc lepší. Peníze na urovnání jednoho z otevřených případů českých firem se ztratily v procesu vyřizování, dnes již zkrátka nejsou. Takových případů je řada a zahraniční pozorovatelé mají obavy, co bude s penězi z USA, EU a MMF nebo bilaterální pomoci jednotlivých zemí. Pokud prostředky budou směřovat přímo do rozpočtu, hrozí jejich rozplynutí…

Na místě je také otázka na podmínky dané pomoci, reformy či transparentní zacházení s prostředky. Jednorázová finanční pomoc Ukrajině je jistě nezbytná, ale zapojení soukromého sektoru jak místních firem, tak zahraničních investorů je stěžejní. A k tomu je třeba podnikatelské prostředí bez korupce, které však nevznikne mávnutím kouzelného proutku, takže nutné jsou reformy.


Čtěte také:

Radek Palata: Majdan se ztratil v chřestění zbraní

Po násilnostech panuje na východě Ukrajiny klid, USA nabízí Kyjevu pomoc

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít