Jitka Hronková: Vlastně nic nového

22. dubna 2014, 08:36 - Jitka Hronková
22. dubna 2014, 08:36

Let do Kyjeva přes Vídeň je klidný, možná až moc, jindy plné letadlo je téměř prázdné. Letí hlavně zahraniční novináři a podnikatelé. V Kyjevě na letišti mě čeká řidič. „Što novogo?“ ptám se, viděli jsme se naposledy hluboko před začátkem majdanské revoluce. Uzemní mě odpovědí, že vlastně nic nového není.

Ráno v Kyjevě je jako běžný pracovní den, všichni spěchají do práce, cestou se staví pro kávu a noviny… Setkávám se s kolegyní z jedné místní soukromé univerzity Darinou. Vypráví o plánech na letošní doktorandskou konferenci, kterou každý rok pořádá v Kyjevě. Bude i letos. „Přijedeš?“ ptá se. Odpovím spíše vyhýbavě.

Nad současným stavem si povzdechne jen dvakrát: nikomu v zahraničí (včetně mě) nedorazily publikace univerzity s jejich články. „To jsou ty vojenské kontroly, prověřují každou zásilku a hodně z nich nedorazí,“ vysvětluje Darina. „Také si nevíme rady se studenty z Krymu,“ dodává. Najednou jsou studenty z jiné země a systém si s tím prý neumí rychle poradit.

Známku toho, že se na Ukrajině opravdu něco děje, poznám až ve směnárně (dva dny není možné nikde vyměnit peníze) a při jednáních na úřadech. Nestabilita a hrozba vojenského konfliktu děsí ukrajinskou administrativu. Ta je po pádu Janukovyče nová, některé věci ale zůstávají při starém… například kupování náměstkovských míst na ministerstvech a jinde ve vrcholné administrativě.

Korupce v administrativě se příliš nezmenšila

Z rozhovorů s expaty v Kyjevě s relativně nezaujatým názorem plyne, že ne všichni vidí vládu vzešlou z Majdanu v růžových brýlích. Korupce v Janukovyčově administrativě byla enormní, dnes to ale není zas tak o moc lepší. Peníze na urovnání jednoho z otevřených případů českých firem se ztratily v procesu vyřizování, dnes již zkrátka nejsou. Takových případů je řada a zahraniční pozorovatelé mají obavy, co bude s penězi z USA, EU a MMF nebo bilaterální pomoci jednotlivých zemí. Pokud prostředky budou směřovat přímo do rozpočtu, hrozí jejich rozplynutí…

Na místě je také otázka na podmínky dané pomoci, reformy či transparentní zacházení s prostředky. Jednorázová finanční pomoc Ukrajině je jistě nezbytná, ale zapojení soukromého sektoru jak místních firem, tak zahraničních investorů je stěžejní. A k tomu je třeba podnikatelské prostředí bez korupce, které však nevznikne mávnutím kouzelného proutku, takže nutné jsou reformy.


Čtěte také:

Radek Palata: Majdan se ztratil v chřestění zbraní

Po násilnostech panuje na východě Ukrajiny klid, USA nabízí Kyjevu pomoc

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít