Jitka Hronková: Vlastně nic nového

22. dubna 2014, 08:36 - Jitka Hronková
22. dubna 2014, 08:36

Let do Kyjeva přes Vídeň je klidný, možná až moc, jindy plné letadlo je téměř prázdné. Letí hlavně zahraniční novináři a podnikatelé. V Kyjevě na letišti mě čeká řidič. „Što novogo?“ ptám se, viděli jsme se naposledy hluboko před začátkem majdanské revoluce. Uzemní mě odpovědí, že vlastně nic nového není.

Ráno v Kyjevě je jako běžný pracovní den, všichni spěchají do práce, cestou se staví pro kávu a noviny… Setkávám se s kolegyní z jedné místní soukromé univerzity Darinou. Vypráví o plánech na letošní doktorandskou konferenci, kterou každý rok pořádá v Kyjevě. Bude i letos. „Přijedeš?“ ptá se. Odpovím spíše vyhýbavě.

Nad současným stavem si povzdechne jen dvakrát: nikomu v zahraničí (včetně mě) nedorazily publikace univerzity s jejich články. „To jsou ty vojenské kontroly, prověřují každou zásilku a hodně z nich nedorazí,“ vysvětluje Darina. „Také si nevíme rady se studenty z Krymu,“ dodává. Najednou jsou studenty z jiné země a systém si s tím prý neumí rychle poradit.

Známku toho, že se na Ukrajině opravdu něco děje, poznám až ve směnárně (dva dny není možné nikde vyměnit peníze) a při jednáních na úřadech. Nestabilita a hrozba vojenského konfliktu děsí ukrajinskou administrativu. Ta je po pádu Janukovyče nová, některé věci ale zůstávají při starém… například kupování náměstkovských míst na ministerstvech a jinde ve vrcholné administrativě.

Korupce v administrativě se příliš nezmenšila

Z rozhovorů s expaty v Kyjevě s relativně nezaujatým názorem plyne, že ne všichni vidí vládu vzešlou z Majdanu v růžových brýlích. Korupce v Janukovyčově administrativě byla enormní, dnes to ale není zas tak o moc lepší. Peníze na urovnání jednoho z otevřených případů českých firem se ztratily v procesu vyřizování, dnes již zkrátka nejsou. Takových případů je řada a zahraniční pozorovatelé mají obavy, co bude s penězi z USA, EU a MMF nebo bilaterální pomoci jednotlivých zemí. Pokud prostředky budou směřovat přímo do rozpočtu, hrozí jejich rozplynutí…

Na místě je také otázka na podmínky dané pomoci, reformy či transparentní zacházení s prostředky. Jednorázová finanční pomoc Ukrajině je jistě nezbytná, ale zapojení soukromého sektoru jak místních firem, tak zahraničních investorů je stěžejní. A k tomu je třeba podnikatelské prostředí bez korupce, které však nevznikne mávnutím kouzelného proutku, takže nutné jsou reformy.


Čtěte také:

Radek Palata: Majdan se ztratil v chřestění zbraní

Po násilnostech panuje na východě Ukrajiny klid, USA nabízí Kyjevu pomoc

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít