Jistota čtyřnásobku

31. května 2012, 13:59 - Miroslav Zámečník
31. května 2012, 13:59

Mobilní operátoři hledají nový obchodní model? Jak kde

Když si chcete přes Skype udělat videorozhovor s potomkem, protože je zrovna on-line, a odchytíte ho na cestě do knihovny, pochopíte, že pokrok jde fakt rychle kupředu. A když dodá, že tahle vymoženost je součástí měsíčního paušálu, který kromě neomezeného internetu, 2000 minut telefonování a 5000 SMS vyjde v přepočtu na nějakých 750 korun měsíčně, pochopíte hned dvě věci. Za prvé, že na některých trzích opravdu platí varování evropským mobilním operátorům z pera poradenské firmy Roland Berger před dramatickým poklesem tržeb a zisků, a za druhé, že v Česku díky „bdělému“ regulátorovi tohle riziko nehrozí.
Zdejší oligopol vykazuje v mezinárodním srovnání vysoce nadprůměrné zisky, které nejsou vstupem konkurence vážně ohroženy. Česká pobočka Telefónica O2 vyplatila za rok 2010 akcionářům na dividendách 12,1 miliardy korun, T-Mobile skoro osm miliard. Vodafone pro změnu o rok dříve v transakci se snížením základního jmění vytáhl ze své dcerky 17,5 miliardy korun. Připočtěme k tomu ještě oblíbené poplatky za značku a další formy transferových plateb v různém hávu a zjistíme, že ročně se peněžní tok mobilních operátorů z Česka k jejich matkám může blížit na dohled jednomu procentu českého hrubého domácího produktu. To je, eufemisticky řečeno, dost. Málokde potěšili zahraniční investory víc.
Kdejaký marketingový odborník básní o „indolenci českých spotřebitelů“, kteří jsou citliví na cenu u regálů v Lidlu, kde neomylně preferují nejlevnější párky, v nichž se šetří i strojním separátem, ale ke změně banky nebo mobilního operátora je nepřimějí ani stokorunové rozdíly měsíčně. Jenže jenom o nesofistikovaném spotřebiteli to nebude. Zákazník půjde za nejlevnějším nejen u potravin, ale také u jiného zboží a služeb, včetně mobilních. A v mnoha případech tráví nad ceníky mobilních operátorů možná ještě více času než nad letáky se slevami supermarketů. Co má ale dělat, když i nejlevnější řešení je stále nesmyslně drahé? Emigrovat, zahodit mobil, anebo se smířit s tím, že s ním někdo „vykýval“, jak se říká ve východních částech republiky?
Srovnám-li tarif, který je svým obsahem při praktickém využití nejbližší tomu, co má můj prvorozený syn v Londýně, dospívám k měsíčnímu cenovému rozdílu zhruba 2200 korun. Je to taková jistota cenového čtyřnásobku. V Británii by řekli „daylight robbery“, my platíme.
Jasně, nejsme v nejbohatším regionu Evropy, kde může být konkurence silná a regulátor schopný. Zvolme proto nějaký chudý, prťavý rozvojový trh, kde bude mobil prémiovým produktem pro mladé a úspěšné, a podívejme se na cenové relace. Voláte-li bez zvláštních slev na Srí Lanku, stojí každá započatá minuta s O2 112,43 Kč včetně DPH. Voláte-li ze Srí Lanky do Česka, stojí to s předplacenou kartou u tamního největšího operátora se sedmi miliony klientů – Dialogu, který za loňský rok vykázal čistý zisk necelých 800 milionů korun – 20 tamních rupií za minutu. Ať počítám, jak počítám, při současném kurzu je minutový hovor ze Srí Lanky skoro čtyřicetkrát levnější než v opačném směru. Průměrný hrubý plat středoškolsky vzdělaného zaměstnance na Srí Lance je asi 200 tisíc korun ročně. V Česku by vydělal víc, i když ne o moc, ale s domovem by si nepokecal.
Mimochodem minuta místního hovoru na Srí Lance stojí na předplacenou kartu u stejného operátora v přepočtu necelých patnáct haléřů, esemeska asi tři a půl haléře. Takže po skončení směny v textilce vidíte Sinhálky nebo Tamilky z čajových plantáží, jak čile vyťukávají esemesky a volají, protože je to levnější než jakákoli jiná zábava. Je to navíc levné i v porovnání s místní základní potravinou. Regulovaná cena kila rýže je ekvivalentem zhruba dvou set čtyřiceti esemesek. Na růst cen rýže Sinhálci i Tamilové bez rozdílu nadávají, ale mobil má každý a na tarify si nestěžují.
Pro chudé rozvojové země je mobilní telefonie pravým požehnáním a umožnila jim přeskočit celou jednu vývojovou etapu. Navíc díky nízkým cenám prokazatelně slouží i chudým a zvedá jak jejich příjmy, tak produktivitu. Farmáři mají rychlé informace o trzích, kde mohou prodat svojí úrodu, běžné jsou bankovní aplikace od plateb až po ukládání mikrovkladů. Podobně užitečných, až bohulibých aplikací jsou dnes v rozvojovém světě stovky.
Investoři do síťových a vysoce koncentrovaných odvětví využívají daného „ekosystému“. Hřiště konkurenci vždycky lajnuje regulátor a antimonopolní úřad. Neplatí to jen pro mobilní telefonii. Co naopak platí je to, že tahle selhání veřejného sektoru, potažmo celého českého státu, jsou makroekonomicky přinejmenším srovnatelně nákladná s tím, jak zadává veřejné zakázky. Ono se to sčítá, ono to bolí, lidi to právem zlobí, a navíc to národ strašně brzdí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít