Jiří Schneider: Bezpečnost v Egyptě je jiná než za Mubaraka

14. června 2012, 08:13 - Igor Zárub, Jana Havligerová, Pavla Palaščáková
14. června 2012, 08:13

Reagovali jsme na veškeré dostupné informace, které máme, vysvětluje ministerstvo zahraničních věcí. Průsečíkem hrozeb je zejména Sinajský poloostrov. „Pohyb lidí z Gazy může provázet pohyb teroristů a zbraní. Problém je také s místními beduíny. Tyto a další faktory se prolínají a rizika se postupně zvyšují,“ říká první náměstek Jiří Schneider.

* E15: Ministerstvo zahraničních věcí v uplynulých dnech dvakrát varovalo české turisty před cestováním do Egypta. Upozornění se pokaždé týkalo Sinaje. Proč?

Sinajský poloostrov byl dlouhou dobu velmi klidnou oblastí, stejně jako egyptsko-izraelská hranice vůbec. Situaci ale změnil vývoj v Gaze a Egyptě, kde po loňské změně režimu nastalo rozvolnění bezpečnostní situace. Odpovědností ministerstva zahraničí je upozorňovat na možná rizika.

Samotná volba je pak na cestovních kancelářích a klientech. Se znalostí rizika musí volbu učinit každý sám. My chceme, aby to byla volba informovaná.

* E15: V čem se rozvolnila tamní bezpečnostní situace?

Jde o různé faktory. Přes Sinaj proudí lidé z Gazy a mezi nimi také ti, co jsou napojeni na terorismus. Putují tudy i zbraně. Na Sinaji jsou problémy s místními beduíny, s nimiž si okolní národy „nerozumí“ a kteří nemají zdroje obživy. Tyto a další faktory se prolínají a rizika postupně zvyšují. Analyzujeme všechny dostupné jevy.

* E15: Máte přitom spolehlivé informace?

Snažíme se využívat všech zdrojů. Když se zeptáte jednoho zdroje, třeba naší ambasády v Káhiře, nedá nám příliš detailů o situaci mimo hlavní město, ale bude znát bezpečnostní trendy a situaci v místě. Když se zeptáme mimo Káhiru, vidí dotázaní daný obrázek ze své perspektivy. Dáváme to vše dohromady včetně klasifikovaných zdrojů, které nejsou veřejné. A vyměňujeme si informace s dalšími státy.

* E15: Dá se říci, že Egypt nemá Sinajský poloostrov pod bezpečnostní kontrolou?

To bych neřekl. Je to záležitost míry rizika a míry kontroly. Jisté je, že míra působení bezpečnostních sil je momentálně jiná než za Mubarakova režimu.

* E15: A z našeho pohledu neuspokojivá…

Totalitní systém má tato rizika pod kontrolou téměř absolutně, což někdy vede k tomu, že turisté, pokud jsou do takových zemí vůbec vpuštěni, mají pocit, že jde o velmi bezpečnou zemi. Se stupněm otevřenosti té či oné země stoprocentní míra vyloučení bezpečnostních rizik klesá.

* E15: Blíží se volby egyptského prezidenta. Čekáte, že se situace zlepší, nebo ještě zhorší?

Očekáváme rizika spojená s politickým neklidem. Obvykle je doprovází demonstrace, násilnosti. To představuje nebezpečí i pro místní obyvatele, natož pro cizince. Zaručuji, že vývoj budeme pečlivě sledovat a případně vydávat odpovídající doporučení. Náš soud o situaci nevydávám za absolutní.

Jde nám o to, aby lidé dělali odpovědná rozhodnutí. Aby si nemysleli, že levný zájezd je stoprocentně bezpečný zájezd.


Čtěte také:

V Egyptě hrozí únosy, říkají diplomaté

Neklid na Sinaji ohrožuje křehké vztahy mezi Egyptem a Izraelem


* E15: Když se dění na Sinaji uklidní, upozornění odvoláte?

Nemluvil bych o odvolání. V okamžiku, kdy bychom zjistili, že se situace změnila k lepšímu, budeme naše varování revidovat. Máme ovšem poučení z cestování do určitých oblastí: málokdy je to tak, že bychom z čista jasna radikálně změnili postoj pro oblast, kde jsme měli pochybnosti, viděli rizika. Že bychom ji prohlásili za prostou všech rizik.

Je důležité, aby se lidé chovali v rámci těchto doporučení odpovědně. Aby využívali registrační systém DROZD, abychom měli o jejich pohybu přehled.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít