Jiří Schneider: Bezpečnost v Egyptě je jiná než za Mubaraka

14. června 2012, 08:13 - Igor Zárub, Jana Havligerová, Pavla Palaščáková
14. června 2012, 08:13

Reagovali jsme na veškeré dostupné informace, které máme, vysvětluje ministerstvo zahraničních věcí. Průsečíkem hrozeb je zejména Sinajský poloostrov. „Pohyb lidí z Gazy může provázet pohyb teroristů a zbraní. Problém je také s místními beduíny. Tyto a další faktory se prolínají a rizika se postupně zvyšují,“ říká první náměstek Jiří Schneider.

* E15: Ministerstvo zahraničních věcí v uplynulých dnech dvakrát varovalo české turisty před cestováním do Egypta. Upozornění se pokaždé týkalo Sinaje. Proč?

Sinajský poloostrov byl dlouhou dobu velmi klidnou oblastí, stejně jako egyptsko-izraelská hranice vůbec. Situaci ale změnil vývoj v Gaze a Egyptě, kde po loňské změně režimu nastalo rozvolnění bezpečnostní situace. Odpovědností ministerstva zahraničí je upozorňovat na možná rizika.

Samotná volba je pak na cestovních kancelářích a klientech. Se znalostí rizika musí volbu učinit každý sám. My chceme, aby to byla volba informovaná.

* E15: V čem se rozvolnila tamní bezpečnostní situace?

Jde o různé faktory. Přes Sinaj proudí lidé z Gazy a mezi nimi také ti, co jsou napojeni na terorismus. Putují tudy i zbraně. Na Sinaji jsou problémy s místními beduíny, s nimiž si okolní národy „nerozumí“ a kteří nemají zdroje obživy. Tyto a další faktory se prolínají a rizika postupně zvyšují. Analyzujeme všechny dostupné jevy.

* E15: Máte přitom spolehlivé informace?

Snažíme se využívat všech zdrojů. Když se zeptáte jednoho zdroje, třeba naší ambasády v Káhiře, nedá nám příliš detailů o situaci mimo hlavní město, ale bude znát bezpečnostní trendy a situaci v místě. Když se zeptáme mimo Káhiru, vidí dotázaní daný obrázek ze své perspektivy. Dáváme to vše dohromady včetně klasifikovaných zdrojů, které nejsou veřejné. A vyměňujeme si informace s dalšími státy.

* E15: Dá se říci, že Egypt nemá Sinajský poloostrov pod bezpečnostní kontrolou?

To bych neřekl. Je to záležitost míry rizika a míry kontroly. Jisté je, že míra působení bezpečnostních sil je momentálně jiná než za Mubarakova režimu.

* E15: A z našeho pohledu neuspokojivá…

Totalitní systém má tato rizika pod kontrolou téměř absolutně, což někdy vede k tomu, že turisté, pokud jsou do takových zemí vůbec vpuštěni, mají pocit, že jde o velmi bezpečnou zemi. Se stupněm otevřenosti té či oné země stoprocentní míra vyloučení bezpečnostních rizik klesá.

* E15: Blíží se volby egyptského prezidenta. Čekáte, že se situace zlepší, nebo ještě zhorší?

Očekáváme rizika spojená s politickým neklidem. Obvykle je doprovází demonstrace, násilnosti. To představuje nebezpečí i pro místní obyvatele, natož pro cizince. Zaručuji, že vývoj budeme pečlivě sledovat a případně vydávat odpovídající doporučení. Náš soud o situaci nevydávám za absolutní.

Jde nám o to, aby lidé dělali odpovědná rozhodnutí. Aby si nemysleli, že levný zájezd je stoprocentně bezpečný zájezd.


Čtěte také:

V Egyptě hrozí únosy, říkají diplomaté

Neklid na Sinaji ohrožuje křehké vztahy mezi Egyptem a Izraelem


* E15: Když se dění na Sinaji uklidní, upozornění odvoláte?

Nemluvil bych o odvolání. V okamžiku, kdy bychom zjistili, že se situace změnila k lepšímu, budeme naše varování revidovat. Máme ovšem poučení z cestování do určitých oblastí: málokdy je to tak, že bychom z čista jasna radikálně změnili postoj pro oblast, kde jsme měli pochybnosti, viděli rizika. Že bychom ji prohlásili za prostou všech rizik.

Je důležité, aby se lidé chovali v rámci těchto doporučení odpovědně. Aby využívali registrační systém DROZD, abychom měli o jejich pohybu přehled.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít