Jiří Pospíšil: Vymýcení korupce je pozvolný proces

12. dubna 2011, 06:30 - Zina Plchová
12. dubna 2011, 06:30

O nutnosti boje proti korupci, jejíž míra v zemi v dlouhodobých srovnáních roste, mluví vždy před volbami všechny politické strany. Jejich recepty se ovšem mohou v mnohém lišit. Jak vidí problematiku korupce Jiří Pospíšil z ODS, ministr spravedlnosti a místopředseda strany?

Foto: ODS

O protikorupčních opatřeních mluvily všechny předešlé vlády, ale bez větších praktických dopadů. Myslíte si, že této vládě se podaří opatření realizovat tak, aby u nás míra korupce klesla?

Boj s korupcí je klíčovou prioritou této vlády, věřím, že naše snaha přinese své ovoce. Na ministerstvu spravedlnosti jsme připravili řadu opatření, která by měla pomoci korupci vymýtit. Mám-li být konkrétní, kabinet nedávno schválil novelu trestního zákoníku, která zvyšuje postihy úředníků za braní úplatků a zneužití pravomoci. Vláda také posvětila novou úpravu trestní odpovědnosti právnických osob. V plánu je například i zřízení centrálního registru evidenčních orgánů, jenž má přinést účinnější veřejnou kontrolu veřejných funkcionářů ze strany občanů.

Najdou politici recept, jak bojovat s korupcí?

Radek John: Na úplném zrušení akcií na doručitele nevznikla v koalici shoda Petr Gazdík: Příležitost dělá zloděje Jiří Dienstbier: Vláda se zabývá vlastními korupčními skandály

Jaký je váš recept na efektivní omezení korupce?

Obávám se, že žádný rychlý recept neexistuje. Ozdravení společnosti v otázce korupce je pozvolným procesem, podobně jako rekonvalescence nemocného člověka. Vždy záleží v prvé řadě na způsobu myšlení lidí, zákony tvoří jen jakési mantinely jednání.

Navrhne či podpoří vaše strana zavedení nejdůležitějšího protikorupčního opatření: zrušení anonymních akcií?

ODS se nedomnívá, že zrušení tohoto institutu by mělo na řešení korupce zásadní dopad. Podobné typy akcií fungují například v Rakousku či Německu a žádné problémy tam s nimi nejsou. Co ODS prosazuje a co pro boj s korupcí považuje za zásadní, je vyloučení společností s anonymními akciemi z veřejných soutěží. V souladu s koaliční smlouvou požadujeme maximální transparentnost a důvěryhodnost soutěžících společností.

Navrhnete či podpoříte omezení sponzorských darů pro politické strany? Právě v tom totiž vidí zárodky korupce 85 procent veřejnosti.

ODS se vyslovila pro diskuzi o limitech financování volebních kampaní. Je si však vědoma, že tyto limity by jen vytvářely prostor pro obcházení nastavených pravidel. Podobný efekt by nastal i v případě omezení sponzorských darů. Řešení vidíme ve zprůhlednění podmínek poskytování daru a jejich zjednodušení. „Zastropování“ výše daru by však podle našeho názoru problém nevyřešilo.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít