Jiří Pospíšil: Vymýcení korupce je pozvolný proces

12. dubna 2011, 06:30 - Zina Plchová
12. dubna 2011, 06:30

O nutnosti boje proti korupci, jejíž míra v zemi v dlouhodobých srovnáních roste, mluví vždy před volbami všechny politické strany. Jejich recepty se ovšem mohou v mnohém lišit. Jak vidí problematiku korupce Jiří Pospíšil z ODS, ministr spravedlnosti a místopředseda strany?

Foto: ODS

O protikorupčních opatřeních mluvily všechny předešlé vlády, ale bez větších praktických dopadů. Myslíte si, že této vládě se podaří opatření realizovat tak, aby u nás míra korupce klesla?

Boj s korupcí je klíčovou prioritou této vlády, věřím, že naše snaha přinese své ovoce. Na ministerstvu spravedlnosti jsme připravili řadu opatření, která by měla pomoci korupci vymýtit. Mám-li být konkrétní, kabinet nedávno schválil novelu trestního zákoníku, která zvyšuje postihy úředníků za braní úplatků a zneužití pravomoci. Vláda také posvětila novou úpravu trestní odpovědnosti právnických osob. V plánu je například i zřízení centrálního registru evidenčních orgánů, jenž má přinést účinnější veřejnou kontrolu veřejných funkcionářů ze strany občanů.

Najdou politici recept, jak bojovat s korupcí?

Radek John: Na úplném zrušení akcií na doručitele nevznikla v koalici shoda Petr Gazdík: Příležitost dělá zloděje Jiří Dienstbier: Vláda se zabývá vlastními korupčními skandály

Jaký je váš recept na efektivní omezení korupce?

Obávám se, že žádný rychlý recept neexistuje. Ozdravení společnosti v otázce korupce je pozvolným procesem, podobně jako rekonvalescence nemocného člověka. Vždy záleží v prvé řadě na způsobu myšlení lidí, zákony tvoří jen jakési mantinely jednání.

Navrhne či podpoří vaše strana zavedení nejdůležitějšího protikorupčního opatření: zrušení anonymních akcií?

ODS se nedomnívá, že zrušení tohoto institutu by mělo na řešení korupce zásadní dopad. Podobné typy akcií fungují například v Rakousku či Německu a žádné problémy tam s nimi nejsou. Co ODS prosazuje a co pro boj s korupcí považuje za zásadní, je vyloučení společností s anonymními akciemi z veřejných soutěží. V souladu s koaliční smlouvou požadujeme maximální transparentnost a důvěryhodnost soutěžících společností.

Navrhnete či podpoříte omezení sponzorských darů pro politické strany? Právě v tom totiž vidí zárodky korupce 85 procent veřejnosti.

ODS se vyslovila pro diskuzi o limitech financování volebních kampaní. Je si však vědoma, že tyto limity by jen vytvářely prostor pro obcházení nastavených pravidel. Podobný efekt by nastal i v případě omezení sponzorských darů. Řešení vidíme ve zprůhlednění podmínek poskytování daru a jejich zjednodušení. „Zastropování“ výše daru by však podle našeho názoru problém nevyřešilo.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít