Jiří Pašek: Zahraniční investor garantuje rozvoj Elektronických zdravotních knížek

03. listopadu 2011, 04:05 - Johanka Mrázová
03. listopadu 2011, 04:05

V souvislosti se změnou akcionářů společnosti IZIP zpochybňují česká média roli švýcarské společnosti eHI, která nyní drží 49 procent jejích akcií. Jde o speciálně vytvořenou firmu, jejímž prostřednictvím do IZIPu vstoupí renomovaný strategický investor, říká Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP.

 

Foto: Idnes.cz / Profimedia

VZP ČR oficiálně deklarovala svůj zájem získat většinový podíl ve společnosti IZIP. V srpnu většinu získala, ovšem zbylých 49 procent koupil zahraniční investor. Jak a proč k tomu došlo?

Správní rada VZP ČR podmínila spuštění pilotních projektů Akord 2G, které mají za úkol mimo jiné ověřit službu Elektronických zdravotních knížek (EZK), jakož i další jejich využívání pro pojištěnce VZP ČR, získáním většinového podílu VZP ČR ve společnosti IZIP. Management i akcionáři společnosti IZIP se rozhodli akceptovat požadavek na majoritní kapitálový vstup VZP ČR do společnosti IZIP za nominální hodnotu akcií, tedy za cenu zhruba tisíckrát nižší, než je tržní hodnota akcií společnosti IZIP. Ta je dle různých analýz odhadována od 1,5 miliardy až do 2,5 miliardy korun. IZIP zároveň požadoval vytvoření prostředí pro službu EZK, které umožní úspěšnou realizaci projektu v ČR a jeho následný rozvoj do zahraničí, zejména v zemích Evropské unie. Management společnosti IZIP ve shodě s tehdejšími akcionáři jednal od března letošního roku s potenciálním zahraničním investorem a po provedené analýze byl realizován vstup strategického investora, a to prostřednictvím společnosti eHI eHealth International AG (eHI).

Právě společnost eHI se stala centrem spekulací médií například kvůli možné hrozbě arbitráže. Můžete se k tomu vyjádřit?

Společnost eHI byla zřízena za účelem investice do systému IZIP ve spolupráci se zahraničním investorem a s advokátními kancelářemi v ČR i Švýcarsku. Jejím úkolem bylo shromáždit akcie od bývalých akcionářů, umožnit investorovi provést audit společnosti IZIP a umožnit mu také kapitálový vstup. Tento postup je pro podobné strategické transakce zcela běžný a standardně chrání obě strany procesu. Investor se vzdal dle smluvního ujednání ihned po nabytí kapitálové účasti ve společnosti IZIP majoritního podílu ve prospěch VZP ČR, což bylo nedílnou podmínkou vstupu tohoto zahraničního investora do společnosti IZIP. Akcionářům bylo po dohodě s investorem doporučeno realizovat transakci jako bezúplatnou nebo jako prodej za nominální hodnotu, a to v rámci širší strategické obchodní dohody.

Co se týká potenciální arbitráže, jde o  zcela nesmyslnou fabulaci médií. Nejsou totiž pro ni splněny podmínky – žádná ze smluv neobsahuje rozhodčí doložku ani jiné ustanovení o volbě sudiště.

Kdy bude oznámeno jméno skutečného strategického investora?

Pokud budou dokončeny všechny potřebné kroky, jméno investora oficiálně zveřejníme pravděpodobně koncem roku – jedná se o zahraniční společnost, která podniká i v oblasti elektronizace zdravotnictví.

Jaký je tedy aktuální stav? Má již VZP ČR v IZIPu skutečně majoritu?

V současné době realizují oba vlastníci, majoritní VZP ČR i minoritní eHI, nezbytné kroky k fyzickému převzetí akcií a výkonu svých akcionářských práv. Žádní další vlastníci akcií společnosti IZIP nejsou. Nikdo z bývalých akcionářů není majetkově účasten ve společnosti eHI, část výkonných manažerů, bývalých akcionářů společnosti, je však motivována manažerskou smlouvou vázanou na rozvoj projektu v ČR i zahraničí. VZP ČR má v tuto chvíli již 51 procent, tedy plnou kontrolu nad společností i službou EZK.

Co bude znamenat samotná změna vlastnické struktury společnosti IZIP pro uživatele systému a na druhé straně pro lékaře?

Zjednodušeně řečeno samá pozitiva. Služba Elektronických zdravotních knížek se dostává posílením majetkové účasti VZP ČR a vstupem silného strategického partnera do další etapy rozvoje. Vyšší participaci, a tím i kontrolu ze strany VZP ČR a transparentní majetkovou strukturu požadovala v minulosti sama odborná lékařská veřejnost. V nejbližší budoucnosti budeme usilovat o maximální rozšíření služby EZK, její každodenní využívání lékaři a ostatními zdravotnickými pracovníky, z dlouhodobého hlediska pak chceme, aby se náš systém stal součástí komplexního národního řešení, které povede k efektivnějšímu fungování českého zdravotnictví a k odpovědnému preventivnímu postoji obyvatel k vlastnímu zdraví.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít