Jiří Koželouh: Limity české energetiky

09. září 2015, 10:22 - Jiří Koželouh
09. září 2015, 10:22

Není hanba ztratit přehled ve studiích na téma uhelných limitů. V posledních měsících ekonomové, energetici nebo experti na životní prostředí vrší jednu na druhou. Přesto se orientace v nich vyplatí.

Nikdo jistě nečekal, že jakákoli studie prokáže pozitivní vliv rozšíření velkolomů na životní prostředí. Také argumenty o sociálních a ekonomických přínosech prolomení limitů se pod tíhou údajů – například těch o souběžném útlumu těžby, odchodu lidí do penze a nástupu nových průmyslových odvětví v Ústeckém kraji – rozplývají. Ukazuje se, že finančně by na prolomení nejvíce doplatil stát. Vydělali by uhlobaroni vyplňující svá daňová přiznání na Kypru.

Potřebujeme ho?

A tak se debata stáčí k jádru věci: Budeme skutečně uhlí za limity potřebovat? Pro uvažování nad touto otázkou doporučuji vzít do jedné ruky studii o potřebě uhlí od samotného ministerstva průmyslu a obchodu a do druhé ruky schválenou aktualizovanou státní energetickou koncepci. Z porovnání potřeb a výhledů těžby celkem jasně plyne, že až do roku 2040 nebude potřeba ani uhlí ležící za limity velkolomu Bílina, natožpak uhlí ze „zapovězené“ části lomu ČSA.

To je opravdu jednoznačná odpověď na otázku zachování limitů na velkolomu ČSA. S lomem Bílina to, pravda, už není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Po roce 2040 (kam už ovšem nedohlédne státní energetická koncepce) dojde k vyčerpání uhlí na Sokolovsku a také na předposledním velkolomu na Mostecku. Vláda má tedy dvě možnosti.

Plýtvat dál

Může prorokovat, že po roce 2040 bude potřeba podobné množství hnědého uhlí jako dnes, takže je zapotřebí prolomit limity na Bílině. Tím pádem se zvýší produkce (a také spotřeba) uhlí nad optimalizovaný scénář energetické koncepce. Má to tu „výhodu“, že vláda může uhelné elektrárny, které nás drží na předních místech mezi globálními exportéry elektřiny, nechat déle plýtvat a nemusí tolik dbát na zateplování domů nebo řešení smogu z uhelných kotlů a kamen v českých vesnicích.

Anebo si mohou ministři říci, že navrhnou taková řešení, abychom si po roce 2040 vystačili s menším množstvím hnědého uhlí. Obstarožní uhelné elektrárny se dají odstavovat rychleji. Průmysl může už současnými technologiemi (a beze změny paliv) snížit spotřebu energie o čtvrtinu. Což je mimochodem v úhrnu čtyřnásobek produkce uhelné elektrárny Počerady, která sama hltá téměř veškerou produkci z velkolomu Vršany. Nové větrné elektrárny zase mohou v roce 2040 vyrábět tolik elektřiny jako dnes uhelné zdroje v Prunéřově, Tušimicích a Ledvicích dohromady.

Prolomení limitů na ČSA je jednoznačně krokem do minulosti. Prolomení limitů na Bílině je postáváním v současnosti, která se ovšem minulostí velmi rychle stává. Zato potvrzení limitů – tedy kompromisu mezi těžaři a obcemi – je krokem do energetické a ekonomické budoucnosti.

Krok do budoucna

Je to došlápnutí, které umožní, aby se naše země mohla rozběhnout za úspěšnými státy západní Evropy. Jen tohle samo o sobě by ovšem nestačilo. Vláda bude muset kromě potvrzení rozumných „limitů české energetiky“ udělat také opravdové kroky do budoucnosti. Ekonomika čeká na jistotu ve formě takzvaného antifosilního zákona, tedy na obdobu britských pravidel, která za pouhých sedm let pomohla srazit závislost ostrovního království na fosilních palivech o celou pětinu. A čeká také na opětovné naskočení do slibného odvětví obnovitelných zdrojů energie. Tentokrát ovšem už doopravdy a rozumným způsobem.

Autor je programovým ředitelem hnutí Duha


Čtěte také:

Uhlí za limity na Bílině způsobí miliardové škody, tvrdí studie

Bílina vydá při prolomení limitů až 285 milionů tun uhlí, tvrdí těžaři

Brabec jako krajní variantu připouští prolomení limitů v Bílině

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít