Jiří Hanzlíček: Vládě drahá elektřina nevadí

27. listopadu 2012, 10:37 - Jiří Hanzlíček
27. listopadu 2012, 10:37

Vláda v listopadu vzala na vědomí novelizaci Státní energetické koncepce. Především se počítá s posílením energie z jádra na 55 procent a utlumením energie z uhlí ze šedesáti na dvacet procent energetického mixu. Koncepce se však poněkud odchyluje od klíčové snahy využít co nejvíce tuzemských energetických zdrojů v čele s uhlím.

Například Mezinárodní agentura pro energii přitom nedávno uvedla, že právě uhlí bude hlavním zdrojem při výrobě elektřiny ještě dalších dvacet let. Jeho podíl bude klesat až po roce 2035.

„Pomoc“ vlády

Státní energetická koncepce konečně počítá alespoň s nějakým omezením podpory obnovitelných zdrojů energie, což je holá ekonomická nezbytnost. Co však chybí, je přinejmenším přibližný odhad budoucích cen elektřiny, které jsou u nás jedny z nejvyšších v Evropě. Evropská komise v energetické cestovní mapě do roku 2050 odhaduje, že v příštích dvou dekádách ceny elektřiny v Evropské unii stále porostou.

K dalšímu zvyšování cen elektřiny ovšem nerozvážně napomáhá i naše vláda. Přestože má už tak zcela mizivou důvěru občanů, dovolila si v rámci úspor omezit kompenzační opatření, která zabraňují rychlému nárůstu cen elektřiny. Chtěla tak příští rok ušetřit dvě miliardy korun, nakonec ale od plánu pod tlakem podniků a poslaneckého hospodářského výboru ustoupila a měla by zachovat příspěvek v letošní výši.

Co bude dál, však nikdo neví. V dalších letech může podpora klesat, takže ceny elektřiny rok za rokem porostou. Konečné rozhodnutí zůstává vždy na vládě a Energetickém regulačním úřadu.

Zbytečné miliardy

Vládě přitom nesmí být jedno, co její úspory v této oblasti působí. Bývalý lidovecký poslanec Miroslav Kalousek, který spolu s dalšími zákonodárci odsouhlasil nesmyslný zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, by si to měl uvědomit. Domácnostem v roce 2013 elektřina opět zdraží. Dnes přispívají na obnovitelné zdroje zhruba 420 korunami za jednu megawatthodinu, příští rok to bude kolem 600 korun. Průmyslovým podnikům zápasícím na hraně konkurenceschopnosti se cena elektřiny zvýší ještě výrazněji.

Pouze pro upřesnění – letos nás podpora obnovitelných zdrojů stála 38,4 miliardy korun, které jinde chybějí. Stávající dotace, které do roku 2020 všichni zaplatíme ve fakturách za elektřinu, jsou za hranicí ekonomických možností České republiky; přesto na ně budeme muset zbytečně vynaložit další desítky miliard korun.

Čas na ústup

Dnes už se alespoň po dlouhých letech politického embarga může otevřeně říkat, že obnovitelné zdroje nejsou bez dotací životaschopné. Přes trvající zaslepenost orgánů EU začíná řada států od podpory těchto zdrojů ustupovat.
I do nebe vynášený přístup Německa dostává vážné trhliny. Němci budou muset omezit překotně rostoucí náklady na subvencování drahých obnovitelných zdrojů, jinak neúnosně přetíží spotřebitele, což prohlásil i evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger.

Zelená přirážka k cenám elektřiny, která jde do kapes majitelů větrných a solárních elektráren, bude podle něj v příštích letech výrazně růst a brzy by mohla představovat až třetinu celkové ceny energie.
I naše vláda by proto měla vážně přemýšlet, jak v nové energetické koncepci podporu ekonomicky i ekologicky nevýhodných obnovitelných zdrojů zrušit nebo výrazně omezit.


Čtěte také:

Uhlí čeká útlum, jádro posílí. Vláda schválila energetickou koncepci

Vláda chce zmírnit růst ceny elektřiny

Martin Kuba: Vlastníkem společnosti, která vznikne sloučením Mera a Čepra, by měl být stát


Autor je bývalý poradce ministrů průmyslu

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět…
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Galerie: Octavia s osmiválcem BMW a jiné škodovky se šílenými motory
Technologie
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Senátoři schválili posílení moci zákazníka na úkor operátorů. Teď je to na Zemanovi
Avast bude silnější. Kupuje tvůrce výborných programů CCleaner a Recuva
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít