Jiří Hanzlíček: Směrnice ukazují k emigraci

12. září 2012, 10:22 - Jiří Hanzlíček
12. září 2012, 10:22

Poslanecká sněmovna zcela pravidelně přehlasovává jakákoli veta prezidenta republiky, kterými se hlava státu snaží brzdit velkovýrobu právně nedotažených zákonů. Poslanci se při tom zjevně řídí pořekadlem, že více hlav více ví. Kéž by.

Posledním, zatím neuzavřeným dílem tohoto seriálu je prezidentské veto zákona o energetickém štítkování domů. Zákon sám vyšel z potřeby převzetí jedné ze směrnic Evropské unie do našeho práva. Souhlasím však s prezidentovým názorem, že mnoho těchto eurosměrnic je „výsledkem dlouhodobě chybné a dnes již postupně překonávané politiky nerozvážných závazků, které na sebe EU a její členské státy vzaly“.

Omezení havárií

Směrnice o štítkování domů není bohužel ani zdaleka jediným nesmyslem. Existuje řada směrnic mnohem horších. Přes řadu upozornění na negativní dopady nemají státní správa ani zákonodárci potřebu na současném zmatku cokoli změnit. Neustále se slibuje, jak se zlepší úroveň podnikatelského prostředí. Ale skutek utek. Navrženy jsou pouze kosmetické úpravy, které podstatu vysokého zatížení podniků a investorů neřeší.

Protože příkladů je hodně, zaměřím se jen na ty nejkřiklavější. Stačí pohlédnout na více než stovku legislativních opatření ekologického charakteru. Tak třeba zákon na omezení havarijních situací, především úniků nebezpečných látek do prostředí, je jistě důležitý. Ale nesmí svou složitostí ničit podnikatele. Každý ve vlastním ekonomickém zájmu udělá všechna opatření, aby se mu draze zakoupené suroviny neznehodnotily nebo neshořely. Nepotřebuje vyplňovat nesrozumitelné tabulky a rozesílat je na několik úřadů.

Přitom druhou rukou vyplňuje plány havarijních opatření, odpadového hospodářství a bezpečnostní program obsahující kolem tří set stránek byrokratického textu. Přidejte ještě povinnost vysokého pojištění a nesmírně komplikované, časově náročné takzvané integrované povolení.

Všechno hlásit

Pravou perlou je zákon o ekologické újmě, který také představuje desítky stran šílených tabulek a vyžaduje po podnikatelích složení vysoké finanční jistiny. Zisk je v tomto případě jen na straně pojišťoven. Komplikovanost zákonů s sebou nese potřebu najímat a platit mnoho externích expertů, neboť s horou dokumentace si podnikatel často nedokáže poradit.

Další past představují zákonné povinnosti zpracovat a předložit spletité a zbytečné statistiky a hlášení. Pod tvrdými sankcemi je vynucují zákony o ovzduší, odpadech, obalech i vodě. Jejich smysl nepochopil snad žádný podnikatel. Smutnou útěchou jim může být skutečnost, že se ve struktuře zákonů mnohdy nevyznají ani jejich tvůrci a předkladatelé.

Zelení zdržují

Na závěr zmiňme ještě zákon o posuzování vlivů staveb a technologií na životní prostředí, o němž se konečně začíná mluvit i mezi širší veřejností. Jeho záměr považuji za potřebný, jsem ostatně jedním z tvůrců poměrně jednoduchého původního zákona z roku 1991. Po mnoha zbytečných novelách se však dostal na úroveň, která umožňuje různým dogmaticky zeleným sdružením významně prodražovat a zdržovat celý proces výstavby čehokoli od budov po dopravní infrastrukturu.


Čtěte také:

Povinné štítkování domů dostalo zelenou

Nemovitosti budou muset mít své energetické štítky

Očima expertů: Jak ušetřit na energiích


Při pohledu na tuto a další legislativu berou za své všechny řeči o úsporách i neustále omílané fráze o zvyšování konkurenceschopnosti našich podniků. Současné zákony naopak v mnoha podnikatelích podněcují úvahy o odchodu do zahraničí.

Autor je bývalý poradce ministrů průmyslu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít