Jiří Dolejš: Recepty podnikatelů protáhneme politikou

13. února 2006, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
13. února 2006, 00:00

V řadách KSČM jsou asi dvě tisícovky podnikatelů. Nejen je komunisté lákají na bonusy za řádné plnění daňových povinností. Přímé daně však snižovat nechtějí.

* Specialitou programu KSČM je pozitivní motivace podnikatelů bonusem za řádné plnění daňové povinnosti. Čerpali jste ze zahraniční praxe? V daňové praxi jiných zemí tento instrument neznám, ale mezi odborníky je diskutován. Je uplatnitelný, ale zatím jsme pro něj bohužel nenalezli podporu u jiných parlamentních stran. Takže dosud nedostal charakter legislativní iniciativy. Budeme se o to snažit znovu. * Hlavním argumentem odpůrců daňového bonusu je to, že plnit zákonné povinnosti by mělo být normální. Nikoli za to kohokoli odměňovat. To jistě. Nejde však jen o plnění daňových povinností, ale o jejich vzorné a včasné plnění. Navíc by se jednalo o dlouhodobější vizitku konkrétního podnikatele. Informace, která by přicházela v úvahu při vyhodnocení, by měla být dlouhodobějšího charakteru. * Varujete před přílišným snižováním přímých daní. Proč? Podle mnohých odborníků by vedly k rozhýbání ekonomiky.

Snižování přímých daní by způsobilo výpadek ve státním rozpočtu. A stát, zejména sociální, má určité funkce, na které peníze potřebuje. Pokud by se měl výpadek kompenzovat, došlo by ke zvyšování daní nepřímých. Především vyšší spotřební daň a DPH by se dotkly nejen bohatších, ale také chudších. To by bylo sociálně necitlivé.

* Především malé živnostníky trápí povinná minimální daň. Bylo dobrým nápadem zavádět ji?

Nastavení nezdaněných paušálů a minimální daně jsou záležitosti, které podle mého názoru nejsou definitivní. Pokud se bude ekonomika dobře vyvíjet a poroste daňový základ, nezdaněná sféra by se mohla rozšířit. Muselo by to však být nastaveno tak, aby se to týkalo určitého typu hospodařících subjektů.

* Kterých?

Kromě informačních a dalších servisních služeb pro oblast podnikání je tady rezerva ve sféře podpory sociálních služeb. Tam nabízíme koncept daňových asignací.

* Většině podnikatelů se také nelíbí zákaz takzvaného švarcsystému…

Švarcsystém si vynutila logika ekonomiky. Někdy ale sklouzává do forem, kdy se osoby samostatně výdělečně činné v podřízené pozici napojují na větší podnikatelský subjekt a jsou na tom pak nedobrovolně hůř než zaměstnanci. To je třeba ošetřit, ale spíš jiným způsobem než plošným zákazem švarcsystému. Parlament určitě neřekl poslední slovo.

* Souhlasíte s existencí institutu minimální mzdy. Podle některých názorů zvyšuje nezaměstnanost.

Minimální mzda je standardní a ochranný nástroj. Její zrušení by mělo smysl pouze tehdy, kdyby pružnost ceny pracovní síly mohla jít dolů. Jelikož u nás je minimální mzda prakticky pod úrovní životních nákladů, toto není možné. Pro lidi, kteří ji pobírají, by to znamenalo velké ohrožení.

* Prosazujete majetková přiznání. To se mnohým podnikatelům nezamlouvá. Proč je chcete zavést? Majetková přiznání by nebyla ani cukrátkem, ani bičem na normálního podnikatele. Jednalo by se o nástroj tlaku proti šedé či přímo černé ekonomice. Majetková přiznání by dávala k dispozici informace (s přiměřenou mírou ochrany dat), ze kterých by šlo dedukovat nekalé podnikání. Navíc by se nevztahovala třeba na levnější automobily či malé baráčky na venkově. * KSČM slibuje podporu všech forem vlastnictví. Mnozí se ale obávají, abyste po případném volebním úspěchu nezneužili politickou moc jako v roce 1948. Vylučuji to. Situace v roce 1948 vznikla za určité geopolitiky. Konec druhé světové války, vítězství Rudé armády. Formoval se sovětský blok, později Varšavská smlouva. Dnes je naprosto odlišná situace. Kapitalismus je jak na Západě, tak na Východě. Místo Varšavské smlouvy máme NATO a celá řada komunistů podniká. * Kolik přibližně?**

KSČM má dva tisíce podnikajících členů. Ještě větší počet jich máme mezi sympatizanty. Jejich zájmy chceme zohledňovat stále více. Už dlouho proto funguje naše odborná sekce pro podnikání. Podporujeme, aby podnikatelé přicházeli s vlastními recepty, které my protáhneme politikou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít