Jiří Dolejš: Recepty podnikatelů protáhneme politikou

13. února 2006, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
13. února 2006, 00:00

V řadách KSČM jsou asi dvě tisícovky podnikatelů. Nejen je komunisté lákají na bonusy za řádné plnění daňových povinností. Přímé daně však snižovat nechtějí.

* Specialitou programu KSČM je pozitivní motivace podnikatelů bonusem za řádné plnění daňové povinnosti. Čerpali jste ze zahraniční praxe? V daňové praxi jiných zemí tento instrument neznám, ale mezi odborníky je diskutován. Je uplatnitelný, ale zatím jsme pro něj bohužel nenalezli podporu u jiných parlamentních stran. Takže dosud nedostal charakter legislativní iniciativy. Budeme se o to snažit znovu. * Hlavním argumentem odpůrců daňového bonusu je to, že plnit zákonné povinnosti by mělo být normální. Nikoli za to kohokoli odměňovat. To jistě. Nejde však jen o plnění daňových povinností, ale o jejich vzorné a včasné plnění. Navíc by se jednalo o dlouhodobější vizitku konkrétního podnikatele. Informace, která by přicházela v úvahu při vyhodnocení, by měla být dlouhodobějšího charakteru. * Varujete před přílišným snižováním přímých daní. Proč? Podle mnohých odborníků by vedly k rozhýbání ekonomiky.

Snižování přímých daní by způsobilo výpadek ve státním rozpočtu. A stát, zejména sociální, má určité funkce, na které peníze potřebuje. Pokud by se měl výpadek kompenzovat, došlo by ke zvyšování daní nepřímých. Především vyšší spotřební daň a DPH by se dotkly nejen bohatších, ale také chudších. To by bylo sociálně necitlivé.

* Především malé živnostníky trápí povinná minimální daň. Bylo dobrým nápadem zavádět ji?

Nastavení nezdaněných paušálů a minimální daně jsou záležitosti, které podle mého názoru nejsou definitivní. Pokud se bude ekonomika dobře vyvíjet a poroste daňový základ, nezdaněná sféra by se mohla rozšířit. Muselo by to však být nastaveno tak, aby se to týkalo určitého typu hospodařících subjektů.

* Kterých?

Kromě informačních a dalších servisních služeb pro oblast podnikání je tady rezerva ve sféře podpory sociálních služeb. Tam nabízíme koncept daňových asignací.

* Většině podnikatelů se také nelíbí zákaz takzvaného švarcsystému…

Švarcsystém si vynutila logika ekonomiky. Někdy ale sklouzává do forem, kdy se osoby samostatně výdělečně činné v podřízené pozici napojují na větší podnikatelský subjekt a jsou na tom pak nedobrovolně hůř než zaměstnanci. To je třeba ošetřit, ale spíš jiným způsobem než plošným zákazem švarcsystému. Parlament určitě neřekl poslední slovo.

* Souhlasíte s existencí institutu minimální mzdy. Podle některých názorů zvyšuje nezaměstnanost.

Minimální mzda je standardní a ochranný nástroj. Její zrušení by mělo smysl pouze tehdy, kdyby pružnost ceny pracovní síly mohla jít dolů. Jelikož u nás je minimální mzda prakticky pod úrovní životních nákladů, toto není možné. Pro lidi, kteří ji pobírají, by to znamenalo velké ohrožení.

* Prosazujete majetková přiznání. To se mnohým podnikatelům nezamlouvá. Proč je chcete zavést? Majetková přiznání by nebyla ani cukrátkem, ani bičem na normálního podnikatele. Jednalo by se o nástroj tlaku proti šedé či přímo černé ekonomice. Majetková přiznání by dávala k dispozici informace (s přiměřenou mírou ochrany dat), ze kterých by šlo dedukovat nekalé podnikání. Navíc by se nevztahovala třeba na levnější automobily či malé baráčky na venkově. * KSČM slibuje podporu všech forem vlastnictví. Mnozí se ale obávají, abyste po případném volebním úspěchu nezneužili politickou moc jako v roce 1948. Vylučuji to. Situace v roce 1948 vznikla za určité geopolitiky. Konec druhé světové války, vítězství Rudé armády. Formoval se sovětský blok, později Varšavská smlouva. Dnes je naprosto odlišná situace. Kapitalismus je jak na Západě, tak na Východě. Místo Varšavské smlouvy máme NATO a celá řada komunistů podniká. * Kolik přibližně?**

KSČM má dva tisíce podnikajících členů. Ještě větší počet jich máme mezi sympatizanty. Jejich zájmy chceme zohledňovat stále více. Už dlouho proto funguje naše odborná sekce pro podnikání. Podporujeme, aby podnikatelé přicházeli s vlastními recepty, které my protáhneme politikou.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít