Jiří Besser: Nevyrovnat se s církvemi je hulvátství

23. srpna 2010, 14:26 - Zina Plchová
23. srpna 2010, 14:26

Nový ministr kultury Jiří Besser a pražský arcibiskup Dominik Duka se poslední týden sešli hned dvakrát. Nejzásadnějším je vyrovnání se státu s církvemi za majetek zabavený komunistickými vládami.

Jiří Besser

Autor: Zuzana Šmajlerová

Historickou křivdu se nepodařilo napravit ani za dvacet let po revoluci. Odpovědnost za nový návrh církvím teď leží právě na Jiřím Besserovi.

Už máte představu, jak by nový návrh na vyrovnání měl vypadat?

Určitou představu mám. Návrh musí být maximálně spravedlivý, ale zároveň to musí být takový kompromis, pro který získáme maximální podporu ze všech stran – z politické i církevní. Samozřejmě to není věc jenom moje nebo věc jen pana Duky, protože skutečně je potřeba mluvit se všemi církevními subjekty. Je jich sedmnáct a troufám si říct, že všechny ostatní úkoly, které zatím řešíme, jsou mnohem snadnější než tento. Ale je tu vůle věc vyřešit. Mám takový signál z celého politického spektra a hlavně od koaliční vlády. Navíc po posledním jednání s Dominikem Dukou jsem víc přesvědčen, že současný otec arcibiskup by mohl být tím správným mužem pro jednání. On ten současný stav vnímá stejně palčivě.

Jak vnímáte někdejší návrh Topolánkova kabinetu na vrácení třetiny majetku a finanční kompenzaci 83 miliard korun?

To, co bylo navrženo Topolánkovou vládou, se nelíbilo celému politickém spektru. Vyšlo to z nějakých odhadů, z posudků s kulatým razítkem, které jsou téměř nezpochybnitelné. Obecně, je to číslo, o kterém by se člověk měl bavit. Na druhou stranu, pokud ohledně něj nedojde k dohodě, musí se hledat kompromis. Teď není spokojený nikdo. Návrh se nelíbil politikům, veřejnosti a ani církve neřekly ano. My připravíme novou nabídku a s tou oslovíme církve.

Co byste tedy změnil na návrhu Topolánkovy vlády?

Bylo by to podobné, ale ne ve stejném rozsahu. Co se týká pozemků, majetků a staveb – to bude úplně jiná forma. Jiný poměr, jiná částka i jinak vybraný majetek. Ale na přípravu skutečně potřebujeme čas. V programovém prohlášení vlády jsou na tento úkol čtyři roky a s Dominikem Dukou jsme se shodli, že bychom byli rádi, kdyby se to v této době povedlo. Chci, aby to byla komplexní věc, která bude mít naprostou politickou podporu, tedy nejen koaličních poslanců. I opoziční zákonodárci si musí uvědomit, že kdykoliv jakákoliv vláda přijde k nedořešenému problému církevních restitucí, bude se s tím muset nějak vyrovnat. Říct, že se vyrovnat nemusí, to by podle mého názoru bylo politické, ale i obchodní hulvátství.

Kdy by měl být nový návrh na vyrovnání se s církvemi hotový? Moje představa směřuje do první poloviny příštího roku. Teď ale řešíme jiný problém. Týká se platů duchovních. Kvůli nárůstu jejich počtu a vázání peněz v rozpočtu nám na ně chybí do konce roku 25 milionů. Už jsem ale oslovil ministra financí Kalouska a věřím, že tyto peníze uvolní. To je teď aktuální problém, který řešíme s panem arcibiskupem Dukou. Rád bych změnil způsob financování platů duchovních. Je totiž velký rozdíl mezi církvemi – v poměru počtu duchovních k počtu věřících. Peníze by se tedy vyplácely například podle počtu věřících?

Nerad bych předbíhal, zatím to není jasné, ale lze připustit, že by to byla varianta. Neříkali bychom církvím, to je církevní hodnostář a dostane tolik a tolik, ale řekneme, tady máte balík na své hodnostáře a rozdělte si ho. Ten, který káže dobře, dostane víc, a ten, který je méně schopný, dostane méně. Tohohle faktu je potřeba využít, protože i ony budou mít větší možnost ocenit kvalitní duchovní oproti těm nekvalitním. Církve to tak zatím vůbec nemohou dělat. Nové řešení chceme nejprve připravit, představit arcibiskupovi Dukovi a poté i Ekumenické radě. Každopádně pokud bude vůle, je možné ho stihnout projednat i zavést do konce roku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít